Můj mobil: Sendo X

(čtenářská recenze) Sendo X je vysoce vybavený, chytrý a multimediální telefon se zaměřením na obraz, zvuk, focení a internetové využití. Pracuje s operačním systémem Symbian Series 60.
Můj mobil: Sendo X

Autor: Ladislav Kopecký

Proč právě Sendo?

Jsem náročný uživatel a Sendo X je jeden z mála telefonů, které splňují mé požadavky. Bohužel se u nás oficiálně neprodává, koupil jsem ho v zahraničí. Následující řádky berte spíše jako recenzi, nikoli jako dlouhodobější zkušenosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Vzhled, konstrukce, ovládání

Vzhledem Sendo nepřekvapí, ale ani neurazí. Nemá žádné extra módní prvky, ale přesto vypadá velice dobře. S konstrukcí je to horší, mobil bohužel vrže, oproti jiným telefonům to ale není tak hrozné. Xko (jak jsem telefonu začal říkat) je velké a těžké, přesto se výborně drží a pohodlně se na něm píše.

Na levém boku najdete reproduktor, infraport, tlačítko tužtička (slouží k zapínaní T9, nebo editaci textu) a konektor handsfree. Na pravém boku se nachází druhý reproduktor (Sendo hraje stereo) a tlačítko hlasového ovládání. Funkce tužtičky a tlačítka C lze zaměnit. Ve spodní části Xka se nachází konektor USB, napájecí konektor a mikrofon. Boky Senda jsou vyrobeny z plastu, přední i zadní kryt je hliníkový.

Klávesnice je také z plastu a píše se na ní velice dobře. Nad numerickými tlačítky jsou další klávesy: největší výběrová klávesa, klávesa pro vstup do nabídky nebo přepínání aplikací a nezbytná klávesa C, která maže text a soubory. Poslední jsou tlačítka s červeným a zeleným telefonem a tlačítko pro vypnutí/zapnutí.

Velice zajímavou funkcí se jeví hlasové ovládání, mobil nemusíte nic učit, prostě jen podržíte tlačítko a vyslovujete příkazy (samozřejmě anglicky). Sendo podporuje pásma 900, 1 800 a 1 900 MHz sítě GSM. Baterie je tipu Li-Pol a má kapacitu 1 050 mAh. Na jedno nabití vydrží mobil 3 až 4 dny. Sendo X má slot pro MMC/SD paměťové karty.

Mobilu dominuje velký aktivní displej s podporou 65 tisíc barev a rozlišením 176 × 220 bodů. Je velice kvalitní, ale hůře čitelný na slunci. Oproti většině symbianových telefonů Series 60 (kromě Siemense SX1) je displej o 12 bodů vyšší, tolik zabírá stavový řádek. Sendo podporuje témata, která kompletně změní prostředí mobilu.

Pod názvem Now! Screen se nachází nový druh nabídky – pokud se do ní chcete dostat, stačí v pohotovostním stavu zmáčknout dvakrát tlačítko menu. Now! screen je rozdělen do tří záložek: My pane (Moje tabule), Favourites (Oblíbené) a History (Historie). My pane zobrazí přijaté zprávy, výpis hovorů a aktuální události v kalendáři. Do záložky Favourites můžete ukládat webové a wapové odkazy a odkazy na obrázky a zvuky uložené v telefonu. History zobrazí posledních osm spuštěných aplikací. Do Now! Screen také můžete přidávat vlastní panely a do nich zase tzv. moduly (kalendář, přehrávač MP3, zprávy apod.). Pokud se vám Now! Screen nelíbí, není problém používat klasické menu, jaké mají všechny telefony Series 60.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Symbian a Java

Sendo je vybaven operačním systémem Symbian 6.1. Díky němu do něj můžete dohrávat různé aplikace a hry. Používám tyto doinstalované programy: QReader (čtení knih), SmartMovie (přehrávač DivX/XviD), EFileman (Správce souborů), Agile Messenger (Mobilní ICQ, MSN, Jabber atd.) a Slauncher (Náhražka témat). Mobilu nechybí ani podpora Javy a jsou v něm standardně nahrány dvě hry: Sendo pinball a Funny farmer.

Telefonování a zprávy

Mobil má funkce pro telefonování i zprávy velice podobné ostatním kolegům z rodiny Series 60. Kontakty nejsou omezeny počtem, ale pouze volnou pamětí v telefonu (32 MB), takže není problém uložit něco přes pět tisíc kontaktů. K jednomu jménu můžete uložit hned několik údajů včetně fotografie. Sendo má i hlasité handsfree.

Protokol zaznamenává v chronologickém pořadí nejen informace o hovorech, ale také čítač dat a času připojení k internetu. Zprávy jsou u mobilů se Symbianem dovedené k naprosté dokonalosti. Mobil zvládá SMS, MMS i e-maily. Na displej se vám vejde všech sto šedesát znaků SMS zprávy, odpadá tak nudné rolování v textu. Se zprávami MMS si Sendo také poradí výborně, práce s klientem je opravdu velice příjemná. Pochválit musím i vydařený e-mailový klient, který je u symbianových telefonů o třídu výš než u většiny ostatních mobilů na trhu. Poradí si i s přílohami.

Organizace času

Kalendář je výborný, události si můžete prohlížet v denním, týdenním a měsíčním náhledu. Kalendář lze samozřejmě synchronizovat. Mezi další funkce pro organizaci času se řadí i úkolovník, budík, kalkulačka, konvertor a poznámky. Výhradu bych měl ke zmíněnému budíku, který je již tradičně neopakovatelný, ale díky Symbianu můžete doinstalovat patřičnou aplikaci.

Datové přenosy

Sendo podporuje wap ve verzi 2.0 a GPRS třídy 8 (4+1). Nechybí Bluetooth, infraport ani port USB. Mobil má také integrovaný webový prohlížeč. Nastavení wapu a GPRS je bohužel trochu složitější, ale pokud ovládáte angličtinu, neměl by to být velký problém. Co se týče datových přenosů, patří Sendo mezi ty nejlepší telefony.

Fotoaparát, videorekordér, MP3

Fotoaparát umožňuje snímat fotografie v maximálním rozlišení 640 × 480 bodů. Lahůdkou je integrovaný blesk, který je neocenitelný pomocník. Při snímání můžete využít čtyřnásobný digitální zoom. Vyfocené snímky lze dále upravovat, máte možnost měnit expozici, zvětšit či zmenšit fotografii nebo odstraňovat červené oči. Sendo má velice zajímavou funkci, s níž můžete dva vyfocené snímky prolnout, a vytvořit tak třeba efektní animaci ředitele měnícího se v psa.

Pokud vám nestačí statický snímek, lze využít videorekordér. Nečekejte žádné zázraky, nahrává v maximálním rozlišení 176 × 144 bodů. Výsledné nahrávky si prohlédnete v integrovaném přehrávači RealOne. Při nahrávání nejste omezeni časem.

Přehrávač hudebních souborů MP3 zvládne soubory WAV, AAC i AIFF. Samozřejmě hraje stereo. Samotná aplikace má velkou výhodu, že umí skladby také přetáčet. Mobil umí zvuk i nahrávat, ale jen do délky jedné minuty. Počtem nahrávek ovšem nejste omezeni.

Koupil bych si Sendo znovu?

Musím říct, že po pár dnech používání jsem se Sendem X spokojen, má vše, co potřebuji, a ještě mnohem víc. A jelikož ho mám jen pár dní, zatím měnit nehodlám.

Hodnocení

 • design: 2
 • zpracování: 2
 • klávesnice: 1
 • displej: 2
 • ovládání: 2
 • výdrž: 2
 • funkce pro telefonování: 1
 • funkce pro práci se zprávami: 1
 • organizace času: 1
 • datové přenosy: 1
 • vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 2
 • celkové hodnocení telefonu: 2


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (47) Další článek: Blackberry: s ostružinou na e-maily

Témata článku: Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Statický snímek, Sen, Send, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35