My Model Train (test javové hry)

Kdo se chce stát mašinfírou, má unikátní šanci. Novinka od Handy Games splní sen každého hráče s krevní skupinou vláčky+.

Sen každého malého kluka? Stát se popelářem, kosmonautem, nebo strojvedoucím. Sen každého hráče? Ve všech ohledech dokonalá hra s nikdy nekončící hratelností. Sen každého hráče, který kdysi snil (nebo dokonce stále sní) o tom, že celý svůj život zasvětí lokomotivám? Nyní se stal skutečností. Jmenuje se My Model Train.

Slova prvního odstavce jste si možná vysvětlili tak, že novinka od Handy Games přináší cosi revolučního. Téma vláčků se mobilním zařízením dosud kdoví proč vyhýbalo, nicméně to by samo o sobě na použití tak silného přívlastku nestačilo – ani fakt, že je hratelnost dostatečně kvalitní, přesně jak jsme u německých vývojářů zvyklí. Na rovinu si přiznejme, že My Model Train skutečně žádnou revolucí není. Jde „jen“ o řemeslně dokonale zvládnutou hru, která se může pyšnit netradičním námětem.

Rozverné mašinky

Onen námět přitom dle očekávání má společného se skutečností jen málo. Vzhledem k omezeným možnostem telefonu se ale i tak můžete těšit na vcelku macatý seznam herních činností. Základem je samozřejmě výstavba trati a s tím související zajištění co možná nejplynulejšího chodu dopravy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Plnou parou vpřed. Netrpěliví cestující už čekají, až budou moct nastoupit

Je vám to málo? První mise vás přesvědčí o tom, že první dojem není správný. Tratě, jež vám budou dělat společnost v každé lokaci, mají spíše než ke klasickým tratím s minimem zatáček blíže k domácím, v měřítku postaveným kolejištím (ostatně vyplývá to už z názvu hry). Jinými slovy: je jich hodně a je těžké se v nich vyznat, abyste náhodou nepřehodili špatnou výhybku. Nemluvě o tom, kolik vlaků se pohybuje po kolejišti naráz. Katastrofa visí ve vzduchu. Na vašich bedrech pak leží skromný úkol: všem neštěstím se vyhnout a dopravit cestující do cílové stanice bez újmy na zdraví. A samozřejmě pokud možno dodržovat jízdní řád.

Šediny pana přednosty

Stejně jako u modelu trati máte výhodu nadhledu – kamera snímá trať izometricky a s dostatečným odstupem, který zajišťuje rozhled v potřebné míře. O většině důležitého dění ve vašem okolí tak budete vědět a pokud budete jen trochu pozorní, nic by vám nemělo uniknout. Velkým pomocníkem jsou barvy. Cestující jsou barevně sladěni s nádražími, takže předem víte, koho máte na které stanici vysadit.

Žlutí občané mají namířeno na žlutou zastávku, zelená stanice zase očekává, že do její blízkosti dopravíte zeleně zbarvené postavičky. Jednodušší systém snad už ani vymyslet nešel. Tenhle je dostatečně intuitivní a rozhodně se mu nebudete muset přizpůsobovat déle než několik minut. Stačí první mise, abyste si osahali základní povely, a úkoly v pozdějších fázích hry už pro vás nebudou (alespoň co se ovládání týče) činit nejmenší problém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ano, skutečně – materiál k postavení pyramid do Egypta dopravily vlaky. Výhybku vyhodit, teď!

Kolej sem, kolej tam

Hra svou komplexností připomíná tetris. Každý díl skládanky musí zapadat, jinak celek nefunguje. Zde to znamená asi tolik, že budete po trati kmitat tempem Zátopka v nejlepších letech. Středem vašeho zájmu budou výhybky, které musíte pravidelně přehazovat v závislosti na právě jedoucím vlaku (žlutý na žlutou dráhu směřující k žluté stanici apod.), aby nedošlo ke kolizi. Animace bourajících vláčků jsou sice zpracovány pěkně, nikoho ale nebaví se na ně dívat každých pět minut.

Nudnému repete se dá vyhnout, pokud budete létat po čtverečky rozděleném (pro větší přehlednost i pohodlnost ovládání) prostoru a přepínat výhybky. Ale pozor – jak již naznačila závorka v předchozím odstavci, každý vláček má přidělenou trasu, jíž také musí dodržet. Pokud byste nedorazili do cílové stanice včas, čekají vás nejen nespokojení cestující, ale mnohdy i mrtví cestující – meškání většinou znamená přehození špatné výhybky. A srážku.

Roztomilé mašinky

Ačkoliv se My Model Train může pochlubit jednoduchým námětem a stejně jednoduchým ovládáním, přece jen vám nějakou chvíli potrvá, než zjistíte, co jak funguje. Víc než kdy jindy záleží na tom, jak dobrou máte paměť – jak rychle si stihnete zapamatovat, kde jsou které stanice a odkud které vlaky přijíždějí a jakou výhybku jim musíte přehodit. Metoda pokus-omyl je alespoň ze začátku samozřejmostí. Stejně jako četné opakování téže mise – kupodivu ale nevadí, že si některé úkoly projdete i pětkrát, pokaždé se budete bavit. Vzhledem k rozlehlosti tratí se ale není co divit, vždy se totiž najde něco, co vás překvapí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí i samotné vláčky jsou skutečně detailní. Grafika se neseká ani náznakem, vše běží plynule

Grafické zpracování je roztomilé. Doslova – hře dodává potřebnou nadsázku, takže vám úsměv z tváře nezmizí ani v případě velké bouračky. Vlaky jsou zpracovány s velkým smyslem pro detail, stejně jako okolí trati. Potěší také četnost všech těch stromů, stanic, vlaků… Stále se máte na co koukat. Přitom se ovšem nic nezvrhává ke kýči. Ani na sekundu si nepomyslíte, že dění na displeji je zbytečně přeplácané – vždy budete zásobeni pouze dobrými dojmy.

Konečná, vystupovat

My Model Train je ideální pro všechny příznivce vláčků, a dokonce nejen pro ně. Než pošlete SMS zprávu s kódem, abyste si mohli hru stáhnout, mějte ale na paměti jednu věc. Ačkoliv se budete stále otáčet, jde především o arkádu, která nezachází moc do hloubky. Pokud chcete něco detailnějšího, zkuste Transport Tycoon (ať už na PC, nebo v nedávno dokončené mobilní verzi).

Témata článku: Software pro mobily, Test, Závorka, Herní činnost, Model

Určitě si přečtěte

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

** Tělo je prakticky stejné, až na skleněná záda ** Procesor je bestie, Apple předběhl konkurenci na řádný kus ** S designem si výrobce moc hlavu nelámal

22.  10.  2017 | Michlovský Jakub | 68

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2

Huawei Mate 9 Pro: loňská špička s letošní cenou [recenze]

Huawei Mate 9 Pro: loňská špička s letošní cenou [recenze]

** Bohatá výbava, spousty funkcí a odladěný software ** Na špičku ztrácí chybějící voděodolností ** Celkově doplácí na pozdní uvedení na trh (květen 2017)

8.  10.  2017 | Herodek Martin | 6

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

** Alcatel A7 je plastový telefon nižší střední třídy ** Hlavní lákadlo je 4 000 mAh s několikadenní výdrží. ** Má dostatek výkonu, paměti a stěžovat si nebudete ani na fotoaparát

6.  10.  2017 | Miksa Martin | 4

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

** Od představení Androidu 8.0 Oreo uběhl více než měsíc ** Jak zareagovali výrobci a které telefony se něj mohou těšit? ** Začněmě hezky podle abecedy.

28.  9.  2017 | Miksa Martin | 8