Můj mobil: Siemens SL45i

Čtenářská recenze: Jedním z prvních mobilních telefonů s podporou přehrávání MP3 souborů na českém trhu byl Siemens SL45. Telefon byl na svoji dobu velmi dobře vybaven a jeho lehce modifikovaná verze SL45i navíc nabízela podporu Javy. Telefon má přes své stáří stále mnoho spokojených majitelů a jeden z nich vám přináší své zkušenosti.
Můj mobil: Siemens SL45i
Autor: Radim Sobotka

Proč jsem si koupil tento telefon

Siemens SL45i se mi líbil od první chvíle, kdy jsem ho viděl, a to jak po funkční, tak i po designové stránce. Nejvíc jsem se těšil na vestavěný přehrávač MP3.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Model SL45i je konstrukčně shodný s předchůdcem SL45

Konstrukce, design ovládání

Mobil se mi prostě moc líbí, je malinký, lehký a dobře se drží. Konstrukce je pevná, problém je jen u baterie, se kterou se nevyplácí manipulovat často, protože zobáček, který ji drží, není moc kvalitní. Stříbrný kabátek mobilu působí reprezentativně. SL45i má také očko pro poutko, takže ho mohu pohoupat na krku. Sklíčko displeje není vůbec zapuštěno, ale za celou dobu se mi nepovedlo jej poškrábat.

Je tu ale jedna nepříjemnost – jestliže pracuji s mobilem a svítí mi slunce do zad, sklíčko a stříbrný kryt odráží slunce rovnou do očí. Dlouho jsem netušil, že přední kryt je pokovený, na omak je velice příjemný a nepoškrábe se tak snadno jako obyčejný plast. Tlačítka telefonu jsou z tvrdého plastu včetně těch na boku, která slouží k rychlému spuštění přehrávače MP3, hlasového záznamníku a k ovládání hlasitosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hlavním ovládacím prvkem je kulatý čtyřsměrný ovladač. Ve většině případů si vystačím jen s ním, občas něco potvrdím funkčními tlačítky. Pro vstup do menu slouží pohyb doprava, pro vstup do adresáře dolů a pro hlasové vytáčení podržím šipku nahoru. V nabídce pak pohybem doprava jdu hlouběji do menu, pohybem doleva o krok zpět. Jen lehce pohybuji palcem po jednom tlačítku a přitom se dostanu téměř všude.

Číselná tlačítka jsou dost nízko, ale zvykl jsem si, mají dobrý zdvih i odpor a při zmáčknutí cvaknou. Bohužel někdy pouze cvaknou, ale tlačítko nezareaguje. Chce to trochu více mačkat. Výdrž baterie hodně záleží na způsobu používání, v současnosti mi vydrží od jednoho do tří dnů, jenže moje baterie je už opotřebovaná. Když byla nová, mobil vydržel čtyři dny, anebo alespoň hrát od rána do večera.

Telefonování a zprávy

Telefonní seznam je vícepoložkový, pojme až 500 kontaktů. Telefonování zvládá mobil na jedničku, kvalita zvuku je výborná i s bondovkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zprávy SMS se i přes nízko umístěnou klávesnici píší dobře, o překlepech jsem se již zmiňoval. Při psaní pomáhá český slovník T9. Dlouhé textovky mobil nepodporuje, ale ještě že tak, díky tomu ušetřím. Zprávy EMS také neumí, ale mohu do SMS přidat obrázek, který se zobrazí jen na Siemensech.

SMS se ukládají jen na kartu SIM, manuálně se však dají přesunout do archivu. Zprávy zálohuji, a tak je někdy otrava, že to jde jen po jedné. Doručenky se zobrazí pouze na displeji místo času a data a tam postupně rolují. Není to rychlé a občas se mi to zasekává, takže ne vždy se dozvím, jestli byla zpráva doručena či ne. Po několika měsících jsem přišel na to, že po stisknutí tlačítka minus se zpráva zobrazí přes celý displej, jenže o tomhle v návodu není ani zmínka.

Klepněte pro větší obrázek
Displej v pohotovostním režimu

Organizace času a ostatní funkce

Organizační funkce využívám, nejčastěji kalendář. Na jakýkoli den si mohu dát upozornění a může být jednorázové, denně, týdně, měsíčně či ročně. Lze uložit maximálně 50 událostí. Používám i stopky, odpočítávání, přepočet kurzu, hlasové vytáčení a ovládání a také profily. Pár vyzváněcích melodií jsem si sám složil ve skladateli.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Organizační funkce v bohatě vybaveném mobilu samozřejmě nechybí

Siemens SL45i má Javu a na programy je díky paměťové kartě dostatek místa. Na kartě je už připraveno několik programů, her, vědecká kalkulačka a e-mailový klient. Ten je bohužel v angličtině a práce s ním je poměrně složitá. Pevně je v mobilu vestavěno sedm her, ale moc se u nich nepobavíte. Cholerici by je neměli zkoušet hrát vůbec, jsou vážně dost těžké.

Dále má mobil hlasový záznamník, což je příjemná funkce. Na paměťovou kartu s kapacitou 32 MB uložím až pět hodin záznamu, ale samozřejmě záleží na tom, kolik mám na kartě volného místa. Pomocí programu, který jsem nalezl na přiloženém CD, jde záznam převést do formátu WAV. Dobrá věc je nahrávání hovoru a také možnost přehrát moji omluvu tomu, kdo mi volá v nevhodnou chvíli.

Klepněte pro větší obrázek
Hlasový záznamník

Často využívám také infraport. S infraportem mám zajímavou zkušenost – když mi chtěl kolega poslat obrázek ze Sony Ericssonu T300, Siemens se vypnul. Že by skrytá funkce zvaná dálkové vypínání?

Ostatní funkční výbava

SL45i podporuje wap a má hardwarový modem, citelně však chybí GPRS. Data z paměťové karty se přenášejí do počítače přes COM port, a to je další zádrhel, jde to hrozně pomalu, 1 MB se přenáší kolem čtyř minut.

Největší lahůdkou telefonu je přehrávač MP3. Pro mě to byl hlavní důvod, proč jsem si mobil koupil, hraji si často a všude. Možná si někdo myslí, že přehrávač v mobilu je funkce, která je tam jen do počtu. Ovšem přehrávač v SL45i je použitelný a kvalitní. Sluchátka jsou špuntová, a tak dobrá sluchátka jsem ještě neslyšel hrát. Funkce přehrávače jsou rychlé posouvání vpřed, vzad, náhodný výběr, opakování, pauza, možnost zvýraznění výšek a basů. Lze také vytvořit svůj seznam skladeb. Tlačítkem na sluchátkách lze přehrávač také částečně ovládat.

Při příchozím hovoru se přehrávání ztlumí a ve sluchátkách je slyšet vyzvánění. Stačí zmáčknout tlačítko na sluchátkách a hovor se přijme. Taktéž přijetí SMS je slyšet ve sluchátkách, pro přečtení ale musím přehrávání vypnout. Po ukončení hovoru by měla hudba hrát dál, ale u mě to tak není, reprodukce pokračuje jen po nepřijatém hovoru. Pokud chcete SL45i používat hlavně na MP3, vyplatí se koupit paměťovou kartu s vyšší kapacitou a čtečku.

Koupil bych si telefon znovu?

Zcela bez váhání odpovídám ano. SL45i byla moje láska na první pohled, a i když už nevypadá jako nový a naběhal jsem se s ním po reklamacích (třeba kvůli zmíněnému vypínání), neměnil bych. Je to stylový telefon, který ostudu rozhodně neudělá.

Hodnocení

 • Design : 1
 • Zpracování: 1-
 • Klávesnice: 3
 • Displej: 4 (není barevný)
 • Pohodlné ovládání: 2
 • Výdrž: 2
 • Funkce pro telefonování: 2-
 • Funkce pro práci se zprávami: 4
 • Organizace času: 2
 • Mobilní datové přenosy: 4
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 5
 • Celkové hodnocení telefonu: 2

Podrobné parametry k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (20) Další článek: Nokia a Symbian: stále neohrožená dvojka

Témata článku: Siemens, Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Siemens SL45, Siemens SL45i, Příjemná funkce, První chvíle, Mobil, Skrytá funkce


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11