Na ptáky jsme krátký: ptáci napodobují zvonění mobilů!

Pokud jste dodnes poznávali ptáky podle jejich zpěvu nebo cvrlikání, budete mít hodně ztíženou práci - ptáci dnes totiž běžně kopírují zvonění mobilních telefonů. Slyšeli jste už zpívat andulku Mission Impossible?
Na ptáky jsme krátký: ptáci napodobují zvonění mobilů!
Pokud jste dodnes poznávali ptáky podle jejich zpěvu nebo cvrlikání, budete mít hodně ztíženou práci - ptáci dnes totiž běžně kopírují zvonění mobilních telefonů. Slyšeli jste už zpívat andulku Mission Impossible?

Mobilní telefony stále více ovlivňují život na naší planetě. Nejen, že stožáry základnových stanic hyzdí jinak krásnou krajinu, někteří lidé se na mobilech stávají závislými, jiné přivádí k nepříčetnosti pouhé zvonění. Mobily však jdou ještě dál – lidi už změnily k obrazu svému a tak začínají útočit na živočišnou říši. První na řadě byli ptáci, kteří se velmi brzy naučili napodobovat právě zvonění mobilních telefonů.

Na ptáky jsme krátký

To, že ptáci napodobují člověka a jeho technické vynálezy, není žádnou novinkou. Návštěvníci jednoho malého českého sportovního letiště by mohli vyprávět o páru čápů, kteří každoročně hnízdí na komínu místního hangáru a kteří velmi přesně napodobují leteckou akrobacii, kterou mají naprosto perfektně odkoukanou.

V Čechách snad ještě tak daleko nejsme. Zato v Dánsku se stal ze dne na den populární jedn zahrádkář, který pojmenoval ptáky hnízdící v jeho zahradě jmény výrobců mobilních telefonů – jeden špaček se jmenuje Nokia, jiný Ericsson, další Siemens. Právě špaček obecný je z volně žijících okřídlených živočichů nejnadanější.

Crrrrrrrrr – Crrrrrrrrr – tady kanárek!

Spousta lidí, kteří chovají doma papouška, andulku nebo kanárka znají velmi důvěrně situaci, kdy slyší zvonit telefon (především pevnou linku), utíkají k telefonu, zvednou jej – a telefon zvoní o kus dál v kleci. Ano, právě opět naletěli svém zvířecímu spolubydlícímu.

Velmi zajímavá však bude možná soudní pře ornitologických spolků nebo provozovatelů zoologických zahrad s vlastníky autorských práv. Přece nikdo nemůže beztrestně a zdarma kopírovat, reprodukovat nebo šířit dílo, ke kterému nevlastní autorská práva. Řešení se nabízí – pokud ptáci budou „zvonit“ díly autorů již bezpečně zesnulých, o žádné porušování práv přece vůbec nepůjde.

A co váš pták?

A jakou melodii zpívají zvonící ptáci nejčastěji – věřte nevěřte, nejvíce si oblíbili ústřední melodii z amerického filmového trháku Mission:Impossible II. A co vy, máte doma andulku, která zvoní jako váš mobil?

Diskuze (10) Další článek: Ericsson T68sc s barevným displejem v prodeji!

Témata článku: Ostatní, Soudní pře, Pták, Zvonění, Porušování práv, Mobil

Určitě si přečtěte