Můj mobil: Sony Ericsson P900

(čtenářská recenze)
Můj mobil: Sony Ericsson P900
Autor: Erik

Proč jsem si koupil tento telefon?

Rukama mi prošla řada mobilních telefonů, ale v poslední době jsem zatížen na značku Sony Ericsson (T39m, T68i, T610, Z600). Nechci dělat reklamu, i Sony Ericssony mají své mouchy a není jich málo, u mě se to dá spíš nazvat posedlost značkou. Protože od telefonu očekávám víc než jen možnost telefonovat nebo datovat, rozhodl jsem se koncem minulého roku pro koupi P900.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nechci popisovat technické ani další možnosti tohoto chytrého telefonu, bylo toho publikováno dost a dost. Chtěl bych se podělit o své postřehy a zkušenosti s každodenním používáním. Vím, že P900 má řadu skalních vyznavačů, ale i odpůrců. Řekl bych, že dnes se přikláním spíše k tomu pozitivnímu. Co mi ale na Sony Ericssonu P900 vadilo nebo vadí?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Audio

Nejsem žádný technický fenomén, ale uživatel. Po několika hodinách hraní s novým telefonem se mi „kousl“ MP3 přehrávač, a to tak, že totálně. Měl jsem chuť s telefonem praštit, ale dobře, že jsem to neudělal. Tady jsem ocenil možnosti backup a restore, stejně jako možnost aktualizace firmwaru z oficiálních stránek Sony Ericssonu. Už mám pátou verzi, tou zatím poslední je R 5B02. Přenášení MP3 muziky do telefonu jsem nakonec vyřešil čtečkou a vše funguje bez problému, reprodukce do sluchátek je dost slušná.

Klepněte pro větší obrázek Přehrávač hudebních souborů

Foto

Slabou stránkou P900 je fotografování, tedy především rozlišení vestavěného fotoaparátu, což je obehraná písnička. Snad to Sony Ericsson podstatně vylepší chystaným modelem S700, když to neřeší ani nová P910. Pořídil jsem si prográmek Camera FX, se kterým se vyblbnu do sytosti. Nechal jsem si na zkoušku zhotovit pár fotografií na klasický papír, a i když to nebylo žádné umění, dokumentační hodnota je podle mě dostačující. Zato možnost snímání videosekvencí je skutečně jen doplňková funkce pro pobavení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotografie

Připojení

Další negativní zkušenosti mám s připojením P900 jako modemem přes infraport s notebookem. Nepomohla ani aktualizace modemů z webu – machři od Ericssonu tvrdí, že je to problém operačního systému (Windows 98, ale i XP). Nakonec to řeším připojením přes Bluetooth, i když musím přiznat, že původní firmware (R 1B01) s ním měl také potíže. Spojení často padalo, ale dnes už je to v pohodě, stejně jako kabelové připojení přes dodávanou synchronizační kolébku. Hodně datuji, a tak jsou pro mě tyto funkce důležité.

Klepněte pro větší obrázek Statistika datového spojení

V samotném telefonu místo standardního internetového prohlížeče Opera verze 6.30 dnes používám WebViewer a jsem spokojen. U elektronické pošty jsem zůstal věrný původnímu e-mailu, mám několik adres a vše šlape k mé spokojenosti včetně příloh v různých formátech.

Vůbec možnost obohatit Sony Ericsson P900 dalšími, byť většinou placenými prográmky a aplikacemi oceňuji dost vysoko. Nabídka na Handangu, Epocware, My Symbian i jinde je bohatá a záleží jen na zájmech uživatele a pochopitelně na peněžence. Tady lze vyřešit i často vytýkaný nedostatek telefonu – absenci vyzváněcích profilů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Standardní prohlížeč • internetový prohlížeč Opera • e-mailový prohlížeč

Další vady na kráse

Trochu výhrady mám k výdrži dodávané baterie. Přístroj prakticky nevypínám, takže bych přivítal možnost koupě baterie s vyšší kapacitou (v nabídce oficiálních dovozců sice je, ale fyzicky nikoli).

Další podle mě nedotažeností u P900 je displej nechráněný proti poškrábání nebo jinému poškození. Vyřešil jsem to úpravou speciální fólie pro PDA. Taky mi vadí, že telefon trochu na bocích vrže, ale už jsem si zvykl a odpustil jsem mu to.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nemohu jen kritizovat

Kromě drobných náznaků z minulých kapitolek bych P900 pochválil za propracovaný systém organizace času. Ten jsem ještě doplnil aplikací Handy Day 2004 (Handy Desktop jsem po čase zlikvidoval, zdálo se mi to na můj vkus dost přeplácané). Oblíbil jsem si barvičky u různých typů událostí, vlaječky u připomínek a další drobnosti – jsem přece hračička.

Oceňuji i možnosti informačních a datových funkcí, jejich nastavování mi připadá logické a hlavně po spuštění bez potíží fungují.

Zejména mladší uživatelé vychvalují herní nabídku P900, já nejsem žádný velký hráč, přesto třeba V Rally se mi líbí. Víc využívám možností pracovat s obrázky. Nainstaloval jsem si Full Screen Picture a další drobnosti, pro celkovou správu používám QFILEMAN.

Na závěr snad už jen pochvalu pro otevřený operační systém a pro variabilnost paměťových karet.

Trocha nostalgie závěrem

I moje P900 má své dny, občas se kousne, ale to se stává i nám. Přesto jsem se s ní docela sžil a pomáhá mi v práci i ve volném čase. Přijdou určitě další a lepší telefony, budeme dál obměňovat svůj mobilní park, takový je život. Ale Sony Ericsson P900 je určitě telefon, na který se nedá jen tak lehce zapomenout.

Hodnocení

 • design: 1
 • zpracování: 2
 • klávesnice: 1
 • displej: 1
 • pohodlné ovládání: 1
 • výdrž: 2
 • funkce pro telefonování: 2
 • funkce pro práci se zprávami: 1
 • organizace času: 1
 • mobilní datové přenosy: 1
 • vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 3
 • celkové hodnocení telefonu: 2
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (14) Další článek: Vizuální srovnání Nokie 9500, 6820, 6230, 6310i a 9300.

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Ostatní, Ericsson, Ericsson T39m, Huawei P9, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Sony Ericsson P900, Mobil, Speciální fólie, Son


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35