Můj mobil: Siemens SL45i

(čtenářská recenze) Siemens SL45i je sice už straší, ale stále poměrně dobrý telefon s manažerskými funkcemi. Oproti současné produkci má černobílý displej, pro lepší komunikaci s okolím mu chybí Bluetooth. V balení je standardně datový kabel.
Můj mobil: Siemens SL45i
Autor: Martin Polovinčák

Proč jsem si koupil tento telefon

Telefon jsem si kupoval před rokem a půl. Hlavním kritériem byla značka a přítomnost Javy. Tou dobou, ještě jako student VŠ, jsem měl hluboko do kapsy a o nejnovějších modelech německého výrobce jsem si mohl nechat jen zdát. Naštěstí se mi na internetu podařilo najít výprodej Siemense SL45i a po přečtení recenzí jsem s jeho koupí neváhal. Dodnes, i když už má telefon svá nejlepší léta za sebou, na něj nedám dopustit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce, design, ovládání

Design – to bylo to, co mě uchvátilo už v roce 2001, kdy tento model (tehdy ještě bez Javy) spatřil světlo světa. Klasická, stříbrno-šedá konstrukce dodává telefonu eleganci. Zajímavým detailem je kryt displeje ohraničený na jedné straně tlačítky klávesnice, na druhé otvorem pro reproduktor. Přední kryt není výměnný, v zadním krytu je umístěna baterie. Nelíbí se mi plast, ze kterého je vyroben přední kryt. Je velmi měkký a není do něj problém udělat škrábance. Anténa není integrovaná a dobře se za ni telefon vytahuje z kapsy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovládání je velmi příjemné a přehledné, možná i díky velkému displeji, který má výrazné, oranžové podsvětlení. Mobil nezapře příslušnost ke značce, práce s telefonem je velmi svižná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej v pohotovostním režimu • hlavní nabídka

Telefonování a zprávy

Při denním používání telefonu jsem nezaznamenal problémy se signálem, kvalita zvuku je průměrná, přehrát polyfonické melodie mobil neumí. Klávesnice je stejně jako displej velmi dobře podsvětlena. Písmo je poměrně veliké a na monochromatickém displeji dobře čitelné, i na přímém slunci. Tlačítka jsou pevná a při stisknutí slabě cvaknou. Lze psát jednu SMS o délce 160 znaků, telefon nepodporuje EMS ani MMS. Při psaní textových zpráv lze použít slovník T9. Jedinou výtku mám k načítání SMS, které by mohlo být rychlejší. Možnost uložení deseti SMS v interní paměti rovněž není mnoho, dá se to však obejít archivací SMS na MMC kartu.

Obdivuhodná je rovněž výdrž, telefon po nabití vydrží přibližně šest dnů. K nabíjení lze použít nabíječku i kolébku, která slouží také k přenosům dat mezi telefonem a počítačem. Příjemná je možnost použití hlasového vytáčení a ovládání, telefon bohužel neobsahuje funkci hlasité handsfree. Při telefonování je rovněž možné použít diktafon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Organizace času a další funkce

Silnou zbraní tohoto mobilu je adresář a kalendář. Adresář pojme 500 kontaktů a vyhledávat v něm lze maximálně podle prvních osmi znaků. Kalendář je přehledný a lze zobrazit celý měsíc, týden nebo pouze jeden den. Do kalendáře můžete přidat až 50 akcí. Výbornou funkcí je synchronizace s MS Outlookem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Měsíční náhled na kalendář • diktafon

Vhod vám může přijít také diktafon. Vestavěného e-mailového klienta v telefonu nenajdete. Jeho nedostatek je vyvážen přítomností javové aplikace MicroMail. Nutno ovšem podotknout, že kvalitou jde spíše o šedý průměr.

Na výbornou lze ohodnotit přítomnost slotu pro MMC karty. Osobně používám 128MB kartu, na kterou se vejde dostatek javových aplikací, hudebních souborů typu MP3 nebo třeba vyzváněcích melodií a obrázků.

Mobilní datové přenosy

Model SL45i je poslední mobil Siemense, který podporuje pouze vytáčené připojení. Spojení s internetem zajišťuje wapový prohlížeč. Nic ovšem nebrání uživateli být na internetu díky některé javové aplikaci, ať už je to Jabber nebo některý z HTML prohlížečů. Telefon obsahuje infraport, takže není problém při komunikaci s jinými mobilními telefony (položky adresáře) i počítači (jakékoli soubory rozumné velikosti). Pro větší soubory (například MP3) je nejlepší použít čtečku paměťových karet.

MP3 přehrávač

O zábavu se v tomto mobilu postará MP3 přehrávač. Spouští se v menu telefonu nebo po stisknutí bočního tlačítka se symbolem Play. Tlačítka jsou tam ještě další dvě – pro ovládání hlasitosti (lze jej používat i při pohybu v menu) a pro spuštění diktafonu.

Při přehrávání se přehledně zobrazí interpret, název písně, alba, rok, poznámka (id3v1 tagy) a odehraný čas. Poněkud nechápu tlačítko Info, po jehož stisknutí se zobrazí informace o ovládání přehrávače, které nemají téměř žádnou informační hodnotu. Datové toky nad 192 kb/s způsobují potíže a přehrávání je trhané, rozumný datový tok je 128–160 kb/s.

Klepněte pro větší obrázek

Nevýhodné ovšem je, že při přehrávání nelze dělat s telefonem nic jiného. Při příchozím volání se MP3 přehrávač ztiší a zastaví, po ukončení hovoru pokračuje v přehrávání a zesílí hlasitost. Ke kvalitní reprodukci přispívají výborná sluchátka („pecky“, stejné má třeba i Siemens SX1), která slouží zároveň i jako handsfree. Při přehrávání hudby o datovém toku 128 kb/s přibližně tři hodiny denně mi vydrží telefon tři dny.

Koupil bych si telefon znovu?

Myslím si, že i přes svůj pokročilý věk Siemens SL45i do šrotu nepatří a rozhodně bych s jeho koupí ani dnes neváhal. Navíc se mi líbí jeho klasický a nadčasový design. Jediný handicap spatřuji v nepřítomnosti GPRS, což se dá v mém případě oželet. Ve volném čase nebo při cestování využívám MP3 přehrávač a Javu, při psaní SMS komfortu velkého displeje. Nedostatky jsem odstranil pomocí patchů (např. možnost při přehrávání MP3 přejít do menu), takže práce s telefonem je velmi příjemná. Komfort, na který jsem si zvykl, mi bohužel zatím žádný jiný telefon za rozumnou cenu nenabídne. Dnes lze zachovalý přístroj s 32MB MMC koupit v bazaru za cenu okolo 3 000 Kč.

Hodnocení

 • Design: 1
 • Zpracování: 2
 • Klávesnice: 2
 • Displej: 2
 • Pohodlné ovládání: 1
 • Výdrž: 1
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 2
 • Organizace času: 1
 • Mobilní datové přenosy: 3
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: –
 • Celkové hodnocení telefonu: 2

Podrobné parametry k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (20) Další článek: Staňte se díky N-Gage mistrem světa ve wrestlingu

Témata článku: Siemens, Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Siemens SL45i, Siemens SX1, Mobil, Šedý průměr


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80