Můj mobil: Sony Ericsson T630

(čtenářská recenze) Srovnání oblíbeného telefonu Sony Ericsson T630 se svým předchůdcem T610 se již v našich čtanářských recenzích objevilo. Nyní si můžete přečíst o zkušenostech s tímto telefonem jedné z našich čtenářek.
Můj mobil: Sony Ericsson T630
Autor: Eva Neumannová

Proč jsem si koupila tento telefon

Tento mobilní telefon jsem si nekoupila, dostala jsem ho od rodičů k narozeninám. Proč zrovna tento mobil? Měla jsem možnost získat ho za zvýhodněnou cenu od jednoho z českých mobilních operátorů na základě prodloužení paušální smlouvy. Navíc má mnoho dobrých a užitečných funkcí, které se i mě hodí. A taky hry. I dnes skoro půl roku po uvedení na trh se stále drží a je o něj zájem (někdo si raději koupí jeho kamaráda T610, aby ušetřil).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce, design, ovládání

Telefon vypadá opravdu hezky a hlavně reprezentativně. Skvěle padne do ruky, i když vypadá hranatě. Prodává se dvou barvách, černé a bílé. Možná někomu vadí, že nemůže používat náhradní kryty, ale k čemu jsou vlastně potřeba? Jen abychom se odlišili od ostatních. Mně osobně to vůbec nevadí, mám telefon barvy bílé. Někdo si může myslet, že je bílý "Soník" brzo špinavý, ale když ho nenecháte zrovna v prašném prostředí a občas ho otřete, je čistý stále.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Problémem všech telefonů je, že se práší mezi tlačítka klávesnice a také do sluchátka, ale když se nedíváte detailně nic nepoznáte. Na klávesnici samotné se dobře píše i když je trošku slyšet. Obávala jsem se joysticku, protože mám větší palec, i přesto se mi s ním pracuje výborně. Ovládání telefonu je jednoduché, protože jsou po vyvolání menu vidět všechny základní ikony.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej je dostatečně veliký, ukazuje jasně barevně. Je sice aktivní, ale na slunci toho stejně moc vidět není, ať máte aktivní či pasivní displej je to skoro to samé. Povrch displeje je hodně choulostivý na škrábance, ani já to neuhlídala. Snad by pomohlo pouzdro, ale přes něj se zase hůře píše a pohybuje v menu. A nakonec baterie - nejsem zrovna takový typ co by měl telefon v ruce celých 24 hodin denně, i přesto si myslím, že i náročnější uživatele zaujme jeho výdrž; já nabíjím po 5-7 dnech.

Telefonování a zprávy

Do paměti telefonu lze uložit 510 jmen, tato kapacita je poměrně dostačující i pro náročnější. Pod jedno jméno lze uložit několik různých položek např. mobil, pevná linka, číslo faxu, adresa elektronické pošty,... Vyhledávání v seznamu je pouze dle prvního písmenka což může pro někoho být nevyhovující.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefonní seznam • nabídka pro práci se zprámi SMS • psaní textovky

Textové zprávy také nejsou problémem, je možno nastavit T9 s podporou českých znaků. Jenže když vypnu diakritiku, T9 mi stále nabízí slova s čárkami či aksány, naštěstí to SMS neprodlužuje. Při větším počtu znaků, třeba i čtyř textovek, dokáže odeslat jako jednu dlouhou, platíte samozřejmě za čtyři. MMS jsem ještě neposílala, ale zkoušela jsem si je vytvořit, není to těžké, pak už by stačilo jen odeslat...... Soník v sobě obsahuje i emailové klienta, ale s ním také nemám žádné zkušenosti.

Organizace času a další funkce

Kalendář je výborný, ale nechápu proč musím zadávat délku trvání události. Zřejmě kvůli přeměně profilů, které moc nepoužívám. Budík je opravdu budíkem - s ním nikdy nezaspíte - Soník má tak zvláštní polyfonní melodie, že ani nelze zaspat. K dispozici je i opakovatelný budík, což je výhodou, nemusím ho stále nastavovat jako je tomu u některých jiných telefonů a mohu si vybrat určité dny buzení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nabídka funkcí pro organizaci času • kalendář • budík

Je zde funkce poznámek, které v samotném kalendáři nenajdu, což mi trochu vadí. V menu telefonu se nachází mimo jiné také čítač SMS a dat a informace o využití vnitřní paměti. Další funkce se jmenuje Moji přátelé, ale ta mi přijde trošku zbytečná, vůbec ji nevyužívám. Samozřejmostí snad už každého mobilu je funkce stopek, kalkulačky a odpočítávání. To Soníkovi také nechybí. V tomto telefonu je zajímavý hudební skladatel, dále si můžete nakreslit nějaký obrázek a poté ho použít jako pozadí.

Mobilní datové přenosy

Soník se dá použít jako modem, já po něm ale takovou funkci nežádám. Má také svůj wapový prohlížeč. Nejvíce mě zaujala funkce bluetooth, pomocí které telefon propojím s PC, to pak mohu přijímat schémata, hry, pozadí i melodie do mobilu (odesílat nelze pouze hry). Nezabere to ani moc času, proto jsem si tuto funkci oblíbila. Telefon se vytahuje i infraportem, který jsem také vyzkoušela, a to s notebookem. Jen synchronizaci jsem zatím nepoužila.

Klepněte pro větší obrázek
Možnosti připojení

Fotoaparát

V dnešní době už existuje mnoho mobilů s fotoaparátem, i Soníkovi integrovaný foťáček nechybí. Díky velikému displeji opravdu vidím, co fotím. Po přenosu do PC teprve zjistíte, jak hodně závisí při focení na světle. A to se odráží i na kvalitě obrázků - jsou takové flekaté. Někde jsem četla, že má dobré focení za šera, avšak tato funkce se mi nepotvrdila. Obrázek totiž vypadá šupinatě, a takové fotky já nechci. Nejlépe se mi fotí v rozlišení 288x352, tyto fotky jsou nejhezčí, ale pro PC dost malé. Dokonce mám na výběr fotit barevně, černobíle, sépiově nebo negativ. Lze nastavit i samospoušť. Na zadní straně telefonu je malé zrcátko, pomocí kterého můžete fotit i sami sebe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Integrovaný fotoaparát • ukázka fotografií

Koupila bych si telefon znovu?

Tento telefon používám přes čtyři měsíce. A za tu cenu, za kterou se mi dostal do rukou určitě ano, i když nyní existuje několik dalších i lepších telefonů, že bych možná i váhala a třeba si připlatila za lepší telefon s více funkcemi, ale z finančních důvodů bych si pořídila znovu tenhle. Šel by porovnat s Nokií 6610i, jenže ta ukazuje pouze 4 tisíce barev a obsahuje méně funkcí. T630 se oproti T610 opravdu moc neliší, funkčně je skoro stejný, mám možnost většího rozlišení fotoaparátu, již zmiňované zrcátko a funkce Moji přátelé. Navíc byl tento telefon zařazen mezi nejlepší v anketě Mobil roku 2004.

Hodnocení

 • design: 1
 • zpracování: 2
 • klávesnice: 1
 • displej: 1
 • pohodlné ovládání: 1
 • výdrž: 1
 • funkce pro telefonování: 2
 • funkce pro práci se zprávami: 1
 • organizace času: 2
 • mobilní datové přenosy: 2
 • vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 1
 • celkové hodnocení telefonu: 1-2

Podrobné parametry k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (73) Další článek: Ideální telefon pro děti starostlivých rodičů

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Ostatní, Ericsson, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Sony Ericsson T630, Son, Mobil, Hudební skladatel


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10