MWC 2009: co nás čeká a nemine?

Světový mobilní kongres v Barceloně začíná už za pár hodin. Na událost roku se chystají všichni výrobci, připravte se i vy!

Jak už asi víte, zítra začíná Světový mobilní kongres (MWC). Událost, která v podstatě předurčí celý „mobilní“ rok 2009 se jako obvykle koná v Barceloně, a to až do středy. V katalánské metropoli si tak dají dostaveníčko přední světoví výrobci s cílem prezentovat nám své vlajkové modely pro letošní rok, koncepty i nové nápady. Pro všechny aktéry čtyřdenního maratonu letos ovšem existuje jedno společné – hospodářská krize drtící ekonomiky všech evropských států a nutnost přizpůsobit svou nabídku tak, aby o ni měli zdrženlivý zákazníci zájem. Takže uvidíme jak se tento „strašák“ doby podepíše na stáncích jednotlivých společností. A co nás tedy na kongresu čeká a nemine?

Klepněte pro větší obrázek

Xperia X2 a možná bude i Android

Někteří výrobci nečekali a několik svých trumfů vynesli už s předstihem. Konkrétně Sony Ericsson už prezentoval celkem šest novinek. Z toho tři na Veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas a tři tento týden v úterý. V Americe to byly C510 a W508 a jeden brandovaný telefon pro nadnárodního operátora Vodafone. Jde o Walkman W715, což je jen poupravená G705. Na živo by měla být k vidění i úterní trojice. Dva Cybershoty a jeden Walkman pro teenagery. Jen pro oživení, C903 je slider s 5Mpx fotoaparátem vycházející z C905 a W395 zase hudební vysouvák pro teenagery.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson už s předstihem odhalil několik „hloupých“ telefonů. Trumfy si zdá se nechává až na konferenci

Nejzajímavější kousek z této trojice, model C901 navazující na bondovský C902 ovšem zůstává stále z části zahalen rouškou tajemství, dá se proto očekávat, že více se dozvíme v neděli. Téměř jistě uvidíme i přístroj s kódovým označením Hikaru (konečně s 3,5 mm jackem), napínavější je ovšem čekání na nástupce XPERIE X1, tentokráte v podání nového výrobce. Ale kdo ví, možná dojde i na mobil postavený na platformě Android. Šeptanda dělá své také v souvislosti s koncem UIQ, švédsko-japonský výrobce si prý možná jako prozatímní řešení licencuje pro pár modelů uživatelské rozhraní Series 60 konkurenční Nokie. No, necháme se překvapit.

Nokia pro manažery

Tím se dostáváme k světové jedničce. Nokia zatím více méně zdárně drží vše pod pokličkou, ačkoli seznam chystaných telefonů jí „nedopatřením“ unikl už loni v listopadu. Všeobecně očekávaný je manažerský model E75 vzhledově připomínající starší kolegyni E51. Novinka je ovšem obdařena ještě plnohodnotnou QWERTY klávesnicí. Příznivci finské stáje rovněž už delší dobu vyhlížejí nástupce modelu E90 Communicator, který by mohl být podobný již ohlášené N97 s tím rozdílem, že by měl displej s větším rozlišením a náležel do manažerské „É“ třídy. Kolují zvěsti o novém tabletu na platformě Maemo, která je založená na Linuxu. Tentokrát to ale vypadá, že tablet bude mít slot na SIM kartu, takže se bude možné připojit i mimo dosah Wi-Fi nebo párování přes Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Manažerská E75 je v tuto chvíli už jasná, otazník zůstává nad novým komunikátorem, který by nahradil E90. Prý by se mohl podobat N97

Jihokorejská smršť

Rušno bude i u asijských výrobců. Na povrch totiž prosáklo rovnou dvanáctero novinek Samsungu včetně zvěstí o telefonu 12 Mpx foťákem. Alespoň to tvrdí korejský magazínu Money Today. Telefon má být určen pro mezinárodní trh a v Evropě by se měl objevit už v průběhu března 2009. Vzhled ani podrobnosti o králi fotomobilů zatím nejsou známy, podle všeho ale půjde opět o mobil s uzavřeným operačním systémem, dotykovým displejem a uživatelským rozhraním TouchWiz, kterým disponuje již osmimegapixelový Pixon. Z dalších novinek zaujme oko mobilmaniaka především solidně vybavený dual SIM B5702. Dále pak stylovka S5050 s OLED displejem, zato ale bez podpory sítí třetí generace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon pro dvě SIM řada uživatelů bere všemi deseti • stylovou novinka S8300 jsme si už stihli osahat, první dojmy čtěte v tomto článku

Dále pak S3500 pokračovatel modelu U900 Soul, který sklízel vavříny na loňském MWC. V případě jeho pokračovatele ovšem zmizel ovládací touchpad pod displejem, což ukazuje, že tento způsob ovládání se neuchytil. A nakonec nesmíme zapomenout na špičku nabídky Samsungu, model S8300 s přídomkem Ultra Touch. Telefon, který je vedle velkého dotykového displeje vybaven i výsuvnou alfanumerickou klávesnicí, osmimegapixelový fotoaparát s dvojitou diodou, podporuje EDGE i HSDPA do rychlosti 7,2 Mb/s. A poradí si i s videem ve formátech DivX a Xvid. Prostě takový jihokorejský všeuměl, který měl ovšem být před našimi zraky do zahájení kongresu skrytý.

Zatím tajemné LG opisuje od Applu

Ale nezůstal, své trumfové eso vyneslo totiž konkurenční LG. Jde o telefon inspirovaný designem i uživatelským prostředím iPhonu, který vešel ve známost jako KM900 Arena. Přesně podle současné módy se jedná o čistě dotykem ovládaný přístroj. Také jediná mimo displej umístěná tlačítka jsou senzorová. Kovové tělo přístroje slibuje nejen reprezentativní vzhled, ale i dostatečnou pevnost. Designově povedený kousek nabídne velký WVGA multidotykový displej a nové uživatelské prostředí inspirované iPhonem. Dále 5MPx fotoaparát s autofocusem a diodou, který natáčí video ve vysokém rozlišení plus přijímač digitální televize. Zcela určitě ale nezůstane před objektivy novinářů osamocen, sekundovat by mu měl zajímavě pojatý komunikátor VX9600 Versa jehož fotky se dostaly ven na internet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
LG Arena a Versa. Další obrázky modelu VX9600 hledejte na howardforums.com

O Verse se toho zatím moc neví, přístroj připomínající diář nabídne dotykový displej a oddělitelnou QWERTY klávesnici, která je umístěna v koženém pouzdře, dále by nemělo chybět Wi-Fi. Stejně tak o novinkách od potácející se Motoroly se neví vůbec nic. Americký výrobce se snaží koncentrovat na svůj domácí trh a pro Evropu toho v poslední době moc nepředstavil. Dá se očekávat, že na MWC bude k vidění klenot jménem AURA a při troše štěstí i komunikátor s Androidem, to jsou ale jen dohady či spíše zbožná přání fanoušků značky. Těšit se můžeme na dalšího hráče, společnost Hyundai Mobile, ta už prodává několik základních modelů v Německu a v Maďarku, takže v Barceloně s vysokou pravděpodobností představí pár dalších.

Microsoft fandí dotykům

Zaručeně rušno ovšem bude okolo operačního systému Windows Mobile, Microsoft se totiž v Barceloně chystá představit zcela novou verzi spořadovým číslem 6.5. Ta s sebou přinese podstatně lepší optimalizaci pro ovládání pomocí prstů, chybět by neměly větší systémové nabídky, nové funkce, grafika a napojení na služby SkyBox, SkyLine a SkyMarket, které Microsoft na MWC rovněž odhalí.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoftu se na MWC nepochybně dostane velké publicity

Pozadu ale nezůstanou ani výrobci mobilních zařízení, nejvíce pravděpodobně uslyšíme o HTC a Aceru, ale proslýchá se, že by s něčím novým měl přijít i Dell. I když se v lednu na internet dostal interní datasheet HTC, který obsahuje téměř dvacítku modelů, zatím se přesně neví, které z vybraných novinek budou na MWC opravdu představeny. To Acer má v tomto směru jasno, na internet již unikly poměrně detailní obrázky a specifikace komunikátorů, a tak se můžeme těšit například na zajímavé modely DX650 nebo X960, a svou premiéru znovu zažije Acer DX900, který měl na trh původně přijít ještě pod křídly E-TENu.

Klepněte pro větší obrázek
Nové Acery. Více se dočtete na naší partnerské SmartManii

Inženýři z Asusu by na MWC měli prezentovat očekávaný model s označením P835, který bývá často označován za jistého konkurenta pro HTC Touch HD, a to nejen díky prostornému WVGA displeji, ale také kvůli rychlému procesoru a 288 MB RAM. Letošní MWC tak kromě nové verze operačního systému Windows Mobile 6.5 přinese i spoustu atraktivních zařízení a nových technologií, ostatně už v pondělí se o všem dozvíme podstatně více informací.

Mobilní služby na vzestupu

Neméně zajímavé bude sledovat novinky na poli služeb propojených s našimi mobilními miláčky. Jako příklad si můžeme uvést stále populárnější komunitní weby a sociální sítě, jmenovitě Facebook, který plánuje propojit se svými telefony nejen Nokia. Potenciál mají rovněž služby založené na navigaci nebo třeba platby mobilem, ale to je stále ještě hudba budoucnosti.

Klepněte pro větší obrázek
Facebook je stále populárnější a dere se i do mobilů. Ovšem pozor, dle EU může ohrozit vaše soukromí

Do Španělska se samozřejmě chystáme i my, takže nebude ochuzeni o žádnou novinku ani zajímavost. Na první zprávy z tábora Sony Ericssonu se přitom můžete těšit už zítra!

Diskuze (9) Další článek: Nokia Tube v prodeji již v pondělí

Témata článku: HTC, LG, Motorola, Nokia, Samsung, Smartphony, Acer DX900, Acer X960, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch HD, Korejský magazín, Reprezentativní vzhled, Loňské mwc


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14