Můj mobil: srovnání Sony Ericsson T610 a T630

(čtenářská recenze) Mobilní telefon Sony Ericsson T610 se stal bestselerem a jeho nástupce T630 jde dál v jeho stopách. Jaké jsou rozdíly mezi oběma modely z hlediska uživatelských zkušeností si můžete přečíst v další čtenářské recenzi.
Můj mobil: srovnání Sony Ericsson T610 a T630
Autor: Marek Miegl

Proč jsem si koupil tento telefon

O Vánocích jsem dostal Sony Ericsson T610. Moc jsem se na něj těšil, protože splňoval téměř všechny moje požadavky. Před ním jsem měl Nokii 3330, a tak byl nejvyšší čas na změnu. Především chci dobrý design a potřebuji moderní funkce. I když jsem přečetl spoustu recenzí, až při praktickém užívání mě mobil příjemně překvapil, až na jednu drobnost. T610 měl stále něco s displejem, vytvářelo se na něm několik bodů, které vůbec nezobrazovaly, a tak jsem si nemohl mobil ani pořádně užít. Vždy jsem ho měl měsíc doma a dalších čtrnáct dní v servisu. Když se to stalo potřetí, prodejce mi vrátil peníze a já si koupil Sony Ericsson T630. Mám ho asi dva měsíce, ale body se tam tvoří také. Asi dělám něco špatně já. Každopádně tento článek bude spíše srovnáním T610 a T630.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Konstrukce, design, ovládání

V recenzích se píše, že konstrukce obou telefonů je dokonale pevná, já to ale vidím jinak. Už když jsem si telefony přinesl domů, oba vrzaly. Není to sice nijak zásadní jako třeba u telefonů za čtyři tisíce, ale vrzání slyšet je. Dobrá zpráva ale je, že vrzání se ani po několika měsících nezhorší. Design mobilů je opravdu skvělý. Nevím, u kterého telefonu je lepší. U T630 se mi líbí, že lesklá část není tak velká jak u staršího modelu, takže se tolik nešpiní. U T610 se mi zase líbí více klávesnice a použitý kov.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co se týče klávesnice, lépe je provedena u T610. Klávesy se mačkají lehce a spolehlivě, zatímco u T630 jsou plastové, trochu se pohybují a musím si dát pozor, abych je domáčkl. Zejména funkční tlačítka se dost pohybují, naopak joystick je skvělý. Dobře se ovládá, je hranatý a má i dlouhou výdrž. Také s displejem jsem spokojený – T630 má displej opravdu o hodně lepší, zejména barvy vyniknou lépe. Čitelnost na slunci je však špatná u obou modelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice T630 • T610

Výdrž baterie není špatná, při opravdu intenzivním používání vydrží dva až tři dny. Při mírném využívání odhaduji výdrž tak na pět dní.  

Telefonování a zprávy

Telefonní seznam lze synchronizovat s Microsoft Outlookem, což mi vyhovuje. V seznamu mám asi 200 jmen, takže kapacita 510 čísel mi stačí. V seznamu lze bohužel vyhledávat pouze podle prvního znaku, což je škoda. Kvalita zvuku při hovoru je velice slušná, při vyzvánění výborná. Reproduktor nerezonuje a vyzvánění zní hodně podobně jako v počítači. Indikátor signálu sice dost skáče, ale na telefon to nemá žádný vliv.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vzhled nabídky je u obou modelů stejný, zobrazení ale odlišné: T630 • T610

Zprávy se píší poměrně dobře i přes horší tlačítka. S T9 nemám žádný problém, paměť 67 SMS mi bohatě stačí. Také MMS editor mi vyhovuje, zobrazuje rovnou obrázky a na rozdíl od editoru SMS i text přes celý displej.

Organizace času a další funkce

Mobil nabízí opakovaný budík a je dobré, že funguje, i když je mobil vypnutý. U kalendáře mi ale vadí, že nelze nastavit opakování. Události lze odlišit ikonou, ale na další kroky to nemá žádný vliv. Nechápu, proč se například u výročí nastavuje čas zahájení a ukončení. Hodně využívám i paměť kódů, ale vejde se jich tam pouze deset. Kalkulačka je jednoduchá, ale přehledná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka funkcí Organizátoru • kalendář • budík • kalkulačka

Mobilní datové přenosy

Oba telefony umožňují propojení přes kabel, infraport i Bluetooth. Bluetooth mám doma a funguje mi zcela bez problémů. Za celou dobu používání jsem se nesetkal s žádným problémem. Infraport se někdy spojí hned napoprvé, někdy se nespojí vůbec. Rychlost je také všelijaká, není na něj prostě spolehnutí. Kabel nepoužívám.

Se Sony Ericssonem T610 jsem měl problém s nastavením GPRS. Nastavení jsem si poslal od Oskara, ale nakonec jsem všechno musel nastavit ručně. Rychlost wapu je slušná, internet s těmito telefony nepoužívám. Můžu si uložit hodně záložek.

Fotoaparát

Fotoaparát stačí pro MMS, ale na počítači jsou fotky dost špatné. Některé jsou ostré, jiné zase úplně rozmazané, záleží na citlivosti ruky. Ještě bych rád dodal, že kvalita fotek u T630 je podle mého názoru o něco horší než u T610. Paměť 2 MB stačí asi na 80 fotek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát Sony Ericssonu T630 a ukázkový snímek • fotoaparát T610 a ukázkový snímek

 

Koupil bych si telefon znovu?

Oba Sony Ericssony mi vyhovují. Při výběru mezi těmito dvěma modely bych si určitě 1 000 Kč přidal a vybral T630, zejména kvůli aktivnímu displeji. Možná by se vyplatilo počkat na model K700i, ale kvůli ceně si ho asi moc lidí nekoupí. Nicméně Sony Ericsson T630 je telefon, který se hodí přesně pro mě, škoda jen chybějícího videa.

Hodnocení (T630)

 • design: 1
 • zpracování: 2
 • klávesnice: 2
 • displej: 1
 • pohodlné ovládání: 2
 • výdrž: 1
 • funkce pro telefonování: 1
 • funkce pro práci se zprávami: 2
 • organizace času: 2
 • mobilní datové přenosy: 1
 • vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 3
 • celkové hodnocení telefonu: 2

Podrobné parametry k telefonu Sony Ericsson T630 zde.

Podrobné parametry k telefonu Sony Ericsson T610 zde.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Ostatní, Srovnání, Ericsson, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T630, Mobil, Son, Dobrý design

Určitě si přečtěte

Český mobilní internet je zakletý. Nejen pro nás, ale i pro zahraniční analytiky

Český mobilní internet je zakletý. Nejen pro nás, ale i pro zahraniční analytiky

** Analitici z Finska srovnávali, co nabízí 137 operátorů za 30 eur ** Nabídka českých operátorů je asi moc složitá, analytiky zmátla ** Stále víc operátorů nabízí neomezená data, u nás jsou v nedohlednu

13.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 35

Srovnávací test 11 smartphonů s Androidem a cenou do 6 000 Kč

Srovnávací test 11 smartphonů s Androidem a cenou do 6 000 Kč

** Cena do 6 000 Kč je podle mnoha e-shopů tou nejžádanější. ** I sem pronikají čtečky otisků prstů, kvalitní kamery a kovová těla. ** Šlo o překvapivě vyrovnaný souboj.

7.  11.  2017 | časopis Computer, Michlovský Jakub | 53

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

** Tři zlatá operátorská pravidla: komplikovaně, draze, připlať ** Operátoři letos změnili nabídku tarifů, ušetřit vás ale nenechají ** Ceny už sice nemají úplně stejné, ale rozdíly jsou minimální

10.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 56

Nový Computer: Velký test 11 telefonů do 6 000 Kč

Nový Computer: Velký test 11 telefonů do 6 000 Kč

** Červencový Computer právě na stáncích ** Kdy nahradí roboti lidskou práci? ** Postavte a přetaktujte svůj počítač!

3.  7.  2017 | časopis Computer | 4