Můj mobil: Sony Ericsson T230

(čtenářská recenze) Sony Ericsson T230 je telefon pro nenáročné uživatele, kteří chtějí elegantní a moderní telefon za rozumnou cenu. O zkušenosti se podělí jedna z našich čtenářek.
Můj mobil: Sony Ericsson T230

Autor: Jana Staňková

Proč jsem si koupila tento telefon?

Tento telefon jsem si vlastně nekoupila. Byl to dárek díky tomu, že jsem o něm básnila hned, když jsem ho poprvé viděla na internetu. Okouzlil mě jeho hranatý tvar a reklamní trik – srdíčko na displeji. I jeho cena byla přijatelná pro studentku, jako jsem já. Jelikož jsem prošla řadou „konfekčních“ Nokií (3310, 3330 a 3410), hledala jsem něco nového a nápaditého, něco s fotoaparátem (i když není vestavěný) a barevným displejem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na tomto modelu jsem uvítala především e-mailového klienta, který na některých telefonech této třídy chybí. Mohu tedy posílat fotografie pořízené mobilem přímo na e-mail, protože telefonu chybí připojení k počítači pomocí Bluetooth nebo infraportu a nejsem ani majitelkou kabelu USB.

Konstrukce, design, ovládání

Telefon je přijatelně malý, takže se vejde do kapsy u kalhot, aniž bych cítila, že tam je. Ale není zase příliš malý na to, aby se na něm nedala napsat zpráva. I když s jeho malými a docela tuhými tlačítky to bylo ze začátku docela umění. Šedomodrý vzhled vypadá elegantně a moderně. Na povrchu se neobjevují otisky prstů, ale na displeji ano. Displej je vlastně nejcitlivější z celého telefonu, jsou na něm po necelém roce užívání vidět nejen otisky prstů, ale i škrábance a vystouplý okraj displeje se ošoupal jako první. Také šipky u čtyřsměrného joysticku po čase úplně zmizí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej má ale poněkud menší rozlišení a méně barev, takže některé fotografie či MMS jsou méně zřetelné, ale to je jenom jedna z mála vad na kráse.

Při ovládání jsem měla největší strach, že se ani netrefím na tak malé tlačítko uprostřed joysticku, kterým potvrzujete snad úplně vše, ale byla to chyba lávky – zase jde jen o zručnost prstů a o zvyk.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohotovostní displej • hlavní nabídka

Telefonování a zprávy

Jsem spokojená nejen s příjmem signálu – když někomu volám, je zvuk čistý a záleží už jen na tom, jestli má také volaný kvalitnější telefon. Pokud ovšem volám do T-Mobilu, připadá mi zvuk ještě zřetelnější.

Telefonní seznam je lehce přístupný po stisknutí šipky dolů na joysticku, což je velmi rychlé a praktické. Poněkud komplikovanější je to pokud chci volat z karty SIM a ne z paměti telefonu (s oběma seznamy najednou mobil pracovat neumí). Také po nalistování jména v seznamu a stisknutí zeleného sluchátka můžete volat. Dříve mě ale mátlo, že když jsem najela na jméno a dala jen OK, objevilo se pouze číslo, ale telefon nevolal, takže jsem se musela zbavit tohoto zvyku z Nokií a mačkat sluchátko. Oceňuji i možnost přidání více čísel, e-mailové adresy, a dokonce fotografie volajícího k jednomu jménu v seznamu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefonní seznam • přidání kontaktu • psaní textové zprávy

MMS používám pouze k zasílání fotografií do počítače přes e-mail a k přijímání zajímavých tapet pro zkrášlení displeje.

Organizace času a další funkce

Jediné, co musím telefonu vyčíst, je absence kalendáře. Nahrazuje ho sice zčásti funkce Události, ale pořád nevím, kolikátého bude v pátek příští týden apod. Budíky má mobil dva – obyčejný a pro tvrdší spáče i opakovaný, který se ale složitě vypíná přes menu, takže ho nepoužívám. Zvuk budíku může být tak řezavý a vysoký, že pak radši hned vstanu. Telefon má i kalkulačku, ale časovač a stopky téměř nevyužívám.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka organizéru je chudá • zadání nové události • kalkulačka

Mobilní datové přenosy

Z datových přenosů používám jedině e-mailového klienta, wap je příliš pomalý, i když na něj mám pět řádků.

Fotoaparát

Fotoaparát má model T230 přídavný. Někdy špatně komunikuje s telefonem nebo telefon dokonce zasekává, ale každopádně vybíjí docela dost baterii. U pořizovaných fotografií si můžu vybrat velikost a rozlišení, kontrast i vyvážení bílé. Ze všeho nejvíce ale oceňuji zoom a také efekty, díky kterým může mít můj model oslí uši, nebo kolem něj mohou běhat třeba srdíčka. Také mě překvapilo odpojování foťáku lámáním směrem dozadu, poprvé jsem se docela bála o jeho „zobáčky“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Koupila bych si telefon znovu?

Tento telefon vlastním již od listopadu a jsem s ním velice spokojená. Je to malý, levný a funkcemi nabitý mobil. Podruhé už bych si ho ale asi nekoupila, protože bych chtěla telefon s vestavěným fotoaparátem, například T610 nebo T630, každopádně Sony Ericssonům bych zůstala věrná.

Hodnocení

 • Design: 2
 • Zpracování: 3
 • Klávesnice: 2
 • Displej: 2
 • Pohodlné ovládání: 1
 • Výdrž: 1
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 1
 • Organizace času: 3
 • Mobilní datové přenosy: 3
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 1
 • Celkové hodnocení telefonu: 2
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (8) Další článek: Siemens A57: pro babičku k Vánocům (test)

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Ostatní, Ericsson, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Sony Ericsson T230, Mobil, Son, Nabitý mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14