Můj mobil: Sony Ericsson T300

(čtenářská recenze) Ačkoliv je Sony Ericsson T300 levný mobil, jeho funkce jsou poměrně bohaté. Má barevný displej a lze k němu připojit externí foťáček, v této třídě je zajímavá přítomnost infračerveného portu a e-mailu.
Můj mobil: Sony Ericsson T300
Autor: Václav Stoupa

Proč jsem si koupil Sony Ericsson T300?

Telefon s barevným displejem, infraportem, GPRS, MMS, polyfonním vyzváněním a přídavným fotoaparátem za 5 100 Kč v červnu 2003? Nekupte to! Ze svého prvního mobilu Alcatel One Touch 302 jsem si zamiloval joystick na ovládání telefonu, musel jsem si tedy T300 koupit, i kdybych nechtěl. A také kvůli internetu, bylo to splnění mého snu být s notebookem přes mobil na síti. Eurotel zrovna přišel s internetovým paušálem. Já potřeboval být nonstop na internetu kvůli diplomové práci a Českému Telecomu jsem vysoké sumy za připojení přes modem platit nechtěl. Všechno do sebe tedy pěkně zapadlo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Modré mýdlo aneb konstrukce, design, ovládání

Křivky telefonu jsou čisté. Kvádříček to není velký, možná trochu tlustý na dnešní modely. Někomu se možná nelíbí a odkazuje ho do koupelny (vypadá trochu jako mýdlo). Vzhledem k tomu, že na něm mám po celou dobu ošklivý průhledný obal, který ho dělá ještě ošklivější, nebudu se k tomu dále vyjadřovat.

Klávesy jsou malé, menší a dvě úplně nejmenší. Na Alcatelu se psalo lépe. Díky tobě, Sony Ericssone, nepíši již tolik SMS a ušetřím.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefonování a zprávy

Někdy jsem se divil, proč při telefonování skoro nic neslyším, než jsem zjistil, že hlasitost při hovoru se dá zvyšovat posuvným tlačítkem na straně. S citlivostí na signál jsem problémy nezaznamenal. Zavolám si, odkud si zavolají ostatní, a nezavolám si, odkud si nezavolá nikdo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Seznam kontaktů • do telefonu je možné uložit až 250 záznamů

Vadí mi, že do zprávy SMS se nedá vložit telefonní číslo ze seznamu. Zato se dá odeslat vizitka. Zprávy SMS je možné posílat přes GPRS a funguje i hromadné odeslání na více čísel. Mobil obsahuje e-mailového klienta. Můžete stahovat celé e-maily, nebo jen hlavičky. Také lze komponovat MMS se zvukem, obrazem a animacemi.

Klepněte pro větší obrázek
Psaní textové zprávy

Organizace času a další funkce

Budík je dobrý, ale je škoda, že nejde nastavit jiné zvonění než aktuální vyzvánění. Telefon má také stopky, časovač (zvoň za X minut) a kalkulačku. K událostem můžete přidávat hezké malé ikonky. Bohužel vše, co si naplánuji, mi většinou nevyjde, a tak události nepoužívám.

Už dlouho si říkám, že bych si měl ještě v záruční době nechat nahrát firmware z modelu T310 a získat tak kalendář. Asi mi tolik nechybí, když ho pořád ještě nemám. Hry se povedly. Skvěle akční a rychlý Erix vás chytne okamžitě. Propracovaný je také poklidný Minigolf, u kterého se budete radovat z každého zavrnění telefonu, jež oznamuje úspěšné zajamkování. Lze hrát i ve více hráčích, proti počítači nebo uložit hru a jindy zase pokračovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka organizéru • budík • jedna z přichystaných her: minigolf

Mobilní datové přenosy

S telefonem můžete na wap a přes počítač i na internet. Mobil lze připojit k počítači přes infraport nebo pomocí kabelu. Popíšu blíže zkušenosti a problémy, se kterými jsem se musel při přístupu k internetu vypořádat. Ve Win 98 mi spojení přes infraport nejelo rychleji než 9 600 kbit/s, stejně tak v Linuxu pod jádrem 2.4.21 a starším. Je to způsobeno chybnou komunikací infraportů mezi operačním systémem a telefonem. Každopádně Win 2000 SP1, WinXP a novější jádra Linuxu to opravují a spojení běží přes infraport rychlostmi podstatně většími.

Telefon má jen 3+1 timeslot. Rychlost GPRS je přes Eurotel kolem 32,83 kbs (4,10 kB/s) – měřeno na schema.mistral.cz/speed/. Stahuji v rozumném čase až dvacetimegové soubory.

Fotoaparát

Fotoaparát MCA-25 připojitelný k telefonu je poměrně kvalitní. Jeho maximální rozlišení je 640 × 480 bodů, v této kvalitě se do něj vejde jedenáct fotek. Má zoom, vyvážení bílé barvy a když v menu fotoaparátu zmáčknete kombinaci kláves *##*, můžete nastavit teplotu barevného podání od 0 do 255. Jsou nabízeny dokonce efekty k fotkám (srdíčka, mříže, kino, brýle, osová souměrnost atd.) a foťák při focení necvaká. Fotky z venkovního prostředí vypadají překvapivě dobře, ale v místnostech bez silného světla je to tragické.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přídavný fotoaparát MCA-25 • ukázkové snímky

Koupil bych si telefon znovu?

V současné době určitě ne, už jsou nové a lepší telefony. Ale tenhle model nastavil dost vysokou laťku. Můj další telefon by měl mít rozhodně vše, co má T300. Určitě kvalitní foťák a rychlé GPRS, o joysticku nemluvě. Láká mě třeba Siemens CX65.

Hodnocení

 • Design: 3
 • Zpracování: 1
 • Klávesnice: 3
 • Displej: 1
 • Pohodlné ovládání: 3
 • Výdrž: 2
 • Funkce pro telefonování: 2
 • Funkce pro práci se zprávami: 3
 • Organizace času: 3
 • Mobilní datové přenosy: 2
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 1
 • Celkové hodnocení telefonu: 2
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (15) Další článek: T-Mobile zdražil MMS v roamingu, známe ceny

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Ostatní, Ericsson, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Siemens CX65, Sony Ericsson T300, Mistral, Son, Průhledný obal, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21