Můj mobil: Siemens M65

(čtenářská recenze) Siemens M65 je outdoorová varianta manažerského modelu S65. Kromě kovového rámu a ostatních ochranných nezbytností nabízí bohatou funkční výbavu. Zamrzí však absence bluetooth.
Můj mobil: Siemens M65
Autor: David Vondruška

Proč jsem si koupil tento telefon?

Siemens M65 je jeden z mála outdoorových telefonů na našem trhu a vzhledem k tomu, že jeho předchůdci od tohoto výrobce mi vždy dobře sloužili, padla volba při výběru nového telefonu právě na něj. Rozhodující roli při jeho výběru hrál i integrovaný fotoaparát, velký barevný displej a vcelku příjemná cena.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce, design, ovládání

Balení telefonu obsahuje samotný přístroj, baterii typu Li-Ion s kapacitou 750 mAh, návody k obsluze, příjemně malou nabíječku, kovovou konstrukci a sadu krytek. CD se softwarem či datový kabel jsem hledal marně. Hned v úvodu si neodpustím kritiku přiložené baterie, která bohužel moc nevydrží. I při nočním vypínání je třeba dobíjet každé 2 až 3 dny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po vybalení přístroje jsem si připadal tak trochu jako modelář. Musel jsem nasadit krytky - bohužel nedrží příliš pevně a není těžké je ztratit, těsnění krytu baterie a zejména kovový rám, který telefon důkladně obepíná. Siemens M65 rozhodně není určen pro ty, kteří průběžně mění SIM karty. Abyste se k ní dostali, musíte odebrat nejen kryt baterie a baterii, ale i zmiňovaný kovový rám. SIM karta je navíc důkladně připevněna a je třeba trochu úsilí dostat ji ven - musel jsem si dokonce pomoci nožíkem.

Celkově se mi design telefonu líbí, i když ubrat pár milimetrů na výšku a pár gramů na váze by určitě neškodilo. Rozměry telefonu jsou ale dány velkým displejem. Jeho velikost mě při prvním pohledu ohromila. Po spuštění přístroje jsem ale už tolik nadšen nebyl, protože jeho rozlišení za rozměry značně pokulhává. Displej není nijak chráněn či zapuštěn do těla telefonu, což je u outdoorového telefonu velká škoda. Brzy tak budete mít určitě na sklíčku displeje nějaký ten šrám.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kvalita zpracování telefonu je skutečně špičková - nikde nic nevrže ani neskřípe. Na klávesnici použil Siemens více materiálů, což poznáte na první omak. Psaní SMS zpráv je pohodlné, klávesy mají jistý stisk a jsou dobře rozmístěny. Chválou ale nemohu opěvovat joystick, který je hodně tuhý a někdy jej musím zmáčknout dvakrát, než telefon zareaguje. Zpříjemňuje ale celkové ovládání přístroje, které u Siemensů řadě lidí nesedí.

Počítejte s tím, že jako u jiných modelů Siemense budete muset spuštění přístroje znovu potvrdit stiskem příslušné klávesy. Funkčním klávesám pod displejem lze nastavit libovolná funkce a stejně tak i číselným klávesám kromě jedničky. Joystik má přednastavené funkce ve všech směrech a toto nastavení nelze změnit. Orientace v menu je pro příznivce této značky hračka a myslím, že si na něj bez problému zvykne i kdokoli jiný. Grafiku menu lze navíc měnit pomocí témat. Ty přeinstalované mě ale příliš neoslovili, proto jsem si stáhl z internetu jiná - doporučuji servery siem65.wz.cz, www.cx65.de nebo www.club-siemens.net.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Telefonování a zprávy

Telefonní seznam je dostatečně velký, přehledný a umožňuje vyhledávání podle více písmem. Ke kontaktům lze kromě několika telefonních čísel přidat i e-mailovou, internetovou a poštovní adresu, datum narozenin, fotografii a pro mě zajímavou volbou je vložení čísla ICQ nebo přezdívky v AIM. K psaní SMS nemám žádné výhrady - telefon odpočítává znaky a u T9 nepoužívá diakritiku. Tu nelze využít ani v kontaktech, kalendáři nebo při psaní MMS zpráv. U e-mailů však kupodivu funguje T9 s diakritikou. V kontaktech lze tento problém vyřešit jejich následnou editací v počítači. Potěšilo mě, že telefon si bez problémů poradí i s prvním písmenem s diakritikou a správně jej zařadí dle abecedy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefonní seznam • psaní textovky •  tvorba multimediální zprávy

Citlivost na signál nedokáži objektivně posoudit, ale prozatím jsem neměl s hovory žádné problémy. Reproduktor by mohl být při telefonování hlasitější, a to i při použití hlasitého odposlechu. U reproduktoru ještě zůstanu v souvislosti s vyzváněním - melodiím totiž scházejí jakékoli basy a při vyšších hlasitostech reproduktor očividně nestíhá. Zvuk se ozývá i při fotografování. Naštěstí se na internetu objevilo řešení, jak změnou jednoho ze systémových souborů problém vyřešit, a tak mě již tento zvuk neobtěžuje.

Organizace času a další funkce

Telefon má skvěle zvládnutou organizaci času. Nechybí kalendář s dostatečnou kapacitou, přehled schůzek a úkolů, poznámky a hlasový záznamník. Ten ale nelze použít pro nahrávání hovorů, což je velká škoda. Telefonu nechybí ani budík, kalkulačka, stopky, odpočítávání nebo převodník jednotek. K těmto funkcím nemám žádné výhrady a obzvlášť musím vyzdvihnout převodník jednotek, který považuji za velice užitečnou funkci. Telefon nabízí i automatické vypínání, které mi ale příliš nefunguje. Ne vždy se telefon ve stanovenou dobu skutečně vypne. Na internetu jsem zjistil, že to není problém pouze mého kousku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalendář, budík a převodník jednotek

Mobilní datové přenosy

Přístroj využívám pro připojení na internet. Rychlost GPRS je pro oblast, kde bydlím, standardní a s nastavením telefonu jsem díky podrobnému návodu na stránkách Eurotelu neměl problémy. Horší to bylo s nastavením v počítači. Připojuji se přes infraport a musel jsem doinstalovat program pro vytvoření virtuálního portu COM, což jsem se ovšem dozvěděl až po přečtení příspěvků uživatelů na internetu. Připojení mi navíc občas padá - telefon zničehonic „zakňučí“ a vypne se. Synchronizaci nevyužívám a nemohu ji tedy hodnotit.

Fotoaparát

Od integrovaného fotoaparátu jsem nečekal žádné zázraky, ale pro občasnou momentku myslím stačí. Díky velké paměti telefonu (přes 10 MB) se jich do přístroje vejde skutečně mnoho. Při focení lze využít funkci zoom, která je ale pouze vyříznutím části foceného objektu a výsledná fotografie je o to menší. Telefon obsahuje zajímavou javovou aplikaci v podobě propracovaného editoru fotografií, kde můžete vaše snímky upravit dle libosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotografie pořízené fotomobilem

Koupil bych si telefon znovu?

Na závěr je třeba ještě zodpovědět otázku, zda bych si telefon opět koupil. Má odpověď zní ano, ale asi bych příště chvilku počkal, než se Siemensu podaří sestavit dostatečně stabilní firmware, protože ten stávající má ještě pár much. Příkladem může být hláška o nedostatku volné paměti, která se občas objevuje, i když mám volných ještě přes 6 MB paměti.

Hodnocení

 • Design: 1
 • Zpracování: 1
 • Klávesnice: 2
 • Displej: 2
 • Pohodlné ovládání: 1
 • Výdrž: 3
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 1
 • Organizace času: 1
 • Mobilní datové přenosy: 2
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 2
 • Celkové hodnocení telefonu: 1/2
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (23) Další článek: Terrence Valeski získal od ministra informatiky ocenění za CDMA

Témata článku: Siemens, Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Siemens M65, Mobil, Noční vypínání


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82