Můj mobil: Sony Ericsson T68

(čtenářská recenze) Sony Ericsson T68 byl ve své době jedním z nejlepších mobilních telefonů na našem trhu. Díky nadčasovému designu a bohatou nabídkou funkcí má mnoho spokojených uživatelů dodnes.
Můj mobil: Sony Ericsson T68
Autor: Jan Pitela

Proč jsem si koupil tento telefon?

Tento mobil jsem si pořídil před více než dvěma lety. Byl to tehdy naprosto bezkonkurenční technický klenot s plnohodnotným barevným displejem. I když nyní používám nové telefony, s tímto modelem jsem se zatím nedokázal rozloučit. Co může tento bestseller nabídnout v dnešní době?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vzhled, provedení a ovládání

Design telefonu byl a stále je velmi přitažlivý a jen tak rychle se neokouká. Nese na sobě typické prvky dnes už zaniklé značky Ericsson. Dílenské zpracování tohoto staříka i po letech v ničem neztrácí. Telefon je naprosto pevný, jen neduhy typu volné baterie a trošku chrastící klávesnice zůstaly. Lak na částech mobilu je stále stejný, jen hlavní tlačítka Yes a No se začala trochu opotřebovávat. Zadní pogumovaná strana mobilu je něco, co mi naprosto vyhovuje, je na dotek velmi příjemná. Telefon vůbec nejezdí po stole, a když ho odložím třeba na šikmou plochu, nehrozí žádný neočekávaný pád. Je to drobnost, ale při používání jiných „hladkých“ mobilů se mi často stává, že mi telefon spadne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Protože jsem T68 koupil ve verzi „m“, která ještě neměla podporu MMS a celkově nebyla odladěná, první velkou změnou prošel právě firmware. Jeho upgrade na verzi „i“ telefonu celkově prospěl, zrychlil pohyb v menu a přidal spoustu nových funkcí i volné paměťové místo. Spousta lidí namítne, že je telefon pomalý. Ale věřte mi, v dnešní době, kdy mám možnost porovnávat s novými telefony, musím říct, že jsou i mnohem pomalejší mobily.

Pro jednoduché a intuitivní ovládání byl zvolen joystick v kombinaci s klávesami Yes a No. Jako u svého prvního modelu i zde Ericsson použil hlavní menu s ikonkami uspořádanými do matice. Displej ohromoval před dvěma lety a svůj zasloužený potlesk si dostatečně užil. Dnes už nikoho neohromí, 256 barev a hrubý rastr posílá displej do podprůměru. Na telefonování a obrázek na pozadí ale postačí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefonování a zprávy

Velikost a uspořádání telefonního seznamu je téměř shodné jako u nové řady T6xx, seznam je vícepoložkový a čítá 510 záznamů. Listování v naplněném seznamu není nijak rychlé. Ke kontaktům si můžeme přiřadit fotografii, která se ukáže při příchozím hovoru, nechybí hlasové funkce.

Klepněte pro větší obrázek
Displej v pohotovostním režimu

Při psaní zpráv je patrná reakce zpomalující se s přibývajícím počtem napsaných znaků, využít při psaní můžeme slovník T9. SMS lze obohatit objekty EMS se spoustou možností od úpravy textu po vkládání zvuků a malých obrázků. Paměť na textovky je někde kolem 70 míst. Tímto ale výčet zpráv není u konce. Jsou zde multimediální zprávy, které osobně moc nevyužívám, jejich možnosti jsou však rozsáhlé. Zvládají i melodie a nahrané zvuky, které mnohé moderní telefony stále ignorují. Poslední forma zpráv v telefonu je jednoduchý e-mailový prohlížeč s podporou odesílání příloh. S tím už pracuji podstatně více, jen limit napsaných znaků by mohl být vyšší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka zpráv a psaní textovky

Organizace času

Organizaci času měl vždy Ericsson propracovanou do detailů, vše je podle starých i nových zvyklostí. Rozsáhlé jsou funkce kolem připomenutí, úkolů, kalendáře i poznámek. Bezchybná je také synchronizace s Outlookem. Nechybí dva budíky, stopky ani oblíbená kódovaná paměť pro úschovu hesel. Zde bude každý nadmíru spokojen.

Mobilní datové přenosy

Po datové stránce je telefon stále na špici. Implementované Bluetooth a infraport plní svou práci na jedničku. Připojení k internetu přes GPRS je naprosto bezproblémové a stabilní. Wapový prohlížeč ve verzi 2.0 taky není k zahození, jeho nastavení zajistí konfigurační SMS. Při ukončení práce v prohlížeči se objeví krátce informační okno, které mi ukáže, kolik dat bylo přeneseno. Tato zdánlivě obyčejná funkce mi u mnohých telefonů schází.

Zábava a ostatní drobnosti

Poslední firmware pro tento telefon R8A obsahoval jako největší inovaci sadu dalších čtyř her, čímž jejich počet vzrostl na dvanáct. Hry jsou jednoduché a favorita si mezi nimi najde každý. Zvuky, kterými se telefon projevuje, je klasické pípání, žádná polyfonie. Má to ale jednu výhodu – takové zvonění určitě nikdo nepřeslechne. Zvonění si můžete sami vytvořit ve skladateli s množstvím možností, lze přidávat vibrace, blikání stavových diod a displeje. Telefon obsahuje i záznamník zvuku s délkou omezenou jen volnou pamětí. Ta je ve velikosti něco pod jeden megabajt a dělí se o ni obrázky, schémata, MMS a zvuky.

Tento model drží spoustu prvenství, mezi něž patří i barevná schémata menu. Ta si můžete stáhnout z internetu, nebo vytvořit v počítači a poslat do telefonu. Celkové možnosti počítačové programové podpory tohoto modelu jsou na špičkové úrovni. Existují aplikace pro tvorbu MMS, EMS, schémat, melodií, obrázků a kompletní správu telefonu.

Množství příslušenství, které produkuje nyní už Sony Ericsson, dále zvyšuje použitelnost a snižuje morální zastarávání tohoto modelu. Nabídka zahrnuje různá pouzdra, rádio a fotoaparát i rozmanité modrozubé příslušenství čítající sluchátka, MP3 přehrávač a instalační sadu HF.

Koupil bych si telefon znovu?

Před více než dvěma lety byl tento telefon nadprůměrně drahý a v tom bych dnes viděl jednu překážku. Druhou je pak rychlost telefonu, díky níž si získal spoustu kritiků. S bazarovou koupí s velmi příznivým poměrem cena/výkon bych ale určitě neváhal. Telefon má stále co nabídnout a jeho paleta funkcí je natolik propracovaná, že bude vyhovovat mnoha uživatelům ještě nějaký ten pátek.

Hodnocení

 • design: 1
 • zpracování: 1
 • klávesnice: 2
 • displej: 3
 • pohodlné ovládání: 2
 • výdrž: 2
 • funkce pro telefonování: 2
 • funkce pro práci se zprávami: 2
 • organizace času: 1
 • mobilní datové přenosy: 1
 • vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 1
 • celkové hodnocení telefonu: 2
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (7) Další článek: Nové Samsungy: 2 Mpx, pevný disk a mobily pro Evropu

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Ostatní, Ericsson, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Son, Mobil


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10