Můj mobil: Sony Ericsson T230

(čtenářská recenze) Sony Ericsson T230 je mobilní telefon základní řady, který však za málo peněz nabízí dostatek funkci a barevný displej. Oproti předchůdcům však chybí infraport.
Můj mobil: Sony Ericsson T230
Autor: Lukáš Ptáček

Proč jsem si koupil tento telefon

Jak se říká, lehko nabyl, lehko pozbyl. Už jsou to tři roky, co jsem si výhodně koupil svůj první mobil. Byl to Siemens S40. Až do letošního června jsem s ním byl náramně spokojen. Pak jsem však o něj díky nějakému zlodějíčkovi přišel. Chvíli to trvalo, než jsem se s tím vyrovnal, ovšem pak přišel den D. Koupil jsem si Sony Ericsson T230. A proč?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefon je totiž určen spíše méně náročným uživatelům, a to já určitě jsem. Kromě moderních funkcí, jako je GPRS a MMS, mi totiž nabídne už jen standardní funkce. Navíc jsem hledal telefon, který mi padne do kapsy. Rozměry 101 × 44 × 19 mm jsou pro mě opravdu příjemné, hmotnost 79 gramů mě také potěšila. Hlavní podmínkou byl i barevný displej a ten T230 má, čtyři tisíce barev je pro mě dostačujících.

Konstrukce, design, ovládání

Jak jsem již zmiňoval, telefon je malý a lehký. Má barevný displej o velikosti 30 × 24 mm a jeho rozlišení je 101 × 80 bodů. Bohužel je to docela málo. Obrázky se na něm ale prohlédnout dají. Kolem celého displeje je ozdobný lem s názvem výrobce. Lehko se však upatlá, a tak doporučuji využívat ochranné pouzdro.

Nad displejem je otvor pro sluchátko, jehož kvalita je více než skvělá. Směrem dolů je zase klávesnice, ke které nemám žádnou připomínku. Má jistý stisk, je pogumovaná a přehmat s ní se mi jen tak nepovede. Telefon se moc dobře drží. Napomáhají tomu také jakési kanálky, které jsou prohloubeny směrem dovnitř mobilu. Setkat s nimi se můžete například i u modelu T610 nebo T630. Na horní části telefonu pak nechybí očko pro poutko.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Ačkoli mobil na krku nenosím dnes a denně, dovolím si tvrdit, že toho opravdu dost vydrží. Dole je otvor pro připojení nabíječky, přídavného fotoaparátu, či jakéhokoli jiného příslušenství. Na zadní straně už je jen nápis a logo Sony Ericsson. Bohužel i přes absenci výměnných krytů telefon občas zavrže. K ovládání mám jedinou připomínku – telefon je totiž příliš pomalý, a tak se v menu občas dostanu úplně jinam, než jsem potřeboval. Pokud to však opomenu, tak se telefon moc dobře ovládá a má výborné a kvalitně propracované menu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej v pohotovostním režimu • hlavní nabídka

Telefonování a zprávy

Když potřebuji zavolat, vím, že se na Sony Ericsson T230 mohu téměř stoprocentně spolehnout. Jediným problémem může být totiž signál. Telefon má vícepoložkový seznam. Lze si do něj uložit až 250 položek. Každé můžete přiřadit tři různá telefonní čísla a fotografii. Čísla pak můžu uložit do různých skupin a každou odliším jinou melodií. Telefon podporuje vibrační a polyfonní vyzvánění, což opravdu využiji. V MHD se mi občas rozehraje dvaatřicetihlasá melodie, což je opravdu nádhera. Citelně mi chybí vyhledávání v telefonní seznamu postupným zadáváním písmen, to telefon bohužel nezvládá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Telefonní seznam • přidání záznamu do seznamu

Zprávy s T230 píšu rád a často. Nechybí česká T9, doručenky, odečítání znaků, podpora dlouhých zpráv a možnost odesílat a přijímat EMS, nebo dokonce MMS. Paměť na zprávy mi přijde dostačující. V telefonu mám uložených celkem šedesát zpráv a až teprve teď se mi ukládají na kartu SIM. Škoda jen, že chybí archiv. A proč mám na výběr jen z melodií definovaných výrobcem? Kdyby byly alespoň na úrovni. Pro e-maily je tu pak připraven celkem dobrý e-mailový klient.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Psaní textovky • e-mailový klient

Organizace času a další funkce

Z organizačních funkcí nemohu opomenout často využívané události, stopky a opakovaný budík. Kromě kalkulačky a časovače však už nic dalšího k dispozici nemám. Takový kalendář bych docela přivítal. Samozřejmostí je i SIM Toolkit. Telefon dále podporuje herní platformu Mophun, takže i když chybí Java, mohu si stáhnout a hrát jakoukoli zábavnou hru. Vybavení jako integrovaný fotoaparát, MP3 přehrávač nebo rádio však chybí. Vše lze dokoupit jako příslušenství, což je pro mnohé určitě velké plus. Já využil pouze první možnost, ale o tom až dále.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka organizéru • výpis upomínek

Mobilní datové přenosy

Velké minus ode mě Sony Ericsson T230 dostal za chybějící infraport a Bluetooth. Jediná možnost, jak se připojit k počítači, je tedy koupit datový kabel. Já to nakonec udělal a musím říci, že jsem opravdu spokojen. Možnost správy mobilního telefonu pomocí počítače je velká výhoda.

Telefon má samozřejmě wap, který je za pomoci GPRS třídy 4 opravdu využitelný. I když by mohlo být GPRS o trochu lepší, jsem plně spokojen. U wapu mám navíc radost z možnosti vytvořit si jakoukoli záložku.

Fotoaparát

Jelikož telefon nemá fotoaparát integrovaný, sáhl jsem po přídavném. Jeho cena byla poměrně nízká a musím přiznat, že koupě byla výhodná. Dnes už má CommuniCam MCA-30 nafoceno přibližně sto snímků a jeden je lepší než druhý. Bohužel mírnému rozmazání se zabránit nedá, pravý digitální fotoaparát nenahradí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Koupil bych si telefon znovu?

Je to možná divné, ale tento model už bych si asi nekoupil. Hlavně jsem s přídavným foťákem zjistil, že mě baví fotit, a tak asi budu chtít nějaký nový fotomobil. Navíc telefon je až příliš pomalý a také chybějící infraport je docela velké minus.

Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (11) Další článek: Eurotel zpomaluje streamované video a rádio (oživeno: jen dočasně)

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Ostatní, Ericsson, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Siemens S40, Sony Ericsson T230, Přídavný foťák, Son, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34