Na hrade Okori: przní nám textové zprávy češtinu?

Kampaň Oskara na levné SMS zprávy a potažmo esemesky samotné nám przní češtinu. Dočetla jsem se to v Reflexu. V tomtéž Reflexu, který nedávno vyhlásil literární soutěž o román vtěsnaný právě do 160 znaků textové zprávy.
Na hrade Okori: przní nám textové zprávy češtinu?

Ať tak nebo tak, myslím, že textovky v tom jsou nevinně. Za to, že kultura jazyka upadá, nemohou nejnovější technologické vymoženosti. Koneckonců, už v telegramech se používala maximálně zestručněná sdělení bez háčků a čárek.

Mánii, jakou textové zprávy vyvolaly, zřejmě nepředpokládali ani sami mobilní operátoři. Stála by za sociologický průzkum: proč se tolik lidí schová za klávesnici telefonu i v situacích, kdy je jednodušší použít klasické zavolání? Nejspíš to o nás a naší době nevypovídá moc lichotivého.

Ale jestli esemesky przní jazyk? Nemyslím: mohou ho naopak tříbit – jejich omezená délka nutí k přesnějšímu vyjádření. Mohou být pro kreativního češtináře motivací pro mnoho slohových cvičení a hříček. To, že jsou bez diakritiky, může studenty dovést k uvědomění si souvislostí, které by je jinak nenapadly: pláž v textovce vypadá stejně jako plaz, zebra jako žebra.

Reklama Oskara právě tuto poetiku využívá: ať už jde o tu televizní, kde se zpívá Na hrade Okori svetla uz nehori…, nebo o tu billboardovou, která ze závorek, číslic, písmen a jiných znaků skládá prázdninové obrázky (tuším se tomu říká ASCII art). Nezdá se mi to jako jazyk znevažující, zdá se mi to milé a hravé.

Jistě, za milé a jazykově hravé nejde označit všechny textové zprávy. Některé jsou humpolácké, ve snaze o úspornost nepřehledné a nezdvořilé. Ale za to už nemůže služba short message service.

Diskuze (74) Další článek: Eurotel měl znovu problémy s voláním zdarma

Témata článku: Ostatní, Text, Text zprávy, Short message service, Hra, Zprávy, Telegram, Oko


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41