Můj mobil: Sony Ericsson Z200

(čtenářská recenze) Sony Ericsson Z200 je zajímavý především z pohledu designu: svým tvarem, originálně řešenou anténou, kulatým okénkem pro malý displej. Z funkční stránky to je jednoduchý telefon pro nenáročné uživatele.
Můj mobil: Sony Ericsson Z200
Autor: Jan Pitela

Proč jsem si vybral tento telefon?

Sony Ericsson Z200 patří do kategorie méně vybavených telefonů a já jsem si ho pořídil jen kvůli stylu. Chcete vědět, jak u mě výrobce obstál?

Vzhled, provedení a ovládání

Telefon je příjemně kulatý, design velmi povedený a kdekoli se mobil ukáže, vzbuzuje zaslouženou pozornost. Svým vzhledem bude slušet asi více dámám, i když silné emoce vzbuzuje i u mužů. V jeho velkém oku se skrývá integrovaná anténa, která vás nebude nikde tlačit ani píchat a zajistí kvalitní příjem. Na čelní straně je kulatý, šedomodře podsvícený displej. Zobrazuje čas a dokáže též informovat o přijaté zprávě nebo příchozím hovoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po otevření mobilu se ukáže nevelký, ale kvalitní barevný displej a velká klávesnice. Displej je pasivní, jemný, věrně zobrazuje barvy a je dobře čitelný i na slunci. U klávesnice jsou tlačítka zapuštěná, mají malý zdvih a mohla mít o něco měkčí stisk. Ovládací prvky jsou klasické klávesy Yes, No, klávesa kontextového menu, korekční C a kurzorový kříž. Tyto klávesy se hledají a mačkají poměrně dobře, protože mají tvarovaný reliéf. Pro podsvětlení klávesnice byla zvolena oranžová barva. Jde sice dobře vidět ve tmě, ale za šera, jako by nebyla.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Mobil má výměnný přední kryt. Náhradní kryty se na tento poměrně nový model neshání zrovna jednoduše, pouze jako originální příslušenství, a to je dost drahé. Výměna je jednoduchá, kryt velmi pevně drží a nemá žádnou vůli. Systémový konektor je stejný jako u všech Sony Ericssonů a dovoluje sdílet jakékoli příslušenství.

Klepněte pro větší obrázek
Trojice z několika dostupných krytů

Celá konstrukce je na solidní úrovni. Po čase používání je cítit malou vůli v kloubu a také krytu baterie. Kryt vyřeší kousek papírku, kloub se trochu uvolnil, ale už se to nezhoršuje. Taky mám dojem, že barvy, které jsou na dílech nastříkány, nebudou mít dlouhého trvání, a pokud budete nosit mobil jen tak v kapse, určitě se časem ošoupou.

Menu, funkce telefonu pro volání a zprávy

Do menu vstupujete stiskem kurzorového kříže. Ikonky menu jsou pěkně provedené, stejné jako třeba na modelu T610, je jich ale pouze devět. Ovládání je klasické, se všemi zvyklostmi dané značky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka nabídky při použití různých barevných schémat

Začnu u telefonního seznamu, ten je pouze jednopoložkový a čítá 200 záznamů. Pohyb v seznamu mohl být rychlejší. Vyhledávat lze pouze podle prvního znaku, což také není uživatelsky kdovíjak přívětivé. Ke kontaktům si můžete přiřadit obrázek, ať už malinký černobílý, nebo plnohodnotnou fotografii, a kontakty lze dále odlišit zvoněním.

Příchozí hovor indikuje malý kulatý displej, který zobrazí zprava doleva probíhající číslo se jménem. Občas musíte chvilku počkat, než zjistíte, kdo po vás zatoužil. Hovor můžete zvednout efektním rozevřením nebo stiskem tlačítka Yes.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MMS v nabídce zpráv chybí • testovací SMS zpráva • diakritiku lze naštěstí vypnout

Další často využívanou funkcí jsou zprávy. MMS zprávy tento model nepodporuje, ale vůbec mi nechybí. Po stisku kurzorového kříže doleva se spustí hned psaní nové SMS. V těch je jako malá náplast zahrnuta podpora EMS. Psaní není nijak pohodlné, v prvním okamžiku vás nejspíš nepotěší zapuštěná klávesnice s nevýrazným zdvihem, v tom druhém nevelká rychlost telefonu. Psaní se slovníkem T9 je pohodlnější než postupným vymačkáváním písmen, kterému utečete už při prvních znacích. T9 můžete používat jak s diakritikou, která zkrátí zprávu, tak i bez ní. Zdá se mi nevhodně použitý znakový font, je jen jeden pixel široký a tudíž velmi tenký, což nepotěší uživatele s horším zrakem. Paměť na všechny zprávy je slušných 100 míst.

Stylové funkce

Ve složce s obrázky naleznete už od výrobce připravenou poměrně povedenou sadu. Sami můžete obrázky i zvuky stahovat buď přímo z wapu, nebo je jednoduše posílat přes infraport. Nevýhodou je, že ve složce může být pouze 20 plnohodnotných velkých barevných obrázků. Ty lze používat jako tapety, spořiče nebo přiřazovat ke kontaktům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Malá ukázka z bohaté galérie obrázků  

Vyzvánění a zvuky jsou v tomto telefonu asi tou nejpovedenější funkcí. Vyzvánění je polyfonní, jak se sluší na stylový telefon, zvládá plných čtyřicet hlasů. Je poměrně hlasité a určitě ho nepřeslechnete ani v hlučnějším prostředí, tam narazíte spíše na nízkou maximální hlasitost sluchátka. Opět máte stanovený počet míst pro vyzvánění. Je zde ještě jedno omezení, a sice velikost souboru MID, pohybuje se kolem 15 kB. Větší soubor už telefon odmítne přijmout.

Jaký by to byl stylový mobil bez her. Jsou zde známé kousky z ostatních Sony Ericssonů – Honey Cave, Alien Scum a Minigolf – podpořené polyfonními zvuky. Všechny jsou dobře hratelné a nudit se s nimi určitě nebudete. Další hry si už bohužel nestáhnete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kompletní nabídka her

Poslední multimediální funkcí je možnost volit barevná schémata. Ta jsou připravena výrobcem a jsou velmi povedená. Během okamžiku tak proměníte kompletně celé barevné provedení menu, a tím i celý dojem z telefonu.

Ostatní funkce

Organizační funkce mobilu obsahují kalendář, který by opět zasloužil větší a tučnější font. Úkoly i dva budíky fungují podle představ a na stylový telefon dostačují. Synchronizaci mobil neumí, nicméně vadit to asi nikomu nebude.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka funkcí pro organizaci času • kalendář v měsíčním náhledu • zadání úkolu

Zmíním ještě použití wapu. Jeho nastavení zajistí textovka, přistupovat na něj můžete přes GPRS. Wapový prohlížeč dovede efektně používat fonty, barevný text a zobrazuje barevné obrázky. Potom je takové wapování radost, která vás ale hned přejde po zjištění přenesených dat. Odkazy na wapové stránky jsou i v menu u obrázků a zvonění. Výdrž mobilu se pohybuje kolem tří dnů.

Koupil bych si telefon znovu?

Tento mobil je určen pro uživatele, kterým nebudou chybět technické funkce a daleko důležitější je pro ně styl. Tyto požadavky Sony Ericsson Z200 splňuje beze zbytku. Svým designem přitahuje spoustu pohledů okolí a za jeho zvoněním se kdekdo otočí. Konkurence tak povedené a cenově srovnatelné stylové véčko nenabízí. I když jsem popsal hodně neduhů, u Z200 drtivě převládají klady a já bych při koupi opět neváhal.

Hodnocení

 • Design: 1
 • Zpracování: 1
 • Klávesnice: 2
 • Displej: 2
 • Pohodlné ovládání: 3
 • Výdrž: 1
 • Funkce pro telefonování: 2
 • Funkce pro práci se zprávami: 2
 • Organizace času: 2
 • Mobilní datové přenosy: 2
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: –
 • Celkové hodnocení telefonu: 2

Podrobné parametry k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (3) Další článek: Navitus: dálkové ovládání s barevným displejem a Linuxem

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Ostatní, Ericsson, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Sony Ericsson Z200, Mobil, Malá náplast, Son, Stanovený počet


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31