Na co si dát pozor při výběru aplikace do systému Android

Nebezpečné mobilní aplikace se mohou vyskytovat i v oficiálních obchodech včetně Google Play. Často jde o regulérní aplikace, které byly napadeny a zneužity útočníky.
Na co si dát pozor při výběru aplikace do systému Android
Klepněte pro větší obrázek

Stahujete si do svého smartphonu nebo tabletu aplikace pro Android? Nebo necháváte své děti stahovat a instalovat různé herní aplikace do mobilních zařízení? I když používáte ověřené zdroje a spoléháte se například na oficiální obchod Google Play, měli byste být obezřetní. I tam totiž mohou proniknout škodlivé aplikace, případně útočníci zneužijí některou s legitimních aplikací a připraví škodlivou aktualizaci, jejímž prostřednictvím se dostanou do zařízení nic netušících uživatelů. Jak vybrat aplikaci pro Android, aniž byste ohrozili svoji bezpečnost?

Spoléhejte na oficiální obchody

I když Google Play nebyl ušetřen útoků, stále jde o oficiální zdroj aplikací pro Android, který veškeré nové aplikace ověřuje a průběžně kontroluje, takže máte větší šanci, že si od něj stáhnete bezproblémovou aplikaci než kdekoli jinde. U neoficiálních obchodů nemáte jistotu, zda jejich provozovatel má přehled o tvůrcích a zdrojích, odkud nabízené aplikace pochází, ani to, zda jsou potenciálně zneužitelné, nechtěné či podezřelé aplikace z těchto obchodů odstraňovány. Oproti tomu Google Play vždy uvádí tvůrce aplikace a kontakt na něj, zveřejňuje recenze uživatelů, hodnocení a také komentáře těch, kteří již aplikaci používají.

Přečtěte si hodnocení a recenze

U každé aplikace v Google Play je možnost hodnocení a také přidání příspěvku, v němž uživatel krátce zhodnotí danou aplikaci. Než se rozhodnete nějakou aplikaci stáhnout do vašeho zařízení, podívejte se, jaké má hodnocení, zejména ta negativní. Špatná průměrná známka může být varováním stejně jako příliš dobrá známka. V uživatelských recenzích si přečtěte, jakou zkušenost s aplikací mají ti, kteří si ji stáhli již dříve. Důležitá může být i informace o počtu stažení mobilní aplikace. Bezpečnost je větší u aplikací, které mají desítky tisíc stažení a nejsou na ně negativní recenze.

Zkontrolujte oprávnění, která aplikace vyžaduje

Každá aplikace vyžaduje po uživateli schválení oprávnění, jež může používat automaticky bez jeho vědomí. Neměli byste bezmyšlenkovitě schvalovat vše, co aplikace žádá – lehce se tak může stát, že se z ní stane štěnice ve vašem vlastním mobilu, která kontroluje váš pohyb, má vládu nad fotoaparátem a kamerou, případně může zneužívat další osobní informace. Bezpečnost aplikací pro Android je i otázkou chování uživatele a používání základních pravidel bezpečného chování na internetu.

Aktualizujte Android i aplikace

Bezpečnost Androidu souvisí i s pravidelnou aktualizací operačního systému a také všech aplikací, které máte nahrány ve vašem mobilním zařízení. Nepoužívané aplikace mažte. Neaktualizovaný Android nebo aplikace se stávají rizikem, protože mohou obsahovat bezpečnostní díry, které zneužívají útočníci.

Používejte antivir

Rovněž mobilní zařízení je třeba aktivně chránit před internetovými hrozbami. Antivir pro Android pomůže zachytit útoky malwaru, vyděračského ransomwaru, obtěžující spam, apod. ESET Mobile Security kromě toho nabízí například i možnost vzdáleného uzamknutí ztraceného nebo odcizeného zařízení, spuštění sirény, přehled historie aktivit, vzdálenou lokalizaci zařízení nebo zámek pro používání aplikací.

A jak odstranit malware z Androidu, pokud již do něj pronikl? Kromě antiviru vám může pomoci nastavení zařízení do nouzového režimu a manuální odstranění škodlivé aplikace. Při tomto způsobu nepřijdete o žádná data ani další aplikace a nastavení telefonu nebo tabletu. Pokud nepomůže ani to, zbývá pouze obnovení zařízení do továrního nastavení, při kterém sice přijdete o všechna data a aplikace, ale zachráníte přístroj. S kvalitním antivirem do mobilu se ale této možnosti nemusíte obávat.

Další článek: První render Pixelu 4: zcela bezrámečkový displej a dvojitý průstřel v něm


Určitě si přečtěte

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 19

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

RECENZE: Honor View 20 je zatím nejdražší a suverénně nejlepší Honor

RECENZE: Honor View 20 je zatím nejdražší a suverénně nejlepší Honor

** Kvůli selfie kameře prostřelili displej. Rušivé? Ne, za chvíli o ní nevíte. ** Procesor Kirin 980 má síly na rozdávání, o výkon se nebojte ** Můžete mít 128GB nebo dvojnásobné 256GB úložiště

Jakub Michlovský | 29

RECENZE: Apple Watch Series 4 — o parník před konkurencí

RECENZE: Apple Watch Series 4 — o parník před konkurencí

** Apple Watch se po letech dočkaly vylepšeného designu ** Hlavní změnou je větší displej s tenčími rámečky ** Zlepšila se však i výbava a použité senzory

Martin Miksa | 186