Můj mobil: Sony Ericsson T230 (vs. Nokia 3310)

(čtenářská recenze) Sony Ericsson T230 je nejlevnější současný mobil této japonsko-švédské značky. Čtenářská recenze jej porovnává s jednou z nejúspěšnějších Nokií, modelem 3310.
Můj mobil: Sony Ericsson T230 (vs. Nokia 3310)

Autor: Jan Jurásek

Před rokem jsem si pořídil nový telefon Sony Ericsson T230 s tím, že povýším ze starší Nokie 3310. Barevný displej, foťák, wap, vícepoložkový seznam – to byla řada jasných výhod, ale v průběhu používání se objevilo i mnoho záporů.

Velikost, hmotnost

Pokud oba telefony srovnám, v této kategorii s přehledem vítězí Sony Ericsson T230 (101 × 44 × 19 mm, 79 g) oproti Nokii s rozměry 113 × 48 × 22 mm a hmotností 133 g. Sony Ericsson T230 tedy vede 1:0.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej

Nokia má černobílý displej o rozměrech 31 × 21 mm. Sony Ericsson má displej prakticky stejně velký (30 × 24 mm), ale má oproti Nokii velkou výhodu v tom, že jeho displej je barevný. U rozlišení už ale tak velká shoda nepanuje. Displej Nokie má rozlišení 84 × 48 bodů, Sony Ericsson má výrazně navrch s rozlišením 101 × 80 bodů. Čitelnost obou displejů ve tmě je bezproblémová. Při ostrém slunci už je to ale horší, Nokia má mírně navrch. V této kategorii však vítězí opět Sony Ericsson T230, skóre je tedy 2:0.

Klepněte pro větší obrázek 

Klávesnice, psaní SMS

Nebojím se říct, že Nokia 3310 má rozložení kláves prakticky ideální. SMS se píší jednou rukou bez problémů, přehmátnout se je prakticky nemožné. Ovládání Sony Ericssonu je oproti Nokii o třídu horší. Psát SMS jednou rukou téměř nelze, protože klávesnice je umístěna příliš dole. Při prací s ní v kombinaci s úzkými tlačítky, která jdou navíc těžko mačkat, vás za chvíli bude bolet ruka. Lze to vyřešit, uchopíte-li telefon do levé ruky a pravou budete psát, nebo si k telefonu připojíte přídavný foťák. Potom už SMS napíšete ve větším komfortu.

Klepněte pro větší obrázek 

Oba telefony podporují T9, takže by psaní SMS mělo být bezproblémové. Záměrně píšu „by mělo být“. U Nokie jsem za celou dobu používání nenarazil na zásadní problém s T9. U Sony Ericssonu je tomu právě naopak. Telefon sice podporuje diakritiku a umožňuje ji vypnout, ale i při vypnuté diakritice se ve slovech objevují písmena „i“ nebo „a“ s obrácenou čárkou. Navíc T9 u Sony Ericssonu je nehorázně pomalá ve srovnání s Nokií.

Klepněte pro větší obrázek

Sony Ericsson T230 má ale zase velkou výhodu v podobě šedesáti pozic pro SMS ve vnitřní paměti telefonu. Nokia se musí spolehnout pouze na kapacitu karty SIM. V této kategorii vzhledem k naprosto bezproblémovému psaní SMS boduje Nokia, stav je tedy 2:1.

Telefonní seznam

Nokia nemá žádnou vnitřní paměť na telefonní čísla, uživatel se musí spolehnout pouze na kapacitu karty SIM. Sony Ericsson T230 zde boduje s 250 položkami ve vnitřní paměti, telefon má navíc 1 MB sdílené uživatelské paměti. Ke každému jménu v seznamu lze přiřadit číslo mobilního telefonu, telefon domů, telefon do práce a e-mail. Záměr je to sice hezký, ale co když má kamarád dva operátory a tedy dvě mobilní čísla? Za telefonní seznam ale dávám Sony Ericssonu bod, skóre je tedy 3:1.

Telefonování

Oba telefony umožňují odlišit volajícího zvoněním. Vyzváněcí a plně nastavitelné profily má pouze Nokia. Sony Ericsson má jen dva režimy: normální a tichý. Normální režim nabízí dvaatřicetihlasé polyfonní vyzvánění, tichý režim pouze vibruje. Pokud bych srovnal vibrace Sony Ericssonu a Nokie, na plné čáře vítězí Nokie, jejíž vibrace jsem nikdy nepřehlédl.

Nokia navíc nabízí hlasové vytáčení. Sony Ericsson má zase hlasový záznamník a pípání po určitém časovém úseku při telefonování. Čistota hovoru je u Sony Ericsson horší a mám také zkušenosti s krátkodobými výpadky hovorů u T230. Po dlouhém zvažování, komu dát v této kategorii bod, jsem se rozhodl pro Nokii, stav je tedy 3:2.

Uložení SIM

U Sony Ericssonu je vkládání karty SIM poměrně jednoduché, vyjmutí už je mnohem horší. U Nokie je obojí bez problémů. Sony Ericssonu musím vytknout citlivost na polohu SIM. Ze začátku stačilo i zapojení kabelu do telefonu nebo větší otřes a T230 zkolabovala, objevila se hláška „SIM karta odpojena, vypněte prosím telefon“. U Nokie se mi toto nikdy nestalo, ani když mi Nokie spadla omylem ze stolu, nebo vypadla z kapsy a projela se dva metry po asfaltu. Proto dostává další bod a vyrovnává na 3:3.

Klepněte pro větší obrázek

Hry

Zde má navrch opět T230, a to díky barevnému displeji. Automobilové závody V-Rally 2 nemají chybu, druhá hra DeepAbyss je klasická chodička, která není příliš povedená. Sony Ericsson T230 také umožňuje stahování her přes wap, proto zvyšuje na 4:3.

Klepněte pro větší obrázek

Digitální fotografie, MMS

Sony Ericsson T230 nenabízí integrovaný foťák, ale je možnost ho připojit přes adaptér. Vkládá se i odnímá kolébavým způsobem, není potřeba větší síly. Ovládací program na focení se aktivuje otevřením foťáku, případně stisknutím tlačítka na boku foťáku po odsunutí ochranného krytu. Rozlišení fotoaparátu je 640 × 480 bodů s možností nastavení nižšího rozlišení. Fotky se ukládají ve formátu JPG. Můžete zoomovat, vkládat různé efekty (srdíčka, žlutou svítící žárovku apod.), vyvažovat bílou barvu a obrázek odeslat pomocí MMS nebo e-mailem. Přesun fotografie z foťáku do telefonu trvá poměrně dlouho, ale i tak má Sony Ericsson další bod, skóre je 5:3

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Závěr

Mohlo by se zdát, že čím novější telefon, tím je lepší, ale výše uvedené srovnání ukazuje, že to není až tak jednoznačné. Sony Ericsson T230 má hodně multimediálních funkcí a prodává se za nízkou cenu, ale na druhou stranu je příliš pomalý. Nokia 3310 je spolehlivý telefon, ale pro dnešní moderní svět je již zastaralý, i když na klasické psaní SMS a telefonování bohatě stačí. Pokud by Nokia převlékla svůj model 3310 do moderního kabátu, byla by to sázka na jistotu.

Hodnocení Sony Ericssonu T230

 • Design: 1
 • Zpracování: 2
 • Klávesnice: 3
 • Displej: 1–2
 • Pohodlné ovládání: 3
 • Výdrž: 1–2
 • Funkce pro telefonování: 2
 • Funkce pro práci se zprávami: 3
 • Organizace času: 3–4
 • Mobilní datové přenosy: 2
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 2
 • Celkové hodnocení telefonu: 2–3

Podrobné informace k Sony Ericssonu T230 najdete v katalogu mobilů


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (26) Další článek: T-Mobile představil mini-komunikátor MDA Compact

Témata článku: Ericsson, Nokia, Sony, Sony Ericsson, Ostatní, Ericsson, Nokia 3310, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Sony Ericsson T230, Son, Přídavný foťák, Moderní svět, Moderní kabát, Spolehlivý telefon, Mobil, Uvedené srovnání


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39