Na rozpacích: recenze GSM modemu Sony Ericsson GC75

Tak trochu na rozpacích jsem z novinky společnosti Sony Ericsson, GSM modemové PC karty GC75, který kromě běžných dat podporuje HSCSD a GPRS. Na jednu stranu celkem ojedinělý produkt pro notebooky, na druhou stranu vysoká cena a problémy při rozcházení.

Trápení s malou kartičkou

Nebudu chodit okolo horké kaše a půjdu rovnou na věc. PC kartu s GSM modemem GC75 jsme obdrželi na test od společnosti Kobe před týdnem. Od té doby navštívila karta tři notebooky s operačním systémem Windows 98, konkrétně Sony Vaio s PII 400 MHz, Acer Aspire 1200 s Celeronem 1,3 GHz a Toshibu Portege 300ct. Na všech počítačích jsem se přesně držel návodu na instalaci - nejprve nainstalovat soft, po restartu vložit kartu. A ouha, komunikační program kartu neviděl. Kde je chyba? Vláďa Janeček zkusil v Portege zapnout 16bitovou komunikaci a ejhle, karta se probrala k životu. U dalších dvou notebooků byly podle technika z Kobe na vině obecné ovladače slotů PCMCIA.

Nuže na Portege jsme zkusili připojení k Internetu přes GPRS Eurotelu. Po několika minutách Windows píší "chyba ochrany systému". Následovalo několik restartů a několik pokusů, vždy se stejným výsledkem. Jako na zavolanou mi kolega z redakce Computeru půjčil notebook Fujitsu-Siemens s systémem Windows XP. Nainstaloval jsem tedy kartu zde a chodila celkem bez problémů. Při pokusu připojit se pomocí GPRS Eurotelu se najednou vypnula a nechtěla do restartu komunikovat. Alespoň že Windows XP běžely dál.

Přistoupil jsem k poslednímu pokusu - na Acer Aspire jsem na druhou partition nainstaloval WXP a následně na čistý systém software k GC75. Připojil jsem se přes HSCSD s kartou Eurotelu - a hle, spojení bylo stabilní několik desítek minut. S úlevou jsem zkusil GPRS a ouha, opět stejný problém. Vyměnil jsem za SIM Eurotelu za kartu T-Mobilu a zkusil jsem GPRS přes tohoto operátora. Kupodivu, datové připojení běželo bez problémů.

Tak, a teď mi řekněte, kde je chyba. Na každý pád je jasné, že pokud máte Windows 98 SE (s první edicí karta chodit nebude vůbec), musíte mít originální ovladače k PCMCIA, ne obecné od Microsoftu, ty si s GC75 neporadí. Máte-li W2000 nebo WXP, neměl by být s komunikací problém vůbec. Jen nechápu, proč na třech noteboocích padalo připojení přes GPRS Eurotelu.

Je libo HSCSD nebo GPRS?

Po několikadenních pokusem se mi tedy podařilo GC75 rozchodit a musím říct, že mít po ruce HSCSD i GPRS bez nutnosti chodit okolo notebooku s mobilem a připojovat se přes infra, je velmi pohodlné. Karta je standardu PCMCIA II a z vnější strany do ní lze připojit malou pružnou anténku. To, že je odpojitelná, považuji za velké plus. Karta je triální, lze ji tedy používat i v Americe či všude tam, kde funguje standard GSM 1900 MHz. Ke kartě dostanete komunikační program, utilitu pro nastavení připojení k Internetu, program pro posílání textovek, doplněk pro Outlook pro práci s textovkami a program pro nastavení karty a SIM. Stejné programy dodává SE k mobilům Ericsson a popisoval jsem je již v článku s delšími zkušenostmi s Ericssonem T39m.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Za chvíli se vytočí připojení přes Paegas GPRS. | Právě probíhá připojení |
Program pro nastavení karty

Po instalaci balíčku a restartu se ukáže na panelu nástrojů malá ikona, která se po vsunutí karty změní na ukazatel síly signálu a přítomnosti GPRS v síti - ikona je stejná jako třeba na displeji u Ericssonu T39m. Pravým tlačítkem vyvoláte vlastnosti a příkazem Radio Settings je možné kartu zapnout či vypnout. Po zapnutí se přihlásí k síti, připadně bude chtít PIN. Po kliknutí na Wireless Connection Info uvidíte v informačním okénku, co právě karta dělá, jakou používáte siť, zda jste připojeni či nikoliv apod.

Klepněte pro větší obrázek
Kontextové menu monitorovacího programu

Klepněte pro větší obrázek
Informace o činnosti karty

Za pochvalu stojí program pro nastavení připojení. Zvolíte jméno připojení, typ datových přenosů, u HSCSD či běžných dat vložíte vytáčené číslo, u GPRS pak APN. To je vše. Ostatně nejlépe je to vidět na obrázcích. Připojení je pak dostupné ze složky, kde jsou soustředěna všechna ostatní připojení k Internetu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nastavení připojení pomocí průvodce je velmi prosté. 

GC75 je velmi zajímavý produkt, který má konkurenci jen v nové kartě Nokie D211, která ale navíc podporuje bezdrátovou síť. GC75 není zrovna laciná záležitost, Kobe ji prodává za 18 tisíc, což je cena špičkově vybaveného mobilu. Teď jde jen o to, zda vám PC karta za to pohodlí stojí či ne.

Poznámka: Budu jen rád, když potenciální uživatelé s kartou žádné z popisovaných problémů mít nebudou.

Ve zkratce:

  • PC karta GSM modem Sony Ericsson GC75
  • Zapůjčil: Kobe, Praha
  • Cena: 18 714 Kč s DPH
Diskuze (11) Další článek: Tel.Me T910: i v Rakousku to umí barevně

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Příslušenství, Ericsson, Modem, Son, GSM, Vláďa


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 6

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 4

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 14

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 10