Na Vánoce píšeme jak šílení

Na Vánoce i na Silvestra opět padl rekord v počtu odeslaných SMS zpráv. Teoreticky každý majitel SIM karty odeslal na Štědrý den sedm textovek.
Na Vánoce píšeme jak šílení

Už se stalo tradicí, že před Vánoci nadělují dárky operátoři svým zákazníkům v podobě akčních nabídek a na Štědrý den a Silvestra obdarují naopak zákazníci své operátory rekordními tržbami za odeslané zprávy a uskutečněné hovory. Nejinak tomu bylo i letos.

Pod stromkem 68 miliónů

Štědrý den je rekordmanem do počtu odeslaných textových zpráv, žádný jiný den se takové množství textovek přes SMS centra našich operátorů nepřenese. Světlou výjimkou je pouze jeden letní víkend roku 2005, kdy T-Mobile oslavoval své prvenství mezi operátory a zákazníkům dal za odměnu víkend bez zpoplatnění SMS zpráv. Zákazníci si odměnu opravdu užili a odeslali tolik zpráv, co všichni tři operátoři na nadcházející Vánoce dohromady.

Ale zpět k uplynulým svátkům. Letos se rozhodlo vyměnit papírové vánoční pozdravy za textovky zase o něco více lidí a tak padl další rekord. Za jediný den bylo našimi operátory rozesláno 68 miliónů textových zpráv. Minulý rok se odeslalo přibližně 58,5 miliónů zpráv, což znamená nárůst o více než 15%. Stejný nárůst byl mimochodem zaznamenán i minulý rok a pokud by to takto lineárně pokračovalo, dočkáme se na Vánoce 2007 téměř osmdesáti miliónů odeslaných textovek.

Operátoři O2 a T-Mobile si z posledního rekordu ukousli téměř stejný podíl – 25,9 miliónů textovek poslali zákazíci O2 a 26,3 miliónů zákzaníci T-Mobilu. Ze sítě Vodafonu bylo odesláno necelých šestnáct miliónů SMS zpráv.

Velmi zajímavé ovšem je, že nijak výrazně nestoupl počet odeslaných MMS zpráv. Ten se drží kolem čtvrt miliónu. Přitom jsme na Vánoce v roce 2005 zaznamenali nárůst o 100% oproti roku předchozímu. Za záhadou zřejmě stojí vánoční akce Eurotelu, který tehdy nabízel MMS zprávy do vlastní sítě za zvýhodněnou cenu 2,50 Kč. To se potom posílá mnohem veseleji než nyní, za čtyřnásobnou cenu. Pro operátory je to další ze signálů, že je cena MMS zpráv nadsazená.

Tradičně nejsilnější hodinou pro posílání SMS zpráv je období kolem poledne, MMS zprávy jsou více odesílány až ve večerních hodinách, mezi osmou až devátou hodinou. Lidé si v tu dobu fotografují své dárky a obrázky posílají svým známým.

Na Silvestra raději zavoláme

Silvestr už není zdaleka takovým rekordmanem, jako Štědrý den, ale provoz běžného dne také několikrát navýší. Lidé v poslední den roku 2006 odeslali 35,4 miliónů SMS zpráv a 227 tisíc multimediálních zpráv. Rok před tím přitom bylo odesláno 33 miliónů textovek a 200 tisíc MMS zpráv.

Oproti vánočním rekordům to nejsou žádná závratná čísla, ale k Silvestru patří tradičně rekordy, co se počtu uskutečněných hovorů týče. Tento počet se počítá ještě s hodinou z Nového roku navíc, aby byla zachycena největší popůlnoční špička. Zákazníkům O2 a Vodafonu se letos nechtělo povídat o moc více než před rokem a tak čísla zůstávají stejná – 17 miliónů hovorů u O2 a deset u Vodafonu. U T-Mobilu ovšem zaznamenali nárůst o osm procent na současných 12,1 miliónů. Celkem bylo uskutečněno přibližně 39 miliónů hovorů.

Není žádným překvapením, že nejvíce hovorů z tohoto počtu bylo zaznamenáno v době od půlnoci do jedné hodiny ranní Nového roku. Například v síti T-Mobile bylo za nejvytíženější čtvrthodinu v 0:15 až 0:30 obslouženo celkem 2,4 miliónů hovorů. I přes vyšší zatížení mobilních sítí nezaznamenali operátoři žádné výpadky a závady.

A na závěr můžete porovnat počet odeslaných textových zpráv na Štědrý den a Silvestra za poslední čtyři roky:

 Počet odeslaných SMS

 2003

2004

2005 

2006 

 Štědrý den

45,8 mil.

  53 mil.

58,5 mil.

68 mil.

 Silvestr

32,4 mil.

 32 mil.

 33 mil.

35,4 mil.

Diskuze (13) Další článek: První obrázky Be-on-road 2.0 (aktualizace bude zdarma)

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, O2, Vodafone, Vánoční nabídka, Stejný nárůst, Rekordní tržba


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 32

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

** Xiaomi Mi Mix 3 je slider, který se téměř zbavil rámečků ** Výsuvná část ukrývá duální selfie kamerku a blesk ** Telefon rovněž nabídne špičkovou výbavu a fotoaparát

Martin Miksa | 11

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 63

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

** Konec teorie, často skloňovaná eSIM se v ČR konečně dostává do praxe ** eSIM jsme si poprvé vyzkoušeli u LTE verze hodinek Samsung Galaxy Watch (46mm) ** Jak eSIM vypadá, a jak probíhá její samotná „instalace“?

Martin Chroust | 45