Můj mobil: Sony Ericsson T630

(čtenářská recenze) Nástupce bestselleru T610 pokračuje v jeho úspěšném tažení. V elegantním těle ukrývá veškeré vybavení, jaké se na manažerský telefon sluší. Cena se snižuje a obliba narůstá.
Můj mobil: Sony Ericsson T630
Autor: Lukáš Fiala

Proč jsem si koupil tento telefon?

Považuji se za příznivce nových technologií a vůbec všech technických lahůdek. Toto zaměření se u mě projevuje neustálou obměnou mobilních zařízení. Vlastnil jsem mnoho telefonů, ale po té, co jsem si pořídil PDA, jsem potřeboval nějaký, který splní mé požadavky na propojení PDA se světem internetu. Chtěl jsem, aby zároveň k něčemu vypadal a samozřejmě mi nezpůsobil finanční krach v rodinném rozpočtu. Po delším rozmýšlení padla volba na Sony Ericsson T630, který v tu dobu právě přicházel na trh.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce, design, ovládání

Vlastním bílou variantu telefonu od Eurotelu. Musím říct, že jsem měl zpočátku strach, co se s jasně bílou stane po pár týdnech používání, ale k mému překvapení se nestalo vůbec nic. To platí i o ostatních částech telefonu, které bez problémů slouží už pár měsíců bez viditelné újmy na kvalitě. Když si k běžnému užití přidáte několik pádů na pevný povrch z různých výšek, je jeho odolnost až zarážející.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Na design telefonu jsem zachytil hodně rozdílných názorů, ale většině lidí se líbí. Co se mě týče, jsem s jeho stylem naprosto spokojený. Po všech těch kulatých a titěrných telefonech je velmi příjemné používat přístroj, který nevypadne z ruky a dokonce na něm bez problémů napíšete SMS velkým palcem.Výtku mám jen k ovládacímu pětisměrnému tlačítku, které je extrémně používané a v poslední době se mi stává, že do některého směru někdy nezareaguje.

Displej je aktivní a i při ostrém slunci jsou na něm všechny podstatné věci vidět. Netvrdím, že patří ke světové špičce, ale pro běžné použití včetně fotoaparátu a MMS bohatě stačí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Telefonování a zprávy

Kvalita hovoru se mi zdá poměrně dobrá, ale už jsem telefonoval i z přístrojů s vyšší kvalitou zvuku. Nevím, jestli je to moje nevědomost, nebo je to opravdu pevně nastavená hodnota, ale hlasitost reproduktoru při příjmu hovoru je dost nízká. V podstatě po každém vypnutí mobilu musím úroveň hlasitosti zvyšovat ručně během prvního hovoru. Naštěstí si toto nastavení telefon pamatuje aspoň do dalšího vypnutí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Displej v pohotovostním režimu • hlavní nabídka

Práce se zprávami je velice pohodlná a intuitivní. V porovnání se staršími modely Ericssonů je i rychlost telefonu poměrně dobrá, i když mezi sprintery pořád nepatří. Po pár dnech si ale člověk zvykne a přizpůsobí se. Dobrá je i nabídka funkcí v editoru SMS i při čtení zpráv, která pokryje snad všechny známé možnosti editace. Vším opět prostupuje výše zmíněná logika.

MMS zprávy se také editují velice pohodlně a zkousnou i dost objemné přílohy. To je příjemná věc, kterou jsem u jiných telefonů postrádal. Výborný a přehledný je také systém menu u stažených nebo došlých obrázků, zvuků a her.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefonní seznam • psaní textové zprávy

Organizace času a další funkce

Kalendář ani úkoly jsem bohužel neměl možnost dostatečně vyzkoušet, protože pro tyto funkce používám PDA. Nicméně když jsem telefon nouzově pro tyto věci použil, všechno fungovalo bezchybně a dokonce i grafické prostředí je poměrně čitelné. Plnohodnotný správce času to ale není. Pravidelně používám jen budík, který je velice dobře řešený. Denní i opakovaný pracuje spolehlivě a hlavně i při vypnutém telefonu. Ostatní funkce jako stopky či časovač jsem snad ještě nevyužil. Velice často ovšem používám kalkulačku, jejíž ovládání je na rozdíl od některých jiných telefonů naprosto jednoduché.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Měsíční náhled na kalendář • budík • kalkuačka

Datové přenosy a komunikace

Datové přenosy byly v podstatě zásadním důvodem, proč jsem si tento telefon kupoval. Hned ze začátku jsem měl potíže s připojením telefonu přes infraport jak ke stolnímu počítači, tak i k PDA. Myslím, že je to nedoladěná chyba ve firmwaru. Dobře pracuje synchronizace, záloha dat, stahování fotek atd., ale jakmile dojde na GPRS, je se vším konec. Tuto vlastnost osobně považuji za nejhorší chybu tohoto telefonu.

Naštěstí jsem měl u obou zařízení v záloze spojení přes Bluetooth, které pracuje bez nejmenších problémů a další nastavení mi nedělalo žádné potíže. Spojení je stabilní a z mého pohledu i svižné. Moc ovšem nerozumím chování telefonu při aktivním GPRS. Někdy se vám lidé dovolají, jindy se telefon pro volajícího tváří jako mimo dosah signálu. To samé se opakuje i v případě SMS. Někdy SMS přijde, jindy naopak dojde až po odpojení GPRS. Další nevýhodou je obrovská spotřeba energie při práci s GPRS a aktivním Bluetooth. Déle než hodinu nebo hodinu a půl si internetu neužijete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možnosti připojení • wap

Kapitola sama pro sebe je synchronizace s kontakty Microsoft Outlooku. V případě, že je telefonní seznam v přístroji prázdný, vše jde jako po másle. Ale malé peklo nastane, pokud se v telefonním seznamu něco změní. Při další synchronizaci se katastrofálně rozhodí kontakty jak v telefonu, tak i v Outlooku. To nikomu nepřeji a od této chvíle raději zadávám kontakty dvojmo do obou zařízení.

Fotoaparát

Fotoaparát je u T630 průměrný. Oproti staršímu modelu T610 došlo jen k softwarovému vylepšení rozlišení, nicméně na fotky do alba s ním rozhodně nelze počítat. V nouzi poslouží dobře. Zcela vyhovující je ovšem na MMS, pro které je také primárně určen. Fotky jsou dostatečně ostré a barvy poměrně věrné. Z doplňkových funkcí fotoaparátu stojí za zmínku asi jen noční režim, který pracuje velice dobře. Ostatní jsou jen málo použitelné. Nevím, kdo by chtěl známým posílat od moře fotku se sépiovým nádechem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Ukázkové fotografie pořízené telefonem

Koupil bych si telefon znovu?

Sony Ericsson T630 je nepochybně velice povedený telefon, se kterým si ale asi neporadí starší lidé a méně zkušení uživatelé. Pro moje účely se hodí na výbornou a i přes jeho nedostatky bych asi ani dnes nevybíral jinak. Musím přiznat, že mi znovu vrátil důvěru ve značku Sony Ericsson, kterou jsem ztratil při používání modelů T28 a T68i, které byly neúnosně pomalé.

Hodnocení

 • Design: 2
 • Zpracování: 1
 • Klávesnice: 2
 • Displej: 2–3
 • Pohodlné ovládání: 2
 • Výdrž: 3
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 1
 • Organizace času: nehodnotím
 • Mobilní datové přenosy: 2
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 2–3
 • Celkové hodnocení telefonu: 2
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (61) Další článek: Alcatel 756: s videem si poradí (přehled článků)

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Ostatní, Ericsson, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Sony Ericsson T630, Mobil, Pevný povrch, Son


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11