Můj mobil: Siemens M30

(čtenářská recenze) Siemens M30 je již starší mobilní telefon, který se u nás příliš nerozšířil. Nabízí jen základní funkce v zajímavém obalu. Přečtěte si netradičně psanou čtenářskou recenzi o tomto "pekelném" mobilu.
Můj mobil: Siemens M30
Autor: Jaroslav Houdek

Proč jsem si koupil tento telefon?

Existují různé důvody, proč si koupit ten který mobil. Někdo jde po ceně, jiný po kvalitě. Někoho přivábí funkce a dalšího design. Je určitě rozumné pořídit si rozšířený a běžný mobil, ke kterému lze dokoupit spoustu příslušenství a dílů, ale někdo chce vlastnit originální kousek. Já si takový originální kousek pořídil z trochu jiných důvodů. Z důvodů kultovních a okultistických jsem si pořídil Siemens M30.

Klepněte pro větší obrázek 

Konstrukce, design, ovládání

Už při prvním pohledu na tenhle mobil jsem těžko odolával nutkání vrhnout se na kolena a modlit k Satanovi. Impozantní a jednoduchý tvar připomíná gotickou klenbu, portál do pekel. Tento dojem podtrhuje barevná kombinace. Červené podsvícení kláves plane jako ohně nejhlubších pekel a rudý displej, toť samotné oko Luciferovo. Elipsovitý útvar displeje rámovaný jemným stříbřitým lemem zobrazuje pouhé dva řádky alfanumerických znaků a řádek ikon, podobně jako na populárním telefonu C25. To ale nevadí. To podstatné displej ukáže, i když stav baterie jen jaksi mlhavě.

Díky pogumování a bytelné konstrukci přežije i nešetrné zacházení, ale není odolný proti vodě. Nepřestojí proto boží soud a ani na kacířské hranici by asi neobstál.

Se standardní baterií slouží peklu v pohotovosti podle okolností od čtyř dnů až do jednoho týdne. Je možné pro něj sehnat i větší neoriginální baterie.

Přes všechny nesporné výhody však celkový dojem kazí jeden nepříjemný detail: telefon nevibruje. Když se procházím se sluchátky na uších a poslouchám nějaký řízný black metal, nemám šanci zjistit, jestli mi někdo nevolá. Občas někdo překoná strach a upozorní mě, že mi zvoní (pěkně hnusně zvoní) mobil. Většinou na mě ale lidi jen blbě hledí, což se mi stává i ve chvílích, kdy mi nic nezvoní. Zmeškané hovory pak nejsou označeny časem volání.

Váha 110 gramů je přijatelná, zvlášť když uvážíte, že se teoreticky dají měnit kryty. Pokoušel jsem se kryt vyzdobit portrétem Belzebuba, ale nakonec jsem ho seškrábal. Délku 123 mm považuji také za přiměřenou, miniaturizace se dneska přehání.

Klepněte pro větší obrázek

Telefonování a zprávy

Mobil je celkem vhodný k telefonování a psaní SMS už jen proto, že mnoho jiných a obvyklých doplňkových funkcí postrádá. Má sice gumovou klávesnici a nepoužívá žádné slovníky, ale dá se na něm psát celkem rychle. Pokud máte rozměrné tlapy, bude vám vyhovovat. V oblasti telefonování mému mobilu schází mnoho potřebných funkcí, ale nechci je vypisovat. Mohl by se urazit a vypovědět službu jako minule. Důležité je, že je mobil spolehlivý a dovolám se s ním bez problémů.

Navíc má i jednu „vychytávku“ pro uživatele Go – přepnutí zobrazení kreditu na jeden knoflík.

Organizace času a další funkce

Mobil zobrazuje také čas, takže není nutné nosit hodinky, jejichž řemínek by se vám neustále zaplétal do srsti na pažích. Další výhodou je, že mobil nemá budík, takže můžete spát tak dlouho, jak se vám zachce.

Stopky jsem za dobu svého soužití s tímto mobilem nikdy nepoužil, ale vím, že jimi disponuje. Používání stopek mi však vnucuje asociace se sportem a podobnými praktikami, tudíž se mu vyhýbám. Jsa vypočítavý, ocenil bych raději kalkulačku.

Také jsem zmínil dost hnusné vyzváněcí melodie. Mobil nehraje žádné metalové pecky a o polyfonii se mu nezdálo ani v nejvyšinutějších nočních můrách. Lituji, že není možné další melodie doplňovat. Ale když mám na uších sluchátka, stejně vyzvánění neslyším, tak je to jedno.

Přestože tři vestavěné hry oceňuji pro jejich zkaženost, nehraji je. Jde o variace na téma hazard (Black Jack), násilí (Střílečka) a mučení (opakování sekvencí zvuků po „pípáku“).

Koupil bych si telefon znovu?

Za ty dva roky se mě natrápil až příliš, ale se svým masochistickým založením u něj vytrvám. Kdyby se mu však něco stalo, třeba upadl do svěcené vody, asi bych se pokusil najít ekvivalent. Tuším, že Nokia v poslední době také začíná propadat zlu a vyvíjet telefony se satanistickým designem. Sehnat tento starý model je v našich končinách velice těžké, protože se oficiálně nikdy nedovážel.

Hodnocení

 • Design: 1
 • Zpracování: 2
 • Klávesnice: 4
 • Displej: nehodnotím
 • Pohodlné ovládání: 3
 • Výdrž: 3
 • Funkce pro telefonování: 4
 • Funkce pro práci se zprávami: 4
 • Organizace času: 4
 • Mobilní datové přenosy: 4
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: –
 • Celkové hodnocení telefonu: 1


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (23) Další článek: Sagem MyC-4: vysouvák za dobrou cenu (test)

Témata článku: Siemens, Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Mobil


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31