Na ostří nože: iPAQ 1915 vs. Axim X5 (srovnání)

Kapesní počítače Dell Axim a iPAQ 1915 jsou nabízeny za téměř shodnou cenu. Nejeden uživatel zaváhá, který z nich je lepší volbou. Postavili jsme obě Pocket PC proti sobě: který se stane vítězem?
Na ostří nože: iPAQ 1915 vs. Axim X5 (srovnání)
Kapitoly článku

Koupě kapesního počítače je i přes snižující se ceny nemalou investicí. Každý zájemce si dobře rozmyslí, zda-li je to či ono PDA tím pravým pro něj. V naší zemi stále platí – cena na prvním místě. Ale co když je cena dvou kapesních počítačů velmi podobná jako v případě iPAQu 1915 a Axima X5? Pak přichází otázky, na které se hledá odpověď jen stěží: který má kvalitnější zpracování? Který je po technické stránce lepší a který mi vydrží delší dobu? Na tyto a jiné otázky si odpovíme na následujících řádcích.

Tip: přečtete si recenzi kapesního počítače Dell Axim X5 400 a iPAQu 1915.

Malý a velký

iPAQ 1915 a Axim X5 se od sebe, co se rozměrů a hmotnosti týče, značně liší. Axim je cvalík o rozměrech 128 × 81 × 18 milimetrů, iPAQ 1915 se chlubí rozměry 113 × 67 × 13 milimetrů. V řeči čísel nevypadá iPAQ o mnoho menší, běda, vezmete-li oba přístroje do rukou. iPAQ 1915 vás okouzlí svými proporcemi a rázem se z Aximu stane ten velký, těžký, škaredý.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek


Verdikt: co se rozměrů a hmotnosti týče, na celé čáře vítězí iPAQ 1915. Axim je ve srovnání opravdovým cvalíkem. Ale pozor – při přímém srovnání. Nebude-li ve vašem okolí žádný majitel iPAQu 1915, budete s Aximem spokojeni a přijde vám tak akorát.

Mechanické zpracování

Dílenské zpracování je neméně důležitou vlastností PDA. Kapesní počítače iPAQ se mohou chlubit již tradičně výborným dílenským zpracováním a použitými materiály. První kapesní počítač Dellu na tom ale není o mnoho hůř, působí dobrým dojmem. Užitečné jsou gumové pruhy po stranách pro lepší držení a gumové nožičky, které nedovolí Aximu klouzat po hladkém povrchu. Drobnou výtku si Axim zaslouží za zpracování pětisměrového ovladače D-PADu.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Verdikt: iPAQ 1915 se může pochlubit výborným dílenským zpracováním, Axim však na tom není o mnoho hůře.

Ovládání

Oba kapesní počítače disponují pětisměrovým D-PADem pod displejem, čtyřmi hardwarovými tlačítky a tlačítkem pro přímé spuštění diktafonu. Axim získává body díky ovladači na boku přístroje, který si zamilují čtenáři elektronických knih.

   Klepněte pro větší obrázek

Verdikt: V této kategorii vítězí Axim, který nabízí kolébkový ovladač na boku přístroje.

Displej

Displej iPAQu i Axima má stejné rozlišení a barevnou hloubku. Fyzicky je však displej Dellu o něco větší, iPAQ se musel přizpůsobit malým rozměrům. Technické parametry jsou tedy shodné. Co nám poví praktická zkušenost? iPAQ disponuje kontrastnějším displejem se sytějším podáním barev, rozdíl je patrný na první pohled. Oba přístroje nabízí korekci intenzity podsvícení ve čtyřech stupních.

Verdikt: iPAQ 1915 disponuje kvalitnějším displejem s lepším kontrastem a sytějšími barvami. Mírně vede i na přímém slunci.

Procesor

iPAQ 1915 disponuje procesorem Intel XScale PXA250 na frekvenci 200MHz. Axim je na tom podstatně lépe – nabízí dvojnásobnou frekvenci procesoru PXA255 s rychlejší sběrnicí. Stejně jako v PC i u kapesních počítačů můžeme vést dlouhé diskuse o (ne)zbytečnosti výkonných procesorů. S dvoustovkou v iPAQu můžete provádět všechny obvyklé operace, maximálně si při otevření rozsáhlého dokumentu počkáte o pár sekund déle. Rezerva čtyřstovky je znát, pracujete-li současně s více aplikacemi. V těchto případech dochází dvoustovce dech. Frekvence procesoru v iPAQu se však musela přizpůsobit miniaturizaci přístroje, zejména menší kapacitě akumulátoru.

Typ/údaje

CPU**

paměť

otevření 
  dokumentu***

 Dell Axim X5 (400)* 12,69 / 26,96  13,11  11,9/10,7
 iPAQ 1915  6,33 / 13,48  6,49  16,7/20,4

* Procesor PXA250
** Test programem VOBench - počty s desetinnou čárkou / počty s celými čísly
*** Doba otevření dokumentu: Excel 400kB / Word 1MB

Verdikt: Axim X5 vede na plné čáře. Nabízí dvakrát rychlejší takt procesoru i sběrnice. Využijete-li nabízený výkon, běžte do Axima.

Paměť

Dell Axim disponuje pamětí o velikosti 64 MB RAM a 48 MB ROM. iPAQ je na tom hůř, jeho 64 MB je rozděleno na 16 MB ROM (tzv. NAND paměť) a zbylých 46 MB je RAM. Velká nevýhoda iPAQu 1915 je právě v paměti ROM. 16 MB nestačí ani samotnému operačnímu systému Pocket PC 2002, některé aplikace (MSN Messenger, Windows Media Player) musíte nahrát z přiloženého CD do paměti RAM. A co víc, do iPAQu 1915 dozajista nevměstnáte nový operační systém Pocket PC 2003. S Aximem máte jistotu do budoucnosti. Věřím, že nová platforma nebude mít víc, než 48 MB ROM.

Verdikt: I zde má Axim značně navrch. Menší paměť RAM by se u iPAQu dala snést, paměť ROM je však velmi omezující. S Aximem máte jistotu do budoucnosti.

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Srovnání, Praktická zkušenost


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31