Na mobilech nás čekají ostré souboje

Připravte se na souboj mobilu proti mobilu, bojištěm bude mobilní síť. Nokia předvedla svou první mobilní hru pro více hráčů.

Mobilní telefony už mnohým nahrazují přehrávače hudby a fotoaparáty. Dalším typem zábavy, kterým by měly propadnou masy uživatelů jsou hry. Ty sice v mobilech byly dříve než fotoaparáty nebo přehrávače hudby, ale až teď se schyluj k malé revoluci, která by mohla popularitu mobilního hraní výrazně zvýšit.

Muž proti muži, mobil proti mobilu

Do mobilního hraní strká nos stále více Nokia. Zřejmě tu čichá skrytý potenciál. Při nedávné premiéře platformy N-Gage ukázala, že mobilní hry nemusí být jen nudné plošinovky nebo logické hádanky. Propracovaná grafika fotbálku Fifa 2007 nebo závodní arkádovky Asphalt 3: Street Rules brala dech. Nové N-Gage hry bude možné hrát na běžných smartphonech s operačním systémem Symbian S60 a dostupné budou na podzim.

Klepněte pro větší obrázek 
Screenshoty ze hry FIFA 2007 pro platformu N-Gage 

Hlavní nevýhoda N-Gage je právě v závislosti na operačním systému Symbian. Je to sice daleko lepší než u původní koncepce, kdy bylo možné hry hrát pouze na speciálních přístrojích Nokia N-Gage či Nokia N-Gage QD. Hlavním tahounem pro rozvoj her je Java. S javovými hrami si poradí i levnější telefony a potencionálních hráčů je rázem několikanásobně více.

Možnosti Javy a hardwarový výkon běžných telefonů nedosahují schopností Symbianu, ale je zde i jiná možnost, jak dělat masově populární hry. Stačí si odpovědět na otázku, proč jsou stále tak populární Bulánci. Soupeřem vám totiž není stroj, ale živí protihráči. Do hry se rázem zapojí mnohem více emocí a zábava získává nový rozměr.

Hrát hry v mobilu v tzv. multiplayerovém módu, tedy s více hráči zároveň, to není žádná novinka. Už legendárního hada v některých starých Nokiích bylo možné hrát prostřednictvím infraportu ve dvou hráčích. Později se objevily hry pro dva hráče se spárovanými telefony prostřednictvím Bluetooth a dnes již existují hry, které umožňují připojení více hráčů. Mobilní telefon však přímo vyzývá k tomu, aby se začalo hrát „globálněji“ prostřednictvím mobilní sítě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Přes Bluetooth si to můžete s kamarádem rozdat třeba v mobilní předělávce ICQ pařbičky Slide-a-lama

Celosvětový šachový turnaj

Ani multiplayerové hraní v mobilní síti není žádnou novinkou a už dnes můžete sehnat hry, které to umožňují. Často se však potýkají se špatnou kompatibilitou. Ale i do tohoto odvětví se hrne Nokia. Na tokijské Game Show předvedla možnosti nové platformy SNAP mobile ve spolupráci s herním distributorem G-mode.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
TibiaME je zřejmě první RPG pro masové online hraní v mobilech

SNAP mobile je Nokií vyvíjené řešení určené především pro multiplayerovou konektivitu javových her. Umožňuje javovým aplikacím komunikovat mezi sebou prostřednictvím mobilní sítě na základě standardizovaných protokolů. Díky tomu mohou vývojáři snadno tvořit nové hry pro více hráčů, které bude spojovat síť mobilního operátora.

G-mode připravil pro SNAP mobile šachovou záležitost Chess a Moment. Po spuštění hry si vyberete soupeře a turnaj může začít. Proti sobě nebudete mít počítač, ale jiného živého hráče. Náruživí šachisté mohou hrát až devět partií s různými soupeři současně. Přemýšliví hráči zase ocení, že na další tah mají k dispozici až 30 hodin. To se hodí především jako možnost přerušení hry.

Klepněte pro větší obrázek
Máte-li chytrý mobil, můžete si online šachové trunaje vyzkoušet už dnes prostřednictvím hry Multiplayer Championship Chess

Aplikace umožňuje offline přípravu s „neživým“ protivníkem. K dispozici bude v mnoha jazykových variantách a hráči si budou moci podle jazyka vybírat své soupeře. Jako u správné multiplayerové hry totiž nechybí možnost chatu. Ti nejlepší pak mohou usilovat o nejlepší umístění v žebříčku.

Hra by se měla rychle rozšířit, nabízet ji budou operátoři v různých zemích a měla by se stát standardní součástí nových mobilních telefonů Nokia.

Když není o čem mluvit, je co hrát

Šachy jsou pro některé staromódní zábavou, zkrátka nuda. Ale jsou vhodným příkladem na prezentaci možností hraní mezi více uživateli mobilních sítí. Ve vývoji už jsou strategické hry válečného nebo budovatelského charakteru, časem snad technologie dovolí i online hraní interaktivních her pro více hráčů z akčního nebo závodního žánru.

Vývojáři her, hráči, prodejci obsahu a výrobci mobilních telefonů zřejmě věří, že multiplayerové hry přilákají davy nových hráčů. Osobně ale nevěřím v žádný velký boom. Kdo si chce s mobilem hrát, ten už si hraje. Stále však většina běžných uživatelů vnímá mobilní telefon jen jako komunikační prostředek a myšlení této skupiny se jen tak nezmění. Na druhou stranu by se na této změně mohly právě hry pro více hráčů podílet. Taková rozvláčná šachová partie vás udrží komunikovat s kamarádem na druhé straně i několik dní nebo týdnů. Budete se bavit a udržovat aktivní kontakt, přestože byste si za normálních okolností nenapsali ani zprávu.

Diskuze (1) Další článek: T-Mobile: MMS za 6 Kč v neděli nekončí

Témata článku: Nokia, Software pro mobily, Nokia N-Gage, Nokia N-Gage QD, Hlavní nevýhoda, Online hraní, Mobil, Komunikační prostředek, Online hra, Souboj, Spárovaný telefon


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

** Levnější odvozenina od Huawei Nova 3 má jen málo ústupků ** Zařadila se však do plného rybníka konkurence, včetně té vlastní ** Doufejme, že jí to nesrazí vaz, jedná se o povedený smartphone

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

** Xiaomi Mi 8 Lite má velmi dobrý poměr ceny a výkonu ** Zadní strana s gradientem není všechno a dnes ji skoro každý ** Vlastnosti často dražších modelů vyvažují zbytečné kroky vedle

Jakub Vrbacký | 23

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

** Xiaomi Mi Mix 3 je slider, který se téměř zbavil rámečků ** Výsuvná část ukrývá duální selfie kamerku a blesk ** Telefon rovněž nabídne špičkovou výbavu a fotoaparát

Martin Miksa | 11

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 40

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

** Honor 7A je ideální smartphone pro děti či začátečníky ** Nestojí moc a systém na něm jede hezky plynule ** Má rozumně nastavené parametry, zabezpečení a hezké barvy **

Jakub Vrbacký | 20

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

** Samsung se poprvé pouští do světa trojitých fotoaparátů, u následného modelu však přidá ještě jednu čočku ** Jeho prvotina spadá do střední třídy, takže budete muset udělat několik kompromisů ** Tři čočky pomůžou s focením budov a s věrohodnějším rozmazáním portrétových snímků

Martin Chroust | 43