Na Harvardu vytiskli baterii o velikosti zrnka písku

Všechny fantastické věci, které smartphony umí, mají jedinou chybu. Že si je nemůžeme užívat dost dlouho. Na vině jsou baterie, ale blýská se na lepší časy!
Na Harvardu vytiskli baterii o velikosti zrnka písku

Rostoucí výkon mobilních telefonů vyžaduje větší přísun energie, ale protože vývoj baterií už roky prakticky stojí na místě, jediný způsob, jak více energie do mobilu dostat, je použít větší baterku. To znamená, že naroste buď tloušťka mobilu, nebo jeho ostatní rozměry. Tlusté krabice nikdo v kapsách nosit nechce, a tak vznikají tenké, ale čím dál větší tabletofony. Vyrobit 6" mobil není žádný pokrok a kvůli bateriím jde vlastně jen o takovou znouzectnost. Opravdovým pokrokem by bylo vyrobit zařízení, které si zachová vysoký výkon i rozměry dříve běžných kapesních telefonů, a výdrž se nesníží.

Podle výzkumu Harvardské univerzity by k tomu mohl pomoct 3D tisk. Zatímco při práci s pevnými materiály pro výrobu elektrod už nebylo možné velikost baterií příliš snížit, tekutý inkoust vědcům práci usnadňuje, jelikož může procházet extrémně tenkými tryskami a ihned po jejich opuštění ztvrdne do finální podoby. Studie tak podle hlavní autorky, profesorky Jennifer Lewis, neovlivní pouze metodu pro výrobu baterií, ale i jejich velikost.

Klepněte pro větší obrázek
Pod mikroskopem: baterie vyrobená pomocí 3D tisku

První elektrody vyrobené pomocí 3D tisku jsou užší než lidský vlas a celá baterie je velká jako zrnko písku. Měla by být schopná jeden den pohánět miniaturní lékařský implantát o velikosti včely. Metoda výroby je sice odlišná, ale princip baterie se neliší od standardního typu Li-Ion a v budoucnu by nová technologie mohla být využita i pro výrobu baterií ve spotřebitelské elektronice, tedy i v mobilních telefonech.

Témata článku: Technologie, Velikost

42 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Ludek_II 15. 7. 2013 20:32:49
    Jediná klika je, že se tyto žvásty už nepíší na papír. Škoda stromu. V...
  • bkf.1 15. 7. 2013 10:58:52
    Me osobne by UPLNE STACILO, kdyby velci vyrobci davali do svych telefonu...
  • Reno Fucker 15. 7. 2013 10:01:51
    sice tu vsichni resi ze tu bylo x claku za ty roky o lepsich bateriich a...
Určitě si přečtěte

Zatmění slunce. Vybíráme nejlepší snímky ze země i z vesmíru

Zatmění slunce. Vybíráme nejlepší snímky ze země i z vesmíru

** Astronomická událost roku mobilizovala fotografy po celém světě ** NASA přidala fotky ze svých družic, něco máme i z ISS ** Zajímavé snímky zaplavily také Instagram

4.  9.  2017 | Kůžel Filip | 1

Tisíckrát menší antény umožní revoluční zmenšení elektroniky

Tisíckrát menší antény umožní revoluční zmenšení elektroniky

4.  9.  2017 | Kůžel Filip, Javůrek Karel | 3

Panasonic se spojuje se Samsungem a chystá revoluci v televizorech

Panasonic se spojuje se Samsungem a chystá revoluci v televizorech

** chytrá sluchátka, chytré reproduktory, chytřejší televizory ** HDR10+ chce porazit Dolby Vision ** televizor s velkou a kvalitní obrazovkou umí vyrobit už každý

3.  9.  2017 | Holčík Tomáš, Puk Jaromír | 2


komerční sdělení

Komerční sdělení