Můj mobil: Siemens S45

(čtenářská recenze) Tři roky starý mobil je pro mnohé již veterán. Určitě to však neplatí o Simenesu S45, který má i přes své stáří stále co nabídnout. Je vybaven mnoha manažerskými funkcemi
Můj mobil: Siemens S45
Autor: Tomáš Mrázek

Proč jsem si koupil tento telefon

V dnešní době je trendem barva, a tak se s mobilními telefony, které mají klasické monochromatické displeje, setkáváme stále méně. Nicméně pro můj výběr byly rozhodující parametry zcela jiné: především hardwarový modem, infraport a GPRS. Síla tohoto mobilu se totiž projeví v datové komunikaci, v mém případě v kombinaci s kapesním počítačem, se kterým dokáže vytvořit dokonalou symbiózu. Mobilů s výše zmíněnými parametry je jistě celá řada, ale pro koupi S45 jsem měl nejméně dva důvody: dobrá cena a použitelnost příslušenství z mého předchozího mobilu S35i.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Design, konstrukce, ovládání

Design sice nebyl pro mé rozhodování klíčovým kritériem, ale co se týče stříbrného modelu S45, jsem opravdu spokojen. Konstrukce telefonu je nejspíš dobrá, protože pádů už bylo nespočet. Co se týče ovládání, to je rozhodně lepší než u S35i, ale nepochybuji o tom, že novější mobily jsou na tom ještě lépe. Výborná je také klávesnice, rozmístění kláves je účelné a jejich zdvih optimální. S výdrží na tom není můj mobil nijak špatně, vezmu-li v úvahu, že jej živí stále původní baterie a hojně využívaná datová komunikace má své energetické nároky. V průměru vydrží asi tři dny s vypínáním na noc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Adresář, telefonování a zprávy

Jednou z předností S45 je poměrně velká kapacita adresáře, do kterého se vejde až 500 telefonních čísel. To ocení každý, kdo potřebuje mít kontakty po ruce kdykoli a zvláště tehdy, když mění často karty SIM, což je můj případ. Volání s mobilem je bezproblémové, na displeji mi ale chybí údaj o délce právě probíhajícího hovoru. Zjistit to sice během hovoru lze, ale pohodlné to rozhodně není.

Textové zprávy jsou asi největší slabinou S45. Mobil sice podporuje psaní dlouhých SMS, dokonce zjistíte, kolik znaků ještě zbývá, ale do kolika zpráv bude text rozdělen, to před odesláním nevíte. Další výhradu mám k mazání SMS, protože jde o proceduru zbytečně zdlouhavou. Uvítal bych mazání nejvýše na dvě stisknutí. Poslední výtka směřuje k odesílání zpráv, které se nikde nearchivují, alespoň mně ne. Nedostatky v oblasti textových zpráv zachraňuje mé PDA, které mi nabízí pohodlné psaní SMS, archivaci i ostatní potřebné funkce. Stejně komfortní je s pomocí PDA i správa telefonního seznamu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Organizace času a další funkce

K organizaci času se S45 hodí docela dobře, nechybí mu nic podstatného z manažerských funkcí v této oblasti. Především budík a připomínky mi usnadňují život, ostatní možnosti využívám doplňkově, k organizaci času je PDA přece jen přehlednější. Z toho se dá vytušit, že synchronizaci mezi mobilem a stolním počítačem nepoužívám.

Výbornou funkcí je hlasový zápisník, který šetří čas i nervy při hledání tužky a papíru, když si člověk chce během hovoru něco poznamenat. O psaných poznámkách totéž říci nemohu – podle mě je 50 znaků opravdu málo. Raději si vše poznamenám do SMS, kterou místo odeslání uložím do archivu. Loga a melodie S45 zvládá dobře, umožňuje jejich archivaci přímo v paměti telefonu. Nahrávám je přes kabel nebo infraport. Každopádně se mi líbí možnost zvolit si melodii, která mě vzbudí, ať už je to Bob a Bobek nebo nějaký příšerný zvuk, který se mnou ráno zaručeně pohne.

Mobilní datové přenosy

Jak jsem již zmínil, datové přenosy S45 umí velmi dobře. Siemens využívám jako modem pro stolní počítač a propojení zajišťuje USB kabel. S rychlostí připojení jsem spokojený, protože dosahuje v podstatě rychlosti klasického modemu. V případě kapesního počítače se o propojení stará infraport, který vás připojí na internet kdekoli je signál. Tato mobilita je k nezaplacení a pomáhá k efektivnějšímu využití času. Můžu pracovat téměř všude bez ohledu na to, jestli je špička nebo ne, vyřizovat poštu a nebo si na internetu číst, co mě zajímá. Model S45 neumí MMS, ale to mě nijak netrápí. Mám digitální fotoaparát, který ukládá snímky na Compact Flash kartu, a s ní si zase poradí mé PDA. Vybraný snímek můžu upravit a odeslat jako e-mailovou přílohu a jsem zase zpět u dat. GPRS je prostě skvělá a užitečná věc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tak jde čas...

Koupil bych si telefon znovu?

Siemens S45 mám půl roku a jsem s ním i přes drobné výhrady opravdu spokojen. Určitě bych si ho koupil znovu. Mám za to, že cena 6 000 Kč za obě zařízení (mobil i PDA) je dokladem toho, že mobilní technologie jsou dostupné opravdu pro každého. Jaký bude můj příští mobil, to samozřejmě ještě nevím. Šestková řada Siemensu rozhodně nevypadá špatně, ale podstatné pro mě budou opět spíš funkce než značka. 

Oznámkujte svůj telefon

  • Klávesnice: 2
  • Displej: 2
  • Pohodlné ovládání: 2
  • Výdrž: 2
  • Funkce pro telefonování: 2
  • Funkce pro práci se zprávami: 3
  • Organizace času: 2
  • Mobilní datové přenosy: 1
  • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: nemá
  • Celkové hodnocení telefonu: 2

Podrobné parametry k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (46) Další článek: Jak jsou rychlé vaše mobily (doplnění)

Témata článku: Siemens, Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Siemens S35i, Siemens S45, Siemens S55, Siemens S65, Mobil, Šestková řada

Určitě si přečtěte