Můj mobil: Sony Ericsson P900

(čtenářská recenze) Sony Ericsson P900 je špičkový mobilní telefon s funkcemi kapesního počítače. V současné době má ve své třídě jen velmi malou konkurenci. Přečtěte si o zkušenostech jednoho z uživatelů.
Můj mobil: Sony Ericsson P900

Autor: Michal Čarný

Proč jsem si koupil tento telefon?

Sony Ericsson P900 mám od loňského prosince a rád konstatuji, že zatím perfektně plní přesně to, co jsem od něj očekával. Koupil jsem jej jako náhradu za Sony Ericsson T610 a PDA iPaq, které již pomalu dosluhovalo. Při koupi P900 mě oslovil zejména dotykový displej kombinovaný s hardwarovou klávesnicí, která mi umožňuje snadno telefonovat třeba i v autobuse. I přes celkově pozitivní hodnocení lze P900 vytknout některé nedostatky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce, design, ovládání

I když u je u P900 kladen důraz zejména na funkce, jeho silnou stránkou je i design. Ten správný hi-tech vzhled dodává telefonu zejména sytě modré podsvětlení klávesnice. Celé tělo telefonu je však bohužel tvořeno plasty, které zpočátku působí kvalitně, ale po půl roce používání se již můj telefon neubrání mírnému vrzání při držení v ruce. Nedávno se mi dokonce začal pohybovat i kryt baterie, možná i proto, že postrádá vtipnou gumovou podložku na vnitřní straně, která tomuto neduhu bránila například u mé bývalé T610. Plasty jsou velmi měkké, a proto jsou náchylné k poškrábání (a to dokonce i při pádu z 50 cm na linoleum). Osobně bych také doporučil ihned zakoupit k novému telefonu ochrannou fólii na displej. Sám jsem tak učinil a s fólií značky Brando jsem velmi spokojen.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefonování a zprávy

Možnosti telefonu jsou naprosto kompletní, jak je známe z jiných telefonů nevyšší třídy. Výtku bych měl snad jen k výkonnosti hlasitého handsfree, která je trochu nižší než třeba u Nokie 9210i, a tudíž není příliš pohodlné takto telefonovat například v autě. S telefonováním částečně souvisí i vyzváněcí profily, které P900 standardně neobsahuje. Tento nedostatek však vyřeší aplikace MagicProfiles, která je již na trhu k dispozici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej v pohotovostním režimu v zavřeném stavu • při otočení ovládacího kolečka
se objeví předvolené funkce • kontextová nabídka • telefonní seznam
 

Telefonní seznam může obsahovat prakticky všechny možné údaje a je omezen pouze velikostí vnitřní paměti (16 MB).

E-mailový klient v P900 je velmi dobře zpracovaný. Hledali byste v něm marně složitá nastavení jako například v MS Outlook 2003, ale všechny základní funkce obsahuje. Není problém nastavit interval kontroly e-mailové schránky, heslo pro SMTP server ani zvolit, zda chcete stahovat pouze hlavičky zpráv, e-maily jen do určité velikosti nebo úplně omezení vypnout. S češtinou si poradí, některá kódování však dělají chyby. Jeho jedinou, zato poměrně zásadní nevýhodou je, že nepodporuje e-maily ve formátu HTML. Mnoho lidí tento formát používá a mě po půl roce pomalu přestává bavit prokousávat se HTML kódem, který se zobrazí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Emailový klient je velmi propracovaný, umí diakritiku i práci s přílohami

Organizace času a další funkce

Kalendář v P900 sice graficky není žádný zázrak (více mě oslovil například kalendář platformy Microsoft Mobile), ale funkčně je plně vyhovující, a vezmeme-li v úvahu dotykový displej, dá se na něm jen málo co kritizovat. Telefon obsahuje řadu dalších funkcí a co nemá v základní výbavě, to není problém nainstalovat. Z vlastní zkušenosti bych doporučil tyto aplikace: Quick Office – podpora editace (čtení je již v základní výbavě P900) souborů ve formátu MS Word a MS Excel; WorldMate – obsahuje světové časy, převodník měn, převodník jednotek, převodník kurzů, předpověď počasí, seznam telefonních předvoleb a ještě další užitečné funkce; HandyDay – je jakýmsi ekvivalentem k obrazovce Today známé ze zařízení se systémem Microsoft a umožňuje hned po otevření flipu zobrazit aktuální výpis kalendáře, úkolů a nové zprávy; Sman – umožňuje ukončovat spuštěné aplikace a obsahuje prohlížeč souborů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Měsíční • denní pohled na kalendář • správce souborů • standardní internetový prohlížeč

Synchronizace s počítačem

Synchronizace funguje poměrně spolehlivě, a to jak s MS Outlook, tak i s Lotus Notes. Přesto však nedosahuje takových kvalit, jakými oslovují zařízení s operačním systémem od Microsoftu. Za více než půl roku používání komunikátoru jsem zjistil, že z telefonního seznamu se bohužel nepřenese do počítače domácí mobilní číslo, které Outlook vůbec nepodporuje, a naopak z počítače se do P900 nepřenesou celodenní opakované události (v mém případě například svátky a narozeniny). Také synchronizace došlé pošty s Outlookem by si zasloužila vylepšit. Konkurence od Microsoftu ji předhání zejména v možnosti synchronizovat jednotlivé podsložky ve složce Doručená pošta.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Synchronizační stojánek • nastavení synchronizace

Mobilní datové přenosy

Jelikož mám Eurotel Data Nonstop, datové přenosy používám velmi frekventovaně. Model P900 je podporuje naprosto bez výhrady, ale pokud si budete chtít efektivně prohlížet webové stránky, je třeba doinstalovat internetový prohlížeč Opera, který naleznete na CD přiloženém k telefonu. Výhodou je, že všechny datové účty si můžete nechat nakonfigurovat automaticky pomocí konfigurační SMS zaslané ze stránek společnosti Sony Ericsson. Výhradu bych měl jen k použití telefonu jako modemu. Zde dochází k poměrně častému „zamrzání připojení“ při použití Bluetooth adaptéru v počítači. Osobně ale tuto chybu připisuji spíše špatné komunikaci mého Bluetooth adaptéru s Win XP.

Fotoaparát

I když má Sony Ericsson P900 fotoaparát, osobně jej moc nepoužívám a hodí se mi především pro zpestření ve chvílích nudy. Fotky jsou však zejména za dobrých světelných podmínek docela kvalitní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát • nastavení • ukázkový snímek

Koupil bych si telefon znovu?

V době, kdy jsem P900 kupoval, bylo jedinou alternativou MDA II, u kterého by mi nesmírně vadila nutnost vytahovat dotykové pero nebo „upatlávat“ rukou dotykový displej, když bych potřeboval telefonovat. Dnes je již situace trochu jiná zejména proto, že za dveřmi jsou již novinky MDA III, Nokia 9500 a Sony Ericsson P910. Kdybych měl tak drahý přístroj koupit nyní, určitě bych si počkal právě na zmíněné telefony a ve svém výběru je také zohlednil.

Oznámkujte svůj telefon

 • Design: 1
 • Zpracování: 3
 • Klávesnice: 2
 • Displej: 1
 • Pohodlné ovládání: 1
 • Výdrž: 2
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 1
 • Organizace času: 1
 • Mobilní datové přenosy: 1
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 2
 • Celkové hodnocení telefonu: 1

Podrobné paramtery k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (24) Další článek: Panasonic X70: královské véčko (přehled článků)

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Ostatní, Ericsson, Huawei P9, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Nokia 9500, Sony Ericsson P900, Sony Ericsson T610, T-Mobile MDA III, Son, Mobil


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 20

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 29