Na pokraji pokrytí: tam, kde lišky dávají dobrou noc

Naši operátoři se stále v reklamách předbíhají v tom, jaké mají pokrytí. Jeden ho má nejlepší široko daleko, u druhého jste středem jeho pokrytí a třetí má zase úplně pokryto. Jak je to s pokrytím našeho území ve skutečnosti?
Na pokraji pokrytí: tam, kde lišky dávají dobrou noc
Naši operátoři se stále v reklamách předbíhají v tom, jaké má ten či onen operátor pokrytí. Jeden ho má nejlepší široko daleko, u druhého jste středem jeho pokrytí a třetí má zase úplně pokryto. Jak je to s pokrytím našeho území ve skutečnosti?

Ve městech

Větší města s počtem obyvatel nad deset tisíc jsou většinou pokryta více než dobře a u Oskara navíc na frekvenci 1800 MHz. Důvod je prostý – pokryjte Prahu a máte 10 procent populace pokryto. Pokryjte další velká města jako Brno, Hradec Králové, Ústí nad Labem apod. a máte již čtvrtinu populace. Pro plnění podmínek ČTÚ je to naprosto ideální. Kromě toho je to výhodné také pro operátory – je pravděpodobnější, že budou mít více telefonujících, tedy platících, zákazníků v nějakém městě než uprostřed hlubokého lesa. Stejně tak se vyplatí pokrývat silnice než železnice.

Ale ani uprostřed velkých měst nebývá pokrytí zrovna nejlepší. Nejednou se vám může stát, že logo vašeho operátora z displeje vašeho telefonu úplně zmizí a přitom budete stát uprostřed pražského sídliště. Tady však není ani tak problém v tom, že by zde váš operátor nepostavil vysílač, ale v tom, že těch vysílačů postavil málo. Přesně s tímto problémem se začíná v Praze a v některých jiných hustě obydlených lokalitách setkávat Oskar. S rostoucím počtem uživatelů mu přestává v některých místech dostačovat kapacita jeho sítě. Naštěstí se Oskar v letošním roce rozhodl své pokrytí v již pokrytých oblastech nadále zlepšovat. Na druhou stranu však nehodlá své pokrytí rozšiřovat na další, dosud nepokryté, území.

Na vesnicích

Pokrytí na vesnicích je však silně individuální. Jsou vesnice, kde je signál pouze dvou operátorů, jsou vesnice, které má pokryty jen jeden operátor a jsou dokonce i vesnice, které nejsou pokryty vůbec. Ty pak většinou neleží ani široko ani daleko a nebo leží někde mimo zamrzlý rybník.

Pokrýt svým signálem vesnici znamená vybudovat v jejím okolí vysílač. Taková vesnice může mít třeba jen okolo stovky obyvatel, z nichž mohou mít mobilní telefon třeba jen dva lidé. Pokud by ještě každý z nich chtěl kartu SIM od jiného operátora, znamenalo by to vybudovat pro jednoho zákazníka jeden vysílač, což je opravdu hodně neekonomické. Z hlediska procentuelního pokrytí populace pak takováto vesnička tvoří jen 0,00001 procenta populace v ČR, z čehož vyplývá, že je pokrytí takovéto obce pro operátora nezajímavé. V takovémto případě se jedná spíše o prestiž než o cokoliv jiného. Operátor, který takováto místa pokrývá bývá zpravidla jen jeden a automaticky tím získá všechny potenciální klienty v dané lokalitě (i když jsou třeba jen dva nebo tři).

Na základě svých osobních zkušeností jsem zjistil, že takovým operátorem, který se snaží pokrýt obce, které zatím trůní bílým místům na mapách pokrytí ostatních operátorů, je Oskar. Skoro to vypadá, jakoby se Oskar snažil pokrýt všechny zapomenuté vesničky a tím si získat z řad jejich obyvatel další klienty, což se mu pravděpodobně také docela daří. Je to ale moje osobní zkušenost s místy, které navštěvuji.

Pokrytí lesů, vod a strání

Pokrývání volných prostranství signálem sítí GSM je pro operátory hodně neekonomickou záležitostí. Nevyplatí se pokrývat území, kde nikdo nežije ani většinu roku netelefonuje. Pokrytí těchto částí území povětšinou obstarávají vysílače u dálnic a silnic první třídy, které operátoři pokrýt musí nebo vysílače z přilehlých obcí. Jedinou výjimkou jsou hornatá místa, kde operátoři umístí na vrchol kopce vysílač, který jim tak pokryje všechny přilehlé obce v údolí. Nicméně i to bývá v mnoha případech dostatečné. Vysílač na frekvenci 900 MHz má dosah až několik kilometrů, takže stačí pokrýt mnohá přilehlá neobydlená území. Pouze v hornatém terénu nastávají operátorům menší problémy.

To jsem blázen, široko daleko žádný signál

I když se naši operátoři stále „vytahují“ tím, že mají pokryto celé území, tak s tím, že byste si mohli se svým operátorem zavolat z kteréhokoliv místa v ČR se můžete předem rozloučit. Pokrýt celé území je totiž naprosto nemožné. Ani síť Eurotel T!P, která používá analogový systém NMT na frekvenci 450 MHz, který má podstatně lépe šiřitelný signál, nemá pokryto celé území. Pokud tedy chcete pokrytí úplně všude, pořiďte si satelitní telefon, i když na druhou stranu to pokrytí v budovách…
Diskuze (84) Další článek: Pogo: koho Pogo, jak Pogo?

Témata článku: Ostatní, Noc, Pokrytí


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21