Na návštěvě u Vodafonu: co se bude dít po prvním únoru?

Setkali jsme se s představenstvem společnosti Vodafone přímo v sídle firmy v anglickém Newbury a vyzvídali, co se bude po změně jména v Česku dít. Čekají nás odlišné telefony, program Simply i portál Live!, spuštění UMTS a Praha prý bude zanedlouho celá červená.
Na návštěvě u Vodafonu: co se bude dít po prvním únoru?

S brzkým vstupem samostatné značky Vodafone jako mobilního operátora na náš trh nás zajímá, co a zda vůbec se bude po odchodu Oskara do operátorského nebe dít. Změní se přístup k zákazníkům? Přijdou převratné služby? Nebo snad i jiné telefony? A co vedení společnosti, to zůstane stejné? Na takové a další otázky jsme se ptali v centrále Vodafone v anglickém Newbury.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Centrála Vodafone v Newbury

My nemůžeme ani naznačovat

V každé jedné novinářské hlavě české výpravy pálila otázka nejdůležitější, totiž kdy nastane chvíle oficiálního zakotvení samostatného „Vodafone“ na našem trhu. Paul Donovan, výkonný ředitel pro dceřiné firmy Vodafone, nám k tomu nechtěl povědět nic; padla jen známá indicie, že to bude někdy v únoru až březnu. Po sobotní bleskovce je ale v podstatě jisté, že tou chvílí bude první únorový den.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Další obrázky hlavního sídla

„Jak bude vypadat kampaň, která bude rebranding provázet?“ ptali jsme se, a Paul Donovan na to: „V tuto chvíli vám můžu prozradit jen tolik, že celá Praha bude červená. Sám se na tu akci moc těším, bude velkolepá.“ Můžeme jen domýšlet, jestli zůstane u tajemných červených rukou, nebo jestli třeba Vodafone zabalí některé dobře viditelné budovy do červeného hávu, podobně, jako balil kdysi Oskar domy do fólie při propagaci „Jsme posedlí pokrytím“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Paul Donovan - výkonný ředitel pro dceřiné firmy Vodafone

Sám Donovan říká o Vodafone, že je to největší malá společnost světového operátorského trhu. Začínala právě v Newbury s 50 zaměstnanci v roce 1985, a teď, po dvaceti letech, čítají její pracoviště na 60 tisíc zaměstnanců, číslo zákazníků se pohybuje na hranici 172 milionů a roční obrat této společnosti činí 24 miliard dolarů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Všude spousta dřeva a skla

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V celém areálu jsou jezírka a na některých místech i symbolické záchranné kruhy

Trh se Vodafone snaží ovládat trojím způsobem: jednak kupuje stávající operátory, jako třeba u nás. Ve světě má celkem 18 operátorů, které ovládá v míře sta procent. Pak to jsou společnosti přidružené, namátkou 50% podíl v Jihoafrické republice. Poslední skupinou, která slaví v poslední době obrovské úspěchy, jsou licencovaní operátoři. Ti používají značku Vodafone a know-how společnosti, za to pak odvádějí část svého zisku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vnitřní prostory • koš na vysloužilé mobilní telefony

Všichni ať zatím sedí, kde jsou

Strategie růstu je u Vodafone postavena na rozvíjení doplňkových služeb, tedy bezdrátové osobní kanceláři datové komunikaci, televize a hudby v mobilech a celých 30 % nákladů se momentálně investuje do rozvoje UMTS, které Vodafone spustil ve své rodné zemi v listopadu minulého roku. Během pár měsíců by mělo přijít na řadu i velmi rychlé HSDPA a podle prognóz by měl v březnu Vodafone zásobit daty celých 10 milionů uživatelů sítě 3G.

Klepněte pro větší obrázek
David Wheldon - ředitel pro značku a sponzoring

Spíše než na masy se Vodafone snaží uspokojovat zájmy konkrétních skupin uživatelů zvlášť, proto si podle slov představenstva cení přístupu, jaký v České republice praktikuje Oskar, tedy zacílení především na mladé aktivní zákazníky. „Líbí se nám, že Oskarovi se povedlo být jiným a přitom úspěšným. Filozofie tohoto operátora je nám blízká a její vedení ukázalo, že je profesionální. Proto zatím nemáme ani důvod plánovat jakékoli změny na nejvyšších postech. Karla D. Stephens (CEO společnosti Oskar Vodafone; pozn. red.) odchází z vlastní vůle a věřte mi, že bych byl velmi rád, kdyby ve své práci chtěla ještě pokračovat,“ říká Paul Donovan.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mikhail Gerchuk - vedoucí Vodafone Simply

Oskar by měl tedy uvnitř Vodafone zůstat takovým Oskarem, jakého dobře známe. Zajímavé bude zapojení Vodafone do přenositelnosti čísel, kde stále panuje rozkol jednotlivých operátorů jak v otázce poplatků za portaci, tak v délce trvání samotného procesu. A že si dokáže stát Vodafone za svým dokázal třeba ve Švédsku – z tamního trhu odešel z důvodu přílišné míry regulace. „Nesmyslné byly třeba požadavky, abychom dosáhli v poměrně krátkém čase 98% pokrytí signálem 3G. Vždyť v takové zemi je na většině míst více sobů než obyvatel. My věříme v soutěž, ne v regulaci,“ podotýká Donovan. „Tamní regulátor nás navíc brzdil i v rychlosti přenesení čísla. Dá se to přeci stíhat velmi rychle, kompletní portaci zvládáme v Austrálii do dvou hodin.“

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jens Schulte Bockum - vedoucí skupinového marketingu • Tina Southall - vedoucí mobilního obsahu

Polovinu telefonů jinde nekoupíte

Každý druhý mobilní telefon, který Vodafone prodává, je vyroben přímo na míru operátorovi, nebo podle jeho požadavků alespoň upraven. Jak jsme se mohli přesvědčit, opravdu ve většině případů nejde jen o jiné barvy krytů nebo jinou ikonku v nabídce, jak jsme tomu zvyklí u nás. Na zakázku jsou vyvíjeny hlavně telefony značek Sony Ericsson nebo Motorola, intenzivně spolupracuje i Sagem. Právě s ním se totiž před časem Vodafone domluvil na projektu zvaném „Simply“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Některé telefony jen změní barvu, většinu ale tvoří kompletně nové modely

Vývoj trval 18 měsíců a pak se ukázal první ze jmenované řady – telefon s velkým písmem v nabídce, přímými klávesami pro psaní zpráv nebo vyvolání adresáře určený zejména starší generaci. I když nám nabídka nepřipadala při vlastním prohlížení až tak jednoduchá, ocenili jsme nepřetržité zobrazení vlastního čísla na hlavním displeji a slovní vyjádření stavu telefonu ve smyslu „Baterie: téměř vybitá“ nebo „Signál: výborný“ apod. S řadou Simply počítá Vodafone i u nás a může být úspěšný, protože zatím jsme se s mnoha produkty výhradně pro seniory nebo děti v Česku nesetkali.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefony z řady Simply

3G lákadla

V květnu tohoto roku u nás Vodafone spustí portál Live!. Až se v průběhu roku (zatím nevíme kdy) spojí s technologií UMTS, budou moci uživatelé sledovat televizní kanály nebo stahovat kompletní hudební alba. V Anglii je v současné době k dispozici až 20 televizních stanic vysílajících přes 3G, mezi jinými třeba komerční SkyTV, pak CNN, Fox News, Discovery Channel, MTV, Cartoon Network a další. Za balíček čtyř hlavních se platí měsíčně deset liber.

Dostane se k nám i RadioDJ, což je obdoba iRadio od Motoroly; během poslouchání rádia můžete dát systému najevo, které skladby se vám líbí a které ne. Po vyhodnocení vám tak bude operátor posílat do uší jen ten žánr, který se vám podle předchozích selekcí nejvíc zamlouvá. Každou poslouchanou skladbu bude možné okamžitě stáhnout přímo do mobilu, bohužel ale ve formátu AAC+.

Klepněte pro větší obrázek
Zásuvná PCMCIA karta

Dalším lákadlem by měly být karty do PCMCIA slotu přenosných počítačů, možný konkurent Internet 4G od T-Mobile. Ke stejné službě nabízí Vodafone i routery pro připojení až pěti uživatelů současně. Za dva měsíce na anglickém trhu se jich prodalo přes pět tisíc. Zájem o 3G je celkově velký, každý druhý uživatel Vodafone vlastnící mobil s podporou UMTS využívá upravený portál Live!. Co myslíte, budou Češi stejně zapálení?

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Ostatní, Roční obrat, Celá praha, Voda

Určitě si přečtěte

Vodafone rozsekal internet. Dílky jsou neomezené, první dva stojí po 99 Kč

Vodafone rozsekal internet. Dílky jsou neomezené, první dva stojí po 99 Kč

** Vodafone hlásá revoluci, ale jednoduché to mít nebude ** Pass jsou příplatkové balíčky pro sociální sítě, chatovací aplikace, hudbu a video ** Uživatelé budou zmatení, který provoz se kam počítá

5.  10.  2017 | Kůžel Filip, Posejpal Jan | 81

V říjnu se u Vodafonu urodilo: iPhone 8, nebo nejmenší superphone Xperia XZ1 Compact

V říjnu se u Vodafonu urodilo: iPhone 8, nebo nejmenší superphone Xperia XZ1 Compact

** Nový iPhone 8 startuje na ceně 20 977 Kč, starší modely padly o tisíce ** Další podzimní novinkou je Xperia XZ1 od Sony včetně verze Compact ** Ostatní modely šly s cenou dolů až o tisícovku, třeba Huawei P9 lite

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 5

Smart Tab N8: Konkurence spí, Vodafone podřimuje [recenze]

Smart Tab N8: Konkurence spí, Vodafone podřimuje [recenze]

** Nový tablet od Vodafonu má 10palcový displej a podporuje LTE ** Konkurenční výhodou je téměř čistý Android 7.0 Nougat ** Na jedno nabití bez problémů vydrží i celý týden

29.  9.  2017 | Měchura Milan | 27

Vodafone v září: Samsung Galaxy Note 8 a akce na modely S8 a S8+

Vodafone v září: Samsung Galaxy Note 8 a akce na modely S8 a S8+

** Za 8 377 Kč pořídíte solidně vybavený LG Q6 s 13 MPx fotoaparátem ** Za solidních pět a půl tisíce je k mání hliníková Nokia 5 ** Chcete-li slevu, pár měsíců starý LG G6 zlevnil o 3 000 Kč

30.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 3