Myslíte, že jste s iPhonem v bezpečí? Některé útoky fungují nezávisle na operačním systému

Myslíte, že jste s iPhonem v bezpečí? Některé útoky fungují nezávisle na operačním systému

Společnost Check Point se v tiskové zprávě pozastavuje nad mýty o bezpečnosti operačního systému iOS. Řada lidí se domnívá, že operační systém iOS je imunní vůči mobilním hrozbám a malwaru. Spoléhají na to, že na iOS je méně útoků než na Android. A pokud jde o sofistikované hrozby, jako jsou Trident nebo malware Pegasus, obvykle je argumentem, že se jedná o státy sponzorovaný malware, který málokdy ohrozí průměrného uživatele. Ale realita je jiná.

Apple App Store má výbornou pověst, zejména ve srovnání s Google Play, který byl v posledních letech zaplaven mobilním malwarem. Přesto se škodlivým aplikacím podařilo proniknout i do App Storu. Nejnovějším příkladem je aplikace „Heart Rate“, která se na App Storu šířila a pokoušela se s využitím sociálního inženýrství vylákat z uživatelů skoro 90 dolarů. Aplikace slibovala měření tepové frekvence pomocí čtečky Touch ID, ve skutečnosti však přiložený prst zneužila k povolení finanční transakce. Podobné podvody jsou poměrně běžné u systému Android, nicméně uživatelé iOS jsou zajímavějším terčem, protože mají často falešný pocit bezpečí a nevěnují tolik pozornosti, co se děje se zařízením.

Zobrazíte e-mail? Načtete webovou stránku? Pak rizika hrozí i vám

Nedávno malvertisingová kampaň cílila na americké majitele iPhonů a přesměrovávala je na falešné webové stránky, kde se snažila zneužít jejich osobní a finanční údaje. Tento útok jen dokazuje, jak se mobilní zabezpečení nemůže spoléhat jen na operační systém a jeho ekosystém. Například síťové útoky cílí na iOS zařízení stejně snadno jako na Android.

Uživatelé i společnosti mohou sice ignorovat sofistikované hrozby, jako je Trident a Pegasus, je důležité si ale uvědomit, že kyberzločinci se často vzájemně inspirují. Sofistikovaný malware pro iOS se rozrostl alarmujícím tempem. Kauza Vault 7 ukázala, že část kódů používaných CIA k hackování mobilních zařízení byla převzata z běžného malwaru. Ale funguje to i naopak, protože mnoho útočníků naopak při vyvíjení hrozeb využívá a inspiruje se kódy od těch nejsofistikovanějších týmů. Pro uživatele z toho vyplývá, že všechny kyberhrozby navzájem souvisí bez ohledu na to, jak vznikly, a je potřeba to brát v úvahu při ochraně mobilních zařízení.

„Mobilní zařízení, včetně iOS zařízení, jsou plně funkční počítače, na které spoléhají uživatelé i společnosti. Proto vyžadují stejnou úroveň ochrany jako normální počítače nebo podnikové sítě. Jak se neustále ukazuje, žádné zařízení, žádný operační systém a žádný ekosystém není imunní vůči kyberútokům. Uživatelé a organizace všech velikostí nemohou spoléhat pouze na vestavěné bezpečnostní prvky a funkce jakéhokoli mobilního zařízení a měli by implementovat pokročilá bezpečnostní opatření schopná detekovat a blokovat známé i neznámé hrozby,“ říká Petr Kadrmas, Secuity Engineer Eastern Europe ve společnosti Check Point.

Diskuze (17) Další článek: V roce 2025 pojede na 5G necelá třetina obyvatel Evropy, predikuje GSMA

Témata článku: Android, Bezpečnost, iOS, Hrozba, Check Point, Malware, Ransomware, Přiložený prst, Pich, Průměrný uživatel, Zařízení, Osobní údaj, Trident, Uživatelé, Škodlivá aplikace, Mobilní malware, Podniková síť, Touch ID, Podobný podvod, Pegas, Transakce, Stejná úroveň, Normální počítač, Falešný pocit, App Store


Určitě si přečtěte

Xiaomi Yi Mirror Dash Cam: Zajímavá kombinace má své mouchy i zdrcující trumfy

Xiaomi Yi Mirror Dash Cam: Zajímavá kombinace má své mouchy i zdrcující trumfy

** Montáž není úplně jednoduchá a bude lepší ji svěřit profíkovi ** Displej je dobře vidět ve dne a v noci zbytečně neoslňuje ** Každý dotyk na zrcátku/displeji je hodně vidět

Jakub Michlovský | 36

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

** Třetí novinkou řady S10 je plusová varianta ** Výbava je podobná jako Galaxy S10, navíc je jen větší kapacita baterie a duální selfie ** Speciální keramická edice se ale může těšit na 12GB RAM a 1TB úložiště!

Martin Chroust, Tomáš Holčík | 45

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22