Můj mobil: Siemens SL55

(čtenářská recenze) Siemens SL55 každý pozná podle originálního vejcovitého tvaru a výsuvné klávesnice. Jedná se o stylovou verzi manažerského modelu S55. Oproti němu má několik vylepšení, ale chybí Bluetooth.
Můj mobil: Siemens SL55
Autor: Martin Pavelka

Proč jsem si koupil tento telefon?

Telefon jsem si koupil především díky příznivé ceně, která v měsíci červnu spadla na příjemných 6 000 Kč. Nekupoval jsem k telefonu kabel ani foťák. Samozřejmě jsem si mobil vybral i kvůli velikosti, vzhledu a vybavení. Mohl jsem si vybrat ze dvou barevných variant: černé a červeno-béžové. Nakonec jsem zvolil druhou variantu a později vysvětlím proč. Telefon musel mít především e-mailového klienta, GPRS a synchronizaci, jelikož jsem člověk zapomětlivý, a proto všechny schůzky, úkoly a poznámky nosím v telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce, design, ovládání

Design je velmi povedený. Malé vajíčko s vkusně uloženou navigační hvězdicí kolébkového prohnutí, vystouplá potvrzovací tlačítka a dostatečně velká, i když tenká tlačítka pro telefonování. Musím ale přiznat, že všech pět kláves má větší vůli, než jsem předpokládal, a proto musím vynaložit větší sílu pro stlačení. Při osahávání telefonů v prodejně jsem si všiml, že na černé variantě zůstávají na krytu otisky. Jdou špatně dolů a po chvíli „hraní“ byl černý prcek úplně zapatlaný. Proto jsem nakonec koupil béžovou variantu, na které otisky vidět nejsou. Asi to bude tím použitým plastem.

Po zatlačení palcem na spodní stranu telefonu v horní polovině se celá polovina telefonu vysune nahoru a telefon se rozsvítí, zároveň se objeví doposud skrytá klávesnice. Je také velmi příjemně podsvícená. Vysunutí telefonu je docela umění i pro mě, a to mám menší ruce. Musím ukazováček zapřít o levý spodní roh telefonu a tlačit do protipohybu palce. Lyžiny telefonu mají znatelnou vůli a horní polovina se lehounce viklá. Tento jev je znatelný především při úplném vysunutí. Zde to Siemens moc nezvládnul.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při zpětném zasunutí klávesnice jde nastavit, aby se klávesnice automaticky zamknula. Jde nastavit i zvuk pro vysunutí a zasunutí, což je to velmi efektní. Těmto zvukům je v telefonu věnována jedna celá složka. Ovšem zvuk se nepravidelně zpožďuje. V nastavení je přímo složka ProSlide, kde jsou nastavení pro posouvání dílů. Odemknout telefon jde i v zavřeném stavu, a to tlačítkem s červeným sluchátkem a potvrzením OK. Tlačítka klávesnice mě překvapila jistým stiskem. Jejich tvar připomíná mašli s výstupkem uprostřed každé klávesy. Na klávesnici se mi píše dobře, a to i na klávesách s hvězdičkou a křížkem. To však nemohu říci o horní řadě kláves, která je blízko horního krytu, a i když jsou klávesy velké, narážím nehtem na kryt.

Displej telefonu podporující 4 096 barev je pasivní a na slunci špatně viditelný. To mi ale moc nevadí, já spíše telefonuji, než prohlížím obrázky na telefonu. Nemohu říci, že telefon patří k nejrychlejším. Častá bublina s nápisem „čekejte prosím“ mi otravuje život. Také javové hry se načítají velmi pomalu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej v pohotovostním režimu • hlavní ikonová nabídka • vzhled nabídky lze barevně přizpůsobit

Na flexi paměti je možnost přejmenovat přednastavené složky Java, Voice memo nebo Data Objects. Což jsem udělal a Voice memo jsem si přejmenoval na Hl. zápis, ale při ukládání hlasového záznamu se opětovně vytvoří nová složka s původním názvem Voice memo. A tak je to i u ostatních složek. Baterie mi vydrží 3–4 dny, což je docela slušné na tak malý telefon, který v mém případě navíc často hledá síť. Konektor nabíječky drží v telefonu jako přibitý a nemá žádnou vůli. Je to moc dobře zpracované. Já ale nepoužívám foťák, takže konektor moc nenamáhám.

Telefonování a zprávy

Se signálem to není nijak slavné. Kde mají ostatní mobily dva dílky, SL55 už vyhledává síť. Také při telefonování musím stát u okna. To se mi se Siemensem S45i nestalo snad nikdy. No, přikládám to miniaturizaci. Vyhledávání v seznamu na kartě SIM je možné pouze podle prvního písmena, ale v adresáři je to jinak. Vzhledem k tomu, že většinu kontaktů (asi 250) mám v Outlooku, je to velmi pohodlné. Ke jménu můžu přiřadit foto i narozeniny, které mi připomenou, že jsem opětovně na něco zapomněl. S telefonem se dá pohodlně telefonovat i při zavřené klávesnici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefonní seznam • detail vybraného jména • informace o obsazení telefonního seznamu

Zvuk není zkreslený ani v hlučnějším prostředí a i druhá strana mě slyší kvalitně. Problém je již zmiňovaný signál. Jakmile začne kolísat, zvuk se vytratí. Standardní vyzváněcí melodie jsou dobře slyšitelné, ale pro mě nevhodné. Radši jsem si do telefonu nahrál vlastní.

Psaní zpráv je uspokojivé. Telefon zprávy nezkracuje a použití T9 je na místě. Mačkat třikrát horní řadu kláves by mě asi připravilo o rozum. S e-mailovým klientem je trochu problém při psaní textu. Když dám „naučit“ v e-mailu, tak se telefon vypne, ale dělá to nepravidelně, takže to sem tam risknu. Ale pokud nevyhraji, e-mail je nenávratně pryč. E-mailový klient si nerozumí s diakritikou, a tak je někdy velmi těžké zprávu luštit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Píšeme a čteme textovou zprávu • e-mailový klient si nerozumí s diakritikou

MMS zatím nevyužívám, neboť mám kolem sebe lidi, kteří v drtivé většině nevlastní mobilní telefony s podporou MMS. Nastavení MMS mám aktivní a se Siemensem je to opravdu velmi jednoduché. Nastavení jsem dělal ručně dle návodu v OskarZóně. Bohužel nevím, jestli to funguje.

Mobilní datové přenosy

Cédéčko, které jsem dostal k telefonu, obsahuje veškeré programy potřebné pro spojení s notebookem. Pro synchronizaci s Outlookem používám infraport a je to velmi jednoduché. Software Siemens Data Suite zvládne vše, co potřebuji, tedy především kalendář a adresář. Do telefonu se přenesou i jména s diakritikou, ale jsou napsaná malým písmem i na začátku jména.

Klepněte pro větší obrázek
Pro synchronizaci s počítačem slouží aplikace XTNDConnect PC balíčku Software Siemens Data Suite

Fotoaparát

K telefonu jde samozřejmě dokoupit foťák, ale to není můj případ. O zkušenosti se tedy s vámi nepodělím, protože žádné nemám.

Koupil bych si telefon znovu?

Telefon používám měsíc a půl a jsem s ním zatím spokojený. Až na některé chyby ve firmwaru je prima. Úplně ideální není, ale to asi žádný mobil. Pokud bych měnil, tak jedině za S65. Je sice větší, ale má funkce, které bych rád vyzkoušel. Bohužel ale dvanáct tisíc je pro mě částka, kterou za mobil nedám. Model SL55 bych s koupil znovu snad jen kvůli velikosti. Jinak je to dobře vybavený telefon, který stojí za to. Pokud teda nemáte ruce jako bagr.

Hodnocení

 • Design: 1
 • Zpracování: 2
 • Klávesnice: 3
 • Displej: 2
 • Pohodlné ovládání: 2
 • Výdrž: 2
 • Funkce pro telefonování: 2
 • Funkce pro práci se zprávami: 2
 • Organizace času: 1
 • Mobilní datové přenosy: 2
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: –
 • Celkové hodnocení telefonu: 2
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (11) Další článek: Siemens upozorňuje na chybu v telefonech řady 65

Témata článku: Siemens, Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Siemens SL55, Mobil, XTND

Určitě si přečtěte