Na slovíčko s výzkumníky od Nokie. Co chystají?

Koukáte na dnešní komunikátory a myslíte, že všechno už bylo vymyšleno? Ale kdepak. Kam půjde vývoj dál?

Zajímá vás, na čem a jak pracuje více než 30 000 výzkumníků a vývojářů největšího světového výrobce mobilních telefonů? Nečekejte, že v tomto článku objevíte obrázky nepředstavených telefonů, zato ale poznáte, co bude ovlivňovat vývoj mobilních přístrojů příštích generací.

Bez otevřenosti není pokroku

Pryč jsou časy, kdy se veškerý výzkum a vývoj odehrával za zavřenými dveřmi a byl pouze otázkou řady mužů v bílých pláštích, kteří pak předkládali své výtvory veřejnosti a tím určovali trend doby. Nokia dnes investuje do vývoje cca 5,5 miliardy euro ročně a velmi si zakládá na svém novém přístupu, zvaném Open Innovation. Ten znamená zejména úzkou spolupráci s univerzitami, veřejnými institucemi, ale i s konečnými uživateli produktů.

Řadě čtenářů jistě něco řekne termín „Nokia Beta Labs“, kde Nokia mezi uživatele uvolňuje koncepty a rané verze svých nových aplikací a samozřejmě sbírá reakce uživatelů na ně. Jako “dítě” odchované právě pomocí Beta Labs uvádí Nokia svou známou aplikaci Nokia Sports Tracker, které se do dnešního dne stáhlo 1,6 milionů kopií (a která je dnes součástí téměř všech telefonů od Nokie s GPS).

Oči a uši Nokie míří k Indii a Číně

Když byla řeč o spolupráci s veřejností, Nokia se nechala slyšet, že nové modely levných telefonů se právě snaží přizpůsobit uživatelům, kteří nikdy předtím nepřišli s mobilem do styku. Řeč je pochopitelně hlavně o Číně a Indii. Není se čemu divit, v těchto zemích se totiž prodává cca 20 % veškeré produkce low-endů od Nokie. Pojďme se ale konečně podívat na věci budoucí.

Budou Nokia Mapy řídit dopravu?

V Kalifornii Nokia prováděla zajímavý výzkum pod pracovním názvem “Traffic Works”. Účastnilo se jej 100 vozů, vybavených Nokií N95 8GB se speciální aplikací. Každý telefon odesílal aktuální polohu a rychlost pohybu svého vozu na server, který ze získaných údajů počítal model dopravy a vše navíc srovnával s aktuálními daty dopravního úřadu.

Data získaná Nokií byla samozřejmě mnohem přesnější (a jejich získání levnější, než celé drahé monitorovací zařízení dopravního úřadu), a tak se celý experiment bude opakovat znovu a ve větším měřítku, tentokrát s 10 000 vozy. A praktická aplikace pro uživatele? Představte si, že váš telefon přesně ví, kolik aut před vámi stojí v zácpě, zda ji lze objet nebo zda je objížďka také “zacpaná” nebo kde se právě stala nehoda. A nevýhoda? Systém by samozřejmě věděl i o vašem autě a těžko říci, jestli se uživatelům bude líbit, být takto sledováni, i když Nokia slibuje naprostou anonymitu.

Klepněte pro větší obrázek

Projekt „Morph“

Tento projekt už není horkou novinkou (představen byl koncem února tohoto roku), přesto je ale natolik zajímavý, že by bylo hrubou chybou se o něm nezmínit. Morph je založen na spolupráci výzkumných center Nokie a University of Cambridge. A na čem že to spolupracují?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na výzkumu a aplikaci nanotechnologií! Výsledkem pak má být přístroj, který nejen, že budete moc přeložit jako papír, srolovat si ho a připnout jako náramek na ruku a jehož celý povrch bude dotykovým displejem (který navíc bude schopen svá tlačítka fyzicky vyvýšit nad ostatní povrch), ale který vám změří třeba kvalitu okolního vzduchu, na váš příkaz se stane průhledným a který se bude nabíjet solární energií. A protože obraz vydá za tisíc slov, doporučuji shlédnout přiložené video, které ukazuje, jak by takový “mobil budoucnosti” mohl vypadat. Osobně bych uvítal funkci self-cleaning již nyní, zvláště když koukám na svůj “opatlaný” telefon.

 

 

 

Diskuze (8) Další článek: Nabitou kartu lze nyní optimálně dobít v téměř 2 600 bankomatech

Témata článku: Nokia, Ostatní, Výzkumník, Uživatel produktů, Monitorovací zařízení, Získaný údaj, Výzkum


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15