Můj mobil: Siemens MC60

(čtenářská recenze) Siemens MC60 je první mobilní telefon tohoto německého výrobce s vestavěným digitálním fotoaparátem. Známý je však především díky svému neotřelému designu s originálně řešenou klávesnicí.
Můj mobil: Siemens MC60
Autor: Vladimír Dvořák

Proč jsem si koupil tento telefon?

Hlavním důvodem byl fotoaparát, vzhled a možná i cenová dostupnost. Chtěl jsem zkrátka mobil, co umí fotit, volat a posílat SMS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce, design, ovládání

Konstrukce je trochu nedoladěná, protože kryt mobilu vrže. Ale na druhou stranu je mobil lehký a dobře padne do ruky. Zatím se mi ani nestalo, že by se nějak odřel nebo poškrábal. A to už několikrát spadl na dlaždice. Design je velmi nápaditý a pohledný. Tlačítkům tvaru X se nedá nic vytknout. I v zadní části je kryt skvěle navržený. Také červená barva podsvícení není zas tak běžná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co se týče ovládání, zklamal mě fakt, že joystick je pouze dvousměrný. Ale zvykl jsem si a pohyb v menu je příjemný. Často bylo v recenzích psáno, že některá tlačítka jdou špatně mačkat. Tuto fámu musím vyvrátit, každé tlačítko reaguje na první zmáčknutí.

Telefonování a zprávy

Volání s MC60 je podobně jako u ostatních Siemensů pohodlné a nenáročné. Vše obstará tlačítko zeleného telefonu nebo seznamu. Hlasitost je tak akorát a také mikrofon slouží na výbornou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej v pohotovostním režimu • hlavní ikonová nabídka • telefonní seznam

Ke jménu v telefonním seznamu lze přiřadit pouze jedno číslo, e-mail a můžete ho zařadit do určité skupiny. Je to trochu nepraktické, protože když má někdo více čísel, znamená to více záznamů. Také by u jména neuškodila adresa.

Psaní SMS je velmi příjemné. Při psaní jsou vidět čtyři řádky, při čtení pět řádků. Mobil odpočítává napsané znaky a počet SMS. Odesílání je však horší, protože mobilu všechno moc dlouho trvá. Při zapnutí funkce Doručení zprávy se občas stane, že na hlášku Prosím čekejte koukám klidně i půl minuty.

Zpráv MMS jsem zatím moc neposlal. Ale i tak mohu říci, že editor na vytvoření zprávy funguje více než skvěle.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka zpráv • psaní textovky • čtení textovky

Organizace času a další funkce

Z organizačních funkcí používám nejčastěji budík a poznámky. U budíku je zobrazen čas a dny, kdy se má ozvat. Stačí tedy pouze zaškrtnout potřebné dny a mobil už vše obstará za mě. Poznámky jsou bohužel omezeny počtem znaků, proto se musí zkracovat. To je někdy na škodu, protože se v nich nevyznám.

Hry na mobilu moc nehraji. Jen občas si složím nějaký obrázek nebo fotku. Stejně tak internet mě nijak neláká. Snad nejlepší funkcí je nahrávání přes mikrofon. Vedle fotoaparátu je s tím největší legrace. Telefonu by určitě slušelo čtyřicet hlasů místo šestnácti. Další funkcí mobilu je možnost změnit barevné schéma, takže když se jedno omrzí, nahradí se jiným.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Kalendář • seznam všech schůzek • propracovaný budík

Dobrou funkcí mohlo být i ovládání hlasem. Jenomže po zadání více záznamů mobil různě míchá jednotlivá slova, a tak se na určené slovo spustí zcela jiná funkce. Stejné je to i s hlasovým vytáčením. V tomto ohledu mobil naprosto vyhořel.

Mobilní a datové přenosy

Mobil ovládá GPRS, ale s připojením mobilu k počítači to není nijak slavné. Vše závisí pouze na kabelu, jelikož telefon nemá infraport ani Bluetooth. I tak mi ale spojení pomocí USB kabelu vyhovuje.

Fotoaparát

Fotoaparát je kamenem úrazu. Proč? Chtěl jsem mobil, co umí fotit. To sice MC60 umí, ale rozlišení fotek 352 × 288 není pro mě to pravé. Navíc se nedá na některé fotky dívat. Na počítači to ještě ujde, některé se celkem povedou, ale na displeji je to mnohem horší. Je hrubý, má rozlišení pouze 101 × 80 a 4 096 barev. Takže hodně fotografií lze rozpoznat právě až na počítači. Ze všeho nejlépe však umí vyfotit kreslené obrázky, které se dají použít jako pozadí.

Fotoaparátu by neuškodil zoom a noční režim. Při použití umělého světla je celá fotka v oranžové barvě, což na mě oproti jiným mobilům s fotoaparátem moc dobrý dojem neudělalo. Dobrým nápadem bylo do MC60 přidat program Photo editor, se kterým se dají upravovat fotky přímo v mobilu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možnosti nastavení fotoaparátu • fotografie na displeji nevypadají dobře

Koupil bych si telefon znovu?

Po více jak půlročním používání musím říci, že ne. Nechci tvrdit, že je mobil nepoužitelný, právě naopak. Ale těch pár závažných chybiček, které MC60 má, by mě od koupení již nyní odradilo. Mobil je celkem pomalý (ve zprávách, načítání her a aplikací, v prohlížení obrázků) a občas také sám smaže e-mail u kontaktu. Ani fotoaparát už by mě nenalákal.

Tyto a další důvody mě přiměly pořídit si mobil nový, lepší. Pravděpodobně to bude znovu jeden z rodiny Siemensů, kterých jsem už několik vyzkoušel. Rozhodně bych vás ale nechtěl odrazovat od koupě MC60. Není to vůbec špatný mobil, pouze jsem od něj čekal něco víc.

Hodnocení

 • Design: 1
 • Zpracování: 1
 • Klávesnice: 1
 • Displej: 3
 • Pohodlné ovládání: 2
 • Výdrž: 2
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 1
 • Organizace času: 2
 • Mobilní datové přenosy: 2
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 3
 • Celkové hodnocení telefonu: 2
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (7) Další článek: TISCALI nabízí pro své zákazníky internetovou SMS bránu zdarma

Témata článku: Siemens, Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Siemens MC60, Mobil, Cenová dostupnost


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35