Můj mobil: Siemens M55

(čtenářská recenze) Siemens M55 je stylová varianta manažerského mobilu S55. Chybí mu jen některé komunikační funkce: Bluetooth a infraport, jinak je vše téměř stejné. Přečtěte si o uživatelských zkušenostech s tímto telefonem.
Můj mobil: Siemens M55
Autor: Jan Doubrava

Proč jsem si koupil tento telefon

Telefon jsem si koupil na konci září loňského roku, protože se mi líbil po designové stránce i svými funkcemi, o kterých jsem si před koupí hodně přečetl. Také jsem chtěl telefon s barevným displejem. Koupil jsem ho v Go sadě od Eurotelu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce, design, ovládání

Telefon je skutečně malý a lehký, není s ním problém ani v úzké kapse kalhot. Telefon se mi líbí kvůli barvě, mám barevnou kombinaci Paladium – zelené odstíny a černá klávesnice. Vyhovuje mi také uspořádání klávesnice i dva páry diod na bocích telefonu, které blikají při různých událostech. Povrch telefonu je perleťově lesklý, ale tato lesklá vrstva se bohužel začala nedávno olupovat (zelená barva vespod zůstává). Telefon nemá výměnné kryty, což mě zklamalo. Nedá se tedy levně odstranit např. poškrábaný displej, ale vše má i druhou stránku – telefon nevrže a přední kryt se zadním se vůči sobě nijak nepohybují.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej má velmi hrubý rastr a dnes bych ho již pokládal za podprůměrný. Zobrazení je trochu tmavší než na monitoru počítače, porovnával jsem obrázky, které jsem stahoval přes kabel. Na klávesnici se hlavně při psaní SMS snadno přehmátnete u kláves 1 a 3 a také mi připadá, že tlačítka nejsou tak citlivá, jako byla na začátku používání. Často se mi při psaní stane, že nějaký znak chybí, protože jsem nezmáčkl dostatečně klávesu, ale to se mi u nového telefonu nestávalo. Také šipka dolů u čtyřsměrného tlačítka se musí mačkat silně až na doraz, nejlépe nehtem, což je rovněž důsledek delšího používání. Těžko jdou mačkat i klávesy s červeným a zeleným sluchátkem, ovšem jejich vlastnost je to již od začátku. Klávesnice při mačkání vydává klapavé zvuky, takže pokud chcete být nenápadní, nic nenapíšete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K bočním diodám bych měl jednu výtku: ozve-li se upomínka, když je zapnutý profil bez Dynamic Light (tedy bez diody), a já pak po nějakém čase profil s Dynamic Light zapnu, telefon začne blikat a bliká až do té doby, než ho vypnu a znovu zapnu. Jinak je ale blikání velmi užitečné, vidím, zda mi třeba někdo volal a nemusím ani rozsvěcet displej. Zklamala mě ale výdrž baterie, která se při mém občasném volání pohybuje kolem tří dnů, maximálně čtyř.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej v pohotovostním režimu • hlavní maticová nabídka • dílčí textová nabídka

Telefonování a zprávy

S telefonním seznamem jsem velmi spokojen, nejsou s ním žádné problémy. Má více položek, lze ke jménu zadat např. datum narozenin s upozorněním a vejde se do něho až 500 záznamů. V recenzích kritizované oddělené zobrazování seznamu na SIM a v telefonu jsem spíše uvítal, protože pokud jako já chcete seznam zálohovat na SIM, bylo by společné zobrazení záznamů na škodu, protože vše by tam bylo dvakrát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Adresář • zadávání jména do seznamu • zobrazení detailů jména

Telefonování probíhá taktéž bez problémů, k dispozici je i hlasité handsfree, které se musí při zapínání ještě potvrdit, což je docela rozumné, alespoň neohluchnete. Česká T9 je podle mého názoru povedená, lze ji použít nejen při psaní SMS, ale třeba i v telefonním seznamu nebo upomínkách. Lze ji pochopitelně i vypnout. Se zprávami také nemám problémy, je na ně hodně místa (100 pro všechny dohromady), dají se mazat najednou, po jedné nebo archivovat. Archivované zprávy se do zmíněných 100 míst nepočítají.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pro psaní SMS zpráv jsou čtyři řádky • pro čtení o dva více • editor MMS zpráv

Organizace času a další funkce

Budík nepoužívám, protože v něm lze nastavit pouze jeden čas, můžu ho ale zapnout k jednotlivým dnům. Místo budíku používám upomínky a nemůžu si stěžovat. Nastavím v nich datum, čas, mohu napsat nějaký text, nastavit, o kolik má upomínka zvonit dříve, a samozřejmě opakování – denní, týdenní, měsíční a roční. Upomínky zvoní, i když je telefon vypnutý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Budík • měsíční pohled na kalendář • zadání nového záznamu do kalendáře

Chtěl bych se také zmínit o souborech, které lze do telefonu nahrát přes kabel. Nepovedlo se mi v mobilu spustit žádný soubor WAV z počítače, ani žádný MID. Nevím, čím to je, telefon vždy vypsal chybové hlášení. Zato se soubory obrázků nejsou problémy žádné, jenom mi trochu vadí načítání animací. Telefon nejdříve velmi pomalu přehrává animaci po jednom obrázku, a teprve když ji celou takto přehraje, běží plynule. Také existuje nějaká hranice velikosti souboru např. GIF, a když je soubor větší, nepřehrává se celý.

Byl jsem spokojen, když jsem zjistil, že nejsem omezen velikostí javových aplikací jako uživatelé Nokií, ale na druhou stranu jsem zase některé hry nespustil, ovšem těch bylo jen málo. Telefon má i záznamník, kterému bohužel není moc rozumět.

Mobilní datové přenosy

Za celou dobu, co telefon používám, se mi nepodařilo připojit na wap přes GPRS, a to mám nastavení přímo od Eurotelu.

Koupil bych si telefon znovu?

Telefon mám skoro rok a až na výše popsané (většinou hardwarové) problémy jsem spokojen, i když to možná tak podle mé kritiky nevypadá. Jen jsem se snažil upozornit potenciální majitele na možná úskalí tohoto jinak povedeného modelu. Dnes bych si již pořídil telefon s kvalitnějším displejem, ale loni jsem rozhodně chybu neudělal.

Oznámkujte svůj telefon

 • Design: 1
 • Zpracování: nehodnotím
 • Klávesnice: původně 1, postupem času by ale dostala 3
 • Displej: 3
 • Pohodlné ovládání: 2
 • Výdrž: 3
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 1
 • Organizace času: 1
 • Mobilní datové přenosy: nehodnotím
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: nehodnotím
 • Celkové hodnocení telefonu: 2
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (15) Další článek: CDMA: sedm dní poté

Témata článku: Siemens, Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Siemens M55, Mobil, Občasné volání

Určitě si přečtěte