Můj mobil: Samsung SGH-X100

(čtenářská recenze) Samsung svým modelem X100 opět míří do nejprodávanější kategorie. Nabízí v ní relativně levný telefon klasické konstrukce. Jako vždy ovšem s kvalitním barevným displejem a tentokrát i slušnými funkcemi.
Můj mobil: Samsung SGH-X100
Autor: Michael Mašek

Proč jsem si koupil tento telefon

Protože jsem chtěl mobil s barevným displejem, podporou GPRS, Javou a velkou pamětí na telefonní čísla, SMS a na javové aplikace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce, design, ovládání

U Samsungu moc telefonu s klasickou konstrukcí nenajdete, ale tenhle na mě působí stylově je to takový normální telefon klasické konstrukce a displej není špatný spíše velmi dobrý na to za jakou cenu se prodává kam se na ně hrabou displeje Nokií řady 40 (kromě 6230). Telefon je možná pro někoho svými 110 mm velký, ale mě plně vyhovuje. Když by byl naopak příliš malý, tak by to pro mně byla větší nevýhoda.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dříve jsem používal Nokii 3310 a tak mi chvíli trvalo než jsem si zvykl, ale teď se mi ovládá jednoduše. Ovládání není složité stačí trochu cviku a pak už to pro vás nebude problém.

Displej je pasivní i když na to nevypadá

Displej dokáže zobrazit pětašedesát tisíc barev při rozlišení 128 × 128 bodů. Nejedná se bohužel o aktivní, ale o pasivní displej. To zas tolik nevadí, když zvážíme, za jakou výhodnou cenu se telefon prodává. Velikost displeje je 28 × 30 mm a má úhlopříčku 41 mm.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefonování a zprávy

Psaní zpráv SMS to je „děs a hrůza“. Telefon sice podporuje pomůcku pro psaní v podobě slovníku T9, ale s diakritikou takže odesílá SMS jen o 70 znacích. Proto jsem se rozhodl psát bez T9. Telefon má paměť na dvě stovky SMS zpráv, což je velmi solidní a v této kategorii doslova neuvěřitelná hodnota.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nabídka zpráv • psaní SMS zprávy

Rovná tisícovka míst na čísla je velmi dobrá hodnota, nikdy je asi nezaplním. Má i skupiny volajících. Telefonní seznam se mi jeví jako velmi povedený.

Problémy s telefonováním jsem neměl signál jsem měl zatím všude, kde jsem byl. Zvuk je při telefonování velmi čistý. Reproduktor rozezní polyfonní vyzvánění, počet hlasů je úctyhodných čtyřicet. Zvuk je velmi dobrý. Telefon umí nahrávat zvuk ve formátu AMR s jednominutovým omezením Nahrál jsem si písničku Anety Langerové a přemýšlel, jak si ji přiřadit jako vyzvánění, ale bohužel jsem na to nepřišel. Jediná možnost jak si jí pustit je pomocí funkce Funboxu.

Organizace času a další funkce

Kalendář uspokojí i více náročné uživatele je jednoduchý na ovládání. Budíku můžete nastavit libovolný zvuk, což je lepší než to bylo na mojí staré Nokii 3310, kde mě budilo protivné pípání. V telefonu dále najdete klasické funkce jako třeba kalkulačku, převodník, stopky nebo odpočítávání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalendář • budík • kalkulačka

Zábava

Telefon podporuje Javu, takže se hodí i pro uživatele, kteří si občas rádi zahrají hry. Díky velké paměti si jich tam nahrajete hodně. Pro javové aplikace je z celkové paměti o kapacitě 9 MB vymezeno pouze 600 kB, ale i to je slušný díl.

Jediné minus velké, sdílené paměti je, že je rozdělená. 9 MB je v této kategorii výborná hodnota, kterou mohou závidět i některé telefony vyšších kategoriích. Jeden z hlavních důvodů, proč jsem si tento telefon koupil byl právě ten, že má velkou paměť.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukazatel stavu paměti • ukázka jedné z předinstalovaných her

Mobilní datové přenosy

Telefon nemá infraport ani Bluetooth. Jediná možnost jak se spojit s počítačem je přes kabel. Telefon podporuje GPRS třídy 8 (4/1). Připojení na internet na počítači je bezproblémové. CD dodávané k telefonu je přehledné a obsahuje všechny potřebné ovladače. Telefon podporuje wap, což však v dnešní době podporují i telefony nejnižší řady. Obsahuje také hardwarový modem.

Koupil bych si telefon znovu?

Telefon jsem si koupil v únoru roku 2004 a jsem s ním velmi spokojený. Samsung dokázal, že umí vyrobit i mobily klasické konstrukce a škoda jen, že jich je zatím málo. Doufám, že udělá nástupce tohoto telefonu. Tento telefon doporučuji hlavně těm, kteří potřebují barevný displej, velkou paměť, dobrý telefonní seznam a nepotřebují fotoaparát. Myslím si, že kdyby výrobce do telefonu fotoaparát přidal, měl by tento mobil ještě větší úspěch.

Oznámkujte svůj telefon

 • Design: 2
 • Zpracování: 1
 • Klávesnice: 1
 • Displej: 1
 • Pohodlné ovládání: 1
 • Výdrž: 2
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 3
 • Organizace času: 1
 • Mobilní datové přenosy: 2
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: –
 • Celkové hodnocení telefonu: 2
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (25) Další článek: MobilEmail: e-mail v mobilu zdarma a jednoduše

Témata článku: Samsung, Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Rovná tisícovka, Výborná hodnota, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21