Můj mobil: Siemens SX1

(čtenářská recenze) První a zatím jediný chytrý mobil od Siemensu má označení SX1. Na rozdíl od konkurentů se více soustředí na multimediální funkce, má vestavěné rádio i přehrávač MP3.
Můj mobil: Siemens SX1

Autor: David Podzimek

Proč jsem si telefon pořídil?

Byl jsem majitelem Nokie 6600, ale vadilo mi u ní dost věcí. Tak jsem sáhl po Siemensu SX1 hlavně kvůli MP3 a designu, který mu opravdu sluší.

    

Konstrukce, design, ovládání

Při prvním pohledu na mobil jsem byl mile překvapen. Proti Nokii 6600 se zdál být o dost menší, při promačkání nic nevrzalo a vše drželo, jak má. Pouze kryt baterie má znatelnou vůli. Telefon jinak vůbec neskřípe a pořád drží. Design mobilu se mi moc líbí, působí elegantně a technika z něj kouká každým coulem. Vypadá jako opravdu nadupané zařízení. Výtku mám pouze k velkému nápisu Siemens na zadní straně a ke konektoru externí antény, který vypadá jako pozlacená díra do telefonu, měla by tam být záslepka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Klávesnice mě nejdříve docela zlobila, byl jsem zvyklý psát poslepu. Po třech týdnech učení už to ale pomalu zvládám i na této klávesnici a nebojím se ani psaní jednou rukou. Mechanické vlastnosti klávesnice jsou výborné, tlačítka jsou akorát velká a jejich odpor je také ideální. Jen při psaní klávesami 6, 7 a 8 se displej značně vlní, jako byste na něj tlačili. Některým uživatelům se tato vada objevuje i při mačkání jiných kláves.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podsvícení kláves mi přijde dobré, některé kusy ho mají více nerovnoměrné, já si nemohu stěžovat. Hůře jsou na tom ovládací klávesy, a to hlavně joystick – je malý a kluzký. Displej je velký, s dobrým rozlišením. Osobně mi displej u Nokie 6600 připadal lepší, bílá byla bělejší a také na slunci byl lépe čitelný.

Klepněte pro větší obrázek

Výdrž baterie mě mile překvapila. Když jsem s telefonem venku, výdrž se pohybuje kolem dvou dnů, a to často používám ICQ, internet a poslouchám hudbu. Doma ho mám jako modem na internet, takže vždy putuje do nabíječky.

Ovládání telefonu je velmi jednoduché a prostředí Symbianu tomu napomáhá. Nabídku si můžete sami libovolně přeházet.

Telefonování a zprávy

Kontakty jsou jako u všech chytrých telefonů řešeny výborně. Několik čísel, e-maily, narozeniny, prostě vše, co je potřeba. Počet kontaktů je omezen pouze volnou interní pamětí. Ke kontaktu lze bohužel přiřadit jen malou fotku, což vyřeší aplikace Full Screen Caller nebo PhotoID, ale obě si ukousnou svůj díl z baterie a paměti RAM, proto je neužívám.

  

Funkce zpráv jsou stejné jako u jiných telefonů řady Series 60. Výborně fungují e-maily a MMS, ale vadí mi, že u 6600 šlo vložit do MMS více fotek, zatímco u SX1 pouze jednu. To je však dáno verzí Symbianu. Zajímavé je, že T9 píše u Siemensu bez háčků a čárek, a přitom to u Nokií Series 60 nejde. Paměť na SMS je omezená pouze volnou pamětí, ale s příslušnou aplikací je možné ukládat zprávy na kartu MMC – nechápu, proč to neumí standardně jako 6600 a 3650.

  

Organizace času

Kalendář je velmi přehledný a práce s ním je jednoduchá, nahradí všechny diáře. Kalendář, úkoly a poznámky jsou u všech telefonů se Symbianem skoro stejné. Model SX1 má jako jediný telefon Series 60 ve standardu opakovaný budík, což mě mile překvapilo. Mohu doporučit aplikaci Handy Dates, která přenáší narozeniny z kontaktů do kalendáře a jsou v ní přehledně vypsány. Moc jsem nepochopil význam aplikace Today, která je v nabídce a nemůže tedy plnit svůj účel. Podobně fungují aplikace Active Desk a Active Todays, ale na rozdíl od Today jsou zapnuté v pohotovostním režimu a máte vše po ruce.

  

Datové přenosy a komunikace s počítačem

Jedním z důvodů, proč měnit 6600 za SX1, bylo GPRS 10. Často užívám ICQ, a to program Agile Messenger, ale jen proto, že mám Data Nonstop. Spotřebuje totiž více dat, a proto pro uživatele, kteří nemají neomezená data, doporučuji stICQ, který nestahuje kontakty při každém připojení, takže ušetříte. Dále užívám aplikaci NetFront pro prohlížení internetu. Stránky zobrazuje, jak má, ale rád někdy sáhnu po starém dobrém Doris browseru, který je výrazně rychlejší při zobrazování stránek. Nesmím zapomenout na aplikaci FGet, která slouží jako download manager a není problém do telefonu stáhnout celý film.

S počítačem telefon komunikuje pomocí infraportu, Bluetooth nebo standardně dodávaného kabelu. Kabel se s počítačem skamarádil ihned, ale SX1 s ním bohužel nejde použít jako modem. Používat SX1 jako modem přes Bluetooth není žádný problém díky výborné aplikaci Siemens GPRS modem assistant, nastavení trvalo čtyři minuty. S nastavením synchronizace přes Bluetooth jsem měl nejdříve problémy, ale pomohl mi návod na www.pocitac.com.

Fotoaparát, MP3, rádio

MP3 hrají velmi dobře, jejich kvalita je asi nejlepší, co jsem zatím slyšel, mám srovnání s Nokií 6230, N-Gage a Sony Ericssonem P900. Telefon i 200 MB formátu MP3 načte rychle a můžete poslouchat. Přehrávání lze schovat na pozadí a telefon libovolně požívat, nezamyká MMC jako N-Gage.

  

Rádio už je horší, ostatní telefony jsou na tom lépe, mám problém kvalitně naladit jakoukoli stanici, vše šumí. Fotky z telefonu jsou poměrně dobré.

 

Paměť

Interní paměť telefonu je 3,4 MB, ale lze ji rozšířit pomocí paměťových karet formátu MMC, odzkoušené jsou do velikosti 512 MB. Veliká výhoda SX1 je možnost měnit karty za chodu bez vypínání, protože do telefonu se MP3 a filmy nahrají nejrychleji přes čtečku, která stojí okolo 500 korun.

Paměť RAM je celkově 16 MB, po zapnutí se pohybuje kolem 10 MB. Při používání větší paměťové karty se její velikost pohybuje kolem 8 MB. Tato paměť slouží jako na počítači pro spuštění programů a jejich běh.

Už se ho nevzdám

Do této doby jsem telefony hodně střídal, ale SX1 je opravdu dobrý. S novým firmwarem 13 navíc odpadly problémy – dříve nefungovaly MMS a telefon zamrzal. Při užívaní je rychlejší než ostatní telefony a po připojení plnohodnotné klávesnice zastane i PDA. Opravdu se povedl a o změně neuvažuji.

Hodnocení

 • Design: 1
 • Zpracování: 1
 • Klávesnice: 2
 • Pohodlné ovládání: 2–3
 • Výdrž: 2
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 1
 • Organizace času: 1
 • Mobilní datové přenosy: 1
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 1
 • Celkové hodnocení telefonu: 1

Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (49) Další článek: ProfiMail: pro lepší práci s e-maily v mobilu (velký test)

Témata článku: Siemens, Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Nokia N-Gage, Siemens SX1, Mobil, Celý film

Určitě si přečtěte