Na ostří nože: iPAQ 1915 vs. Axim X5 (srovnání)

Kapesní počítače Dell Axim a iPAQ 1915 jsou nabízeny za téměř shodnou cenu. Nejeden uživatel zaváhá, který z nich je lepší volbou. Postavili jsme obě Pocket PC proti sobě: který se stane vítězem?
Na ostří nože: iPAQ 1915 vs. Axim X5 (srovnání)
Kapitoly článku

Koupě kapesního počítače je i přes snižující se ceny nemalou investicí. Každý zájemce si dobře rozmyslí, zda-li je to či ono PDA tím pravým pro něj. V naší zemi stále platí – cena na prvním místě. Ale co když je cena dvou kapesních počítačů velmi podobná jako v případě iPAQu 1915 a Axima X5? Pak přichází otázky, na které se hledá odpověď jen stěží: který má kvalitnější zpracování? Který je po technické stránce lepší a který mi vydrží delší dobu? Na tyto a jiné otázky si odpovíme na následujících řádcích.

Tip: přečtete si recenzi kapesního počítače Dell Axim X5 400 a iPAQu 1915.

Malý a velký

iPAQ 1915 a Axim X5 se od sebe, co se rozměrů a hmotnosti týče, značně liší. Axim je cvalík o rozměrech 128 × 81 × 18 milimetrů, iPAQ 1915 se chlubí rozměry 113 × 67 × 13 milimetrů. V řeči čísel nevypadá iPAQ o mnoho menší, běda, vezmete-li oba přístroje do rukou. iPAQ 1915 vás okouzlí svými proporcemi a rázem se z Aximu stane ten velký, těžký, škaredý.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek


Verdikt: co se rozměrů a hmotnosti týče, na celé čáře vítězí iPAQ 1915. Axim je ve srovnání opravdovým cvalíkem. Ale pozor – při přímém srovnání. Nebude-li ve vašem okolí žádný majitel iPAQu 1915, budete s Aximem spokojeni a přijde vám tak akorát.

Mechanické zpracování

Dílenské zpracování je neméně důležitou vlastností PDA. Kapesní počítače iPAQ se mohou chlubit již tradičně výborným dílenským zpracováním a použitými materiály. První kapesní počítač Dellu na tom ale není o mnoho hůř, působí dobrým dojmem. Užitečné jsou gumové pruhy po stranách pro lepší držení a gumové nožičky, které nedovolí Aximu klouzat po hladkém povrchu. Drobnou výtku si Axim zaslouží za zpracování pětisměrového ovladače D-PADu.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Verdikt: iPAQ 1915 se může pochlubit výborným dílenským zpracováním, Axim však na tom není o mnoho hůře.

Ovládání

Oba kapesní počítače disponují pětisměrovým D-PADem pod displejem, čtyřmi hardwarovými tlačítky a tlačítkem pro přímé spuštění diktafonu. Axim získává body díky ovladači na boku přístroje, který si zamilují čtenáři elektronických knih.

   Klepněte pro větší obrázek

Verdikt: V této kategorii vítězí Axim, který nabízí kolébkový ovladač na boku přístroje.

Displej

Displej iPAQu i Axima má stejné rozlišení a barevnou hloubku. Fyzicky je však displej Dellu o něco větší, iPAQ se musel přizpůsobit malým rozměrům. Technické parametry jsou tedy shodné. Co nám poví praktická zkušenost? iPAQ disponuje kontrastnějším displejem se sytějším podáním barev, rozdíl je patrný na první pohled. Oba přístroje nabízí korekci intenzity podsvícení ve čtyřech stupních.

Verdikt: iPAQ 1915 disponuje kvalitnějším displejem s lepším kontrastem a sytějšími barvami. Mírně vede i na přímém slunci.

Procesor

iPAQ 1915 disponuje procesorem Intel XScale PXA250 na frekvenci 200MHz. Axim je na tom podstatně lépe – nabízí dvojnásobnou frekvenci procesoru PXA255 s rychlejší sběrnicí. Stejně jako v PC i u kapesních počítačů můžeme vést dlouhé diskuse o (ne)zbytečnosti výkonných procesorů. S dvoustovkou v iPAQu můžete provádět všechny obvyklé operace, maximálně si při otevření rozsáhlého dokumentu počkáte o pár sekund déle. Rezerva čtyřstovky je znát, pracujete-li současně s více aplikacemi. V těchto případech dochází dvoustovce dech. Frekvence procesoru v iPAQu se však musela přizpůsobit miniaturizaci přístroje, zejména menší kapacitě akumulátoru.

Typ/údaje

CPU**

paměť

otevření 
  dokumentu***

 Dell Axim X5 (400)* 12,69 / 26,96  13,11  11,9/10,7
 iPAQ 1915  6,33 / 13,48  6,49  16,7/20,4

* Procesor PXA250
** Test programem VOBench - počty s desetinnou čárkou / počty s celými čísly
*** Doba otevření dokumentu: Excel 400kB / Word 1MB

Verdikt: Axim X5 vede na plné čáře. Nabízí dvakrát rychlejší takt procesoru i sběrnice. Využijete-li nabízený výkon, běžte do Axima.

Paměť

Dell Axim disponuje pamětí o velikosti 64 MB RAM a 48 MB ROM. iPAQ je na tom hůř, jeho 64 MB je rozděleno na 16 MB ROM (tzv. NAND paměť) a zbylých 46 MB je RAM. Velká nevýhoda iPAQu 1915 je právě v paměti ROM. 16 MB nestačí ani samotnému operačnímu systému Pocket PC 2002, některé aplikace (MSN Messenger, Windows Media Player) musíte nahrát z přiloženého CD do paměti RAM. A co víc, do iPAQu 1915 dozajista nevměstnáte nový operační systém Pocket PC 2003. S Aximem máte jistotu do budoucnosti. Věřím, že nová platforma nebude mít víc, než 48 MB ROM.

Verdikt: I zde má Axim značně navrch. Menší paměť RAM by se u iPAQu dala snést, paměť ROM je však velmi omezující. S Aximem máte jistotu do budoucnosti.

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Srovnání

16 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Jiří Kuruc 19. 5. 2003 13:57:31
  Ne, nejde o výdobytek mé fantazie. Tuto kartu už někteří výrobci ohlásili,...
 • Standa 18. 5. 2003 23:55:04

  "počíhal bych si na kombinovanou Bluetooth/paměťovou kartu"

  Něco...

 • rony 15. 5. 2003 1:02:36

  d-pad = nie je to az take strasne, mam to uz nejaky ten mesiac a v...

Určitě si přečtěte

Recenze Essential PH-1: „Zkouší vystoupit z řady, ale...“

Recenze Essential PH-1: „Zkouší vystoupit z řady, ale...“

** Essential Phone od Andyho Rubina jde konečně do prodeje ** Zahraniční redakce oslovil nejen svým futuristickým vzhledem ** Špičkovou výbavu přitom nabídne za velmi sympatickou cenu **

Dnes | Miksa Martin | 4

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

** Uměl neuvěřitelné věci, nebyl drahý, přesto díru do světa neudělal ** Simon měl některé prvky, které dodnes používají moderní smartphony ** Začal se prodávat v létě 1994, tedy před 23 lety

Včera | Kůžel Filip, Láska Jan | 2

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

** Evropské ceny odborníků na spotřební elektroniku mají své vítěze ** V mobilní sekci převládá Huawei, nejcennější trofej získal Samsung ** Ceny také objevují jednu neznámou značku

Včera | Láska Jan


komerční sdělení

Komerční sdělení