Můj mobil: Siemens MC60

(čtenářská recenze) První mobilní telefon s vestavěným digitálním fotoaparátem nese označení MC60. Nestal se však příliš populární, hlavně vinou nepohodlné klávesnice.
Můj mobil: Siemens MC60

Autor: Petr Heller

Proč jsem si koupil tento telefon?

Telefon vlastním asi čtvrt roku. Dostal jsem se k němu spíše nedopatřením prodejce, který zapomněl na moji objednávku GPRS modemu. Byl jsem proto nucen zvolit jinou alternativu, jak připojit počítač přes GPRS k internetu. Moje požadavky byly jasné: nízká cena a kvalitní připojení. Nakonec jsem sáhl po Siemensu MC60 a vůbec toho nelituji.

Klepněte pro větší obrázek 

Konstrukce, design, ovládání

I když design je to poslední, co na mobilech hodnotím, přiznám se, že model MC60 na mě ihned zapůsobil. Klávesnice tvaru X je nepřehlédnutelná, odstíny šedi dodávají mobilu kovový lesk. I když jsou klávesy rozmístěny v podstatě stejně jako u jiných modelů, chvilku mi trvalo, než jsem si na ně zvykl. Ten netypický tvar způsobuje jakoby optický klam a já jsem měl při stisku klávesy dojem, že to není „ta pravá“. Po několika hodinách používání jsem si ale zvykl a nyní mi už trochu rozdílná ergonomie vůbec nevadí.

Výměnné kryty jsem si nikdy nekoupil, a tak bohužel nemohu potvrdit ani vyvrátit jejich vrzání a pevnost. Mobil mám ve velmi těsném transparentním pouzdře, které konstrukci mobilu rozhodně zpevňuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Integrovaná paměť má jen necelé 2 MB, ale podle návodu, který jsem našel na internetu, se dá zvýšit skoro až na 4 MB (za cenu ztráty slovníku T9).

Největší výtku mám k displeji. Pasivní displej má rozlišení 101 × 80 bodů a zobrazí čtyři tisíce barev. Pokud je ale den jen trochu slunečný, nic na něm prostě neuvidíte i při největším možném podsvícení. Zkoušel jsem různě regulovat i kontrast, ale výsledek je stále podprůměrný. V extrémních případech musím displej stínit rukama, abych alespoň něco viděl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej v pohotovostním režimu • hlavní nabídka

Telefonování a zprávy

Zprávy se dají na mobilu psát celkem pohodlně, to stejné mohu říci o tvorbě MMS, které jsou těsně spjaty s vestavěným fotoaparátem. Seznam má kapacitu sto čísel, což mně dostačuje. Položky mohu roztřídit do osmi kategorií. Ke každému číslu lze navíc nastavit i obrázek volajícího a pro dvacet čísel mohu nahrát příkaz pro hlasové vytáčení. V seznamu je vyhledávání možné pouze podle prvního znaku. Pro někoho může být užitečný integrovaný seznam telefonních předvoleb do několika desítek států.

Citlivost na signál je slušná. Signál vypadne, až když je síť skutečně nedostupná. I při jedné čárce (z pěti možných) lze s mobilem skoro bez problémů volat. Při volání je možné aktivovat hlasité handsfree.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Telefonní seznam • psaní textovky

Organizace času a další funkce

Vzhledem k tomu, že vlastním jednoduchou databanku s QWERTY klávesnicí, funkce pro organizaci času příliš nepoužívám. Siemens MC60 má ale vzhledem ke své cenové kategorii poměrně hezky udělaný kalendář. Jediný nedostatek vidím v tom, že den, u kterého mám poznámku, je v kalendáři jen velmi slabě zvýrazněn a snadno se přehlédne. V mobilu můžete navíc používat budík, kalkulačku, přepočet kurzů, stopky a odpočítávání.

V mém modelu byla navíc jedna akční hra Contest Arena, hra s obrázky a editor obrázků. Díky podpoře technologie Java si seznam aplikací můžete jednoduše rozšířit. Na mém mobilu ale javové aplikace běhají velmi pomalu, Contest Arena se v podstatě nedá vůbec hrát. Pohyby postaviček jsou sekané, často dochází i k několikasekundovým pozastavením hry. A není nic horšího, než když víte, že na vás střílí nepřítel a vy se nemůžete ani hnout…

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalendář • seznam upomínek • budík, jak jsme na něj u Siemensu zvyklí

Mobilní datové přenosy

Telefon používám hlavně pro mobilní datové přenosy přes GPRS a potřebuji tedy rychlé připojení. Siemens MC60 mi poskytne GPRS třídy 8 (4+1) a vzhledem k tomu, že v místě mého bydliště používá GPRS jen málo lidí, je připojení velmi kvalitní a já tak mohu dosahovat rychlosti až 5 kB/s. Telefon nemusím takřka nikdy restartovat a výpadky sítě jsou také minimální. Při stahovaní dat ale telefon ovlivňuje reproduktory počítače a ty vydávají rušivý chraplavý zvuk. Zkoušel jsem je odstínit, ale nepomohlo to. Jediná možnost je mít reproduktory vypnuté. Další věc, která mi doslova leze na nervy, je občasné vypínání telefonu při nadměrné práci s internetem. Zdá se, že počítač nestačí přes USB napájet telefon a zároveň dobíjet baterii, a tak se mobil vypne. Tento neduh ale připisuji spíše počítači.

Pro neomezené wapování se jinak mobil výborně hodí. Písmena jsou na displeji velká a i obrázky celkem pěkně vypadají – před spaním ho používám místo knížky. Posouvání stránky je po řádcích, jistě bych uvítal po stránkách. Jinak nemohu v oblasti datových komunikací mému mobilu nic vytknout. Za tři měsíce jsem již stáhnul skoro 3 GB dat.

Fotoaparát

Integrovaný fotoaparát patří mezi průměrné telefonní fotoaparáty a nijak nevybočuje. V rozlišení 352 × 258 bodů sice nijak závratné fotografie nepořídíte, ale pro MMS to bohatě stačí. Pro vložení fotky do MMS stačí jen tři stisknutí jediného tlačítka a ememeska s vaší fotkou už putuje k příjemci. Fotka kupodivu vypadá lépe v počítači než na displeji telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Foťák má standardní možnosti • na displeji nevypadají obrázky příliš dobře

Koupil bych si telefon znovu?

I když jsem se k telefonu dostal víceméně omylem, považuji ho za nejlepší ve své cenové kategorii. Přestože nepreferuji nějakého výrobce ani značku, o kvalitě mobilního telefonu Siemens MC60 jsem se přesvědčil – až na nedostatky displeje a pomalé Javy. Pokud bych chtěl využívat všech vlastností dnešních mobilních telefonů, sáhl bych asi po lepším modelu (např. CX65), ale pro připojení k internetu bych ho neváhal koupit znovu.

Hodnocení

 • Design: 1
 • Zpracování: 1
 • Klávesnice: 2
 • Displej: 5
 • Pohodlné ovládání: 2
 • Výdrž: 1
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 1
 • Organizace času: 1
 • Mobilní datové přenosy: 1
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 3
 • Celkové hodnocení telefonu: 2
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (16) Další článek: Neznámé funkce Bluetooth

Témata článku: Siemens, Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Siemens MC60, Mobil, Kovový lesk, Jediný nedostatek


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40