Můj mobil: Siemens S55

(čtenářská recenze) Siemens S55 je výborný mobilní telefon s velmi dobrou výbavou. Hodně však ztrácí displejem, který umí jen 256 barev a má hrubý rastr. Jinak by dokázal obstojně držet krok i s dnešními telefony přesto, že už hodně pamatuje.
Můj mobil: Siemens S55
Autor: Jan Schwarz

Proč jsem se rozhodl pro Siemens S55

Kupovat starší typy telefonů má své výhody. Za cenu skromně vybaveného současného telefonu nejnižší kategorie mnohdy získáte přístroje se skvělými funkcemi. A to je i případ mého Siemensu S55. Zařadil bych ho do kategorie vysloužilých špičkových telefonů. Před lety byl na špici a na funkcích nic neztratil. Žel, design už od té doby urazil kus cesty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výběr by se měl vždy řídit otázkou priorit. Já chtěl telefon na internet, snadno a hlavně bezdrátově propojitelný s notebookem – a bonus v podobě polyfonie a barevného displeje navíc, a to všechno jako každý správný Čech za co nejméně peněz. Právě padající cena S55 tehdy způsobila, že mé srdce už rok a půl tepe v rytmu Siemens.

Design a zpracování

Na „siemensí“ vejčité tvary jsem si nikdy nepotrpěl, ale model S55 mě přesvědčil, že za firemním designem se může skrývat přístroj nabitý kosmopolitními funkcemi. Zpočátku se mi tvarově příliš nelíbil, pak půl roku ano, ale teď už ho zase moc nemusím.

Klávesnice považovaná mnohými za atypickou a těžko použitelnou mi nedělá žádné problémy. Nejsem ovšem SMS maniak. Jen musím podotknout, že kontextová tlačítka pod displejem se po roce používání značně pohybují. Zejména pravé potvrzovací, které je mnohem častěji využíváno. Naopak čtyřsměrovou klávesu chválím, překlepy se ve valné většině případů nekonají.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kvalitu zpracování nemám s čím srovnat, ale myslím, že není úplně stoprocentní. Jak už to bývá, zadní kryt poměrně vrže. Každý den měním karty SIM, a je to znát i na usazení baterky. Stačí telefonem zamávat ze strany na stranu a cítíte, jak se baterie pohybuje a kryt povrzává. Řešení v podobě podloženého papírku nemám rád. Na druhou stranu má můj kousek za sebou několik pádů ze stolu na kachličky a jeden akrobatický seskok na asfalt, kdy se rozletěl kryt i baterie. Žádné poruchy ale nepozoruji. Pouze pár škrábanců na jinak odolném plastu, který se ale značně špiní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Datové a organizační funkce

Popisovat tady telefonování a psaní zpráv mi přijde trošku zbytečné. Co já považuji za důležité jsou datové funkce a v tom mě S55 nezklamala. Propojení s počítačem je bezchybné. Je libo infraport? Prosím. Je libo Bluetooth? Jistě. Obojí jsem zkoušel asi půl roku. Pro obsluhu telefonu používám program Siemens Data Suite, který je volně ke stažení na oficiálních stránkách. V době, kdy jsem telefon kupoval, byl S55 špičkovým modelem a tomu odpovídala i podpora na mateřském webu. Pro připojení na internet není potřeba absolutně nic nastavovat, GPRS Asistent udělá vše za vás. Snad jen pár postřehů: při připojení přes infraport se prohlížeč korektně spustil, ale zhruba po pěti minutách se odpojil. Musel jsem ho znovu připojit a pak už jel klidně i celou noc (používám Eurotel DataNonstop).

Při připojení přes Bluetooth žádné problémy nebyly. I rychlost stahování, načítání stránek a přístupu do telefonu je subjektivně vyšší než přes infraport. O výdrž baterie se bát nemusíte, ale při datování je třeba počítat se zvýšenou spotřebou.

Co se týče synchronizace s Outlookem povedla se mi pouze jednou, a to poprvé. Od té doby to hlásí nějakou chybějící složku, tak jsem to pustil z hlavy a nepoužívám. Pro někoho ale může být tato funkce zásadní.

Telefon se po propojení chová jako další disk na počítači, což je velmi šikovné. Můžete si samozřejmě kopírovat melodie, tapety a další věci. Tím se dostávám ke dvěma největším nedostatkům jinak velmi dobré S55: prvním je displej, druhým malá kapacita paměti.

Nechci vypadat nespokojen s tím, co jsem si svobodně koupil, ale displej je opravdu hrozný. Zpočátku jsem si říkal, že je to úplně jedno, ale když vidím přítelčin Samsung, je mi smutno. Obrázky, které si stáhnete z internetu a na počítači vypadají skvěle, jsou na telefonu mnohem horší, zrnité a nevýrazné. Pozadí si vybírejte pouze velmi kontrastní, jinak neuvidíte nic. Popravdě řečeno, displej je jedním z hlavních důvodů, proč uvažuji o změně telefonu a šilhám po modelu S65.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej v pohotovostním režimu s obrázkem na pozadí • hlavní nabídka

V diskuzích jsem četl mnoho povzdechů nad kapacitou sdílené paměti a bohužel jim musím dát za pravdu. Jestli máte rádi Javu, myslete na to, že do telefonu toho moc nedostanete, pokud se zrovna nechcete uchylovat k partyzánským praktikám na zvětšení paměti.

Kalendář a budík jsem začal používat jen proto, že tam jsou. Ale s postupem času jsem si na ně zvykl a jsou fajn, nikoli však nepostradatelné. Budík si můžete nastavit na každý den v týdnu zvlášť, což je komfortní. Probouzení v pět hodin ovšem ne, ani při vaší nejmilejší melodii.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Měsíční kalendář • týdenní náhled • budík

K telefonu lze připojit dokoupitelný fotoaparát, který jsem nezkoušel. Nedokázal jsem ani zprovoznit MMS přes Oskara, ale moc jsem po tom nepátral. S wapem vám také nepomůžu, používám pouze klasický internet.

Koupil bych si ho znovu?

Mé uživatelské zkušenosti jsou monotematicky zaměřené, uznávám. Je to způsobeno účelem, k jakému jsem si telefon pořídil. Pokud se mě ptáte, zda bych si S55 koupil znovu, odpovím vám jednou z úvodních vět: vše je otázkou priorit. A ty se u mě za tu dobu trošku změnily.

Hodnocení

 • Design: 3–4
 • Zpracování: 3
 • Klávesnice: 2
 • Displej: 4
 • Pohodlné ovládání: 1
 • Výdrž: 1
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 1
 • Organizace času: 1
 • Mobilní datové přenosy: 1
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: –
 • Celkové hodnocení telefonu: 2
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (44) Další článek: Nový Sony Ericsson V800: véčko s EDGE a 3G

Témata článku: Siemens, Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Siemens S55, Seskok, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14