Nabíjení mobilů trochu jinak

Vypadl proud, potřebujete někomu nutně zavolat, ale naneštěstí máte právě úplně vybitý mobil? Snadná pomoc, pokud máte k dispozici některý z alternativních zdrojů energie. Jaké jsou možnosti si můžete přečíst v článku.
Nabíjení mobilů trochu jinak

Vždycky to ze zásuvky nejde

Představte si, že jste na delší výpravě kdesi v pustině, někde daleko od civilizace, na konci světa, kde o elektrický proud celé dny nezavadíte. A máte mobil nebo třeba stanici GPS, které nutně potřebujete mít zapnuté. Baterie mají však pochopitelně kapacitu omezenu jen několika dny pohotovosti. Co teď, co dělat? Nebojte se, nejste v úzkých, pokud ovšem máte s sebou solární nabíječku.

Výše uvedený případ není až tak reálný, neboť v neobydlené pustině nenarazíte nejspíše ani na signál mobilní sítě (na signál GPS ovšem ano), ale vezměte v úvahu např. živelné katastrofy, které nejsou v některých částech světa až tak neobvyklé. Snadno se tak stane, že mobilní síť je díky záložním zdrojům a elektřiny v provozu, ale elektrická rozvodná síť nikoli. Mobil tedy používat lze, ale není jej jak nabít. Pro takové případy je dobré vědět o dalších možnostech nabíjení baterií.

Přírodních zdrojů energie, které lze využít k získání elektrické energie je celá řada. Pro účely nabíjení baterií je ale vhodné a snadno dostupné jen sluneční záření. Dříve se využití sluneční energie obecně pokládalo za značně neefektivní zdroj energie. Sluneční energie jako zdroj elektřiny se více rozšířila snad jen u kapesních kalkulaček a podobných zařízení.

Ty doby jsou ale pomalu a jistě ty tam a slunce stejně jako jiné alternativní zdroje se stále více učíme využívat. Napomáhá tomu i fakt, že solární fotovoltaické panely se pro nás stávají cenově dostupné. Tyto trendy se logicky dotkly i oblasti mobilních telefonů.

Kapesní i do batohu

Solárních nabíječek na trhu není mnoho, ale lze najít zajímavé a cenově dostupné modely. Solární nabíječkou, která se snad nejčastěji objevuje na trhu, je výrobek s označením iSun. Jedná se o malou solární nabíječku, která má balení vhodné pro cestování. Je konstruována jako dvě rozevírací části, které lze sevřené pohodlně přenášet v kufříku nebo batohu. Nabíječka váží jen 311 gramů a v zavřeném stavu má rozměry 184 x 114 x 32 mm. Výrobek je k nahlédnutí na následujících obrázcích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabíječka iSun

Uvnitř každé z polovin je sluneční kolektor. Nabíječka je schopna dodat výkon až 2,2 W. Má dvě volitelná dobíjecí napětí: 12 V (skutečně 15,2 V, 145 mA) a 6 V (skutečně 7,6 V, 290 mA). To je přinejmenším srovnatelné s běžnými síťovými napáječi.

Pro získání větší nabíjecí kapacity lze jednoduchým způsobem propojit i více nabíječek iSun dohromady. Výrobek je dostupný za cenu zhruba 60 dolarů ve dvou barevných variantách – stříbrná Silver a žlutá Sport. Nabíječku lze koupit třeba zde. Je zde k dostání za necelých 110 dolarů také zajímavá solární nabíječka, která je vícedílná a skládá se podobně jako třeba mapa.

O další solární nabíječce jsme psali v této bleskovce. Jedná se o cestovní nabíječku firmy NTT Advanced Technology. Je také otevírací a váží pouze sto gramů. Prodává se přibližně za 200 dolarů. Nabíječka je na následujícím obrázku.

Klepněte pro větší obrázek

Solární nabíječky pracují i v případě, že na ně nesvítí přímé slunce. Stačí pouze denní světlo, neboť fotovoltaické články se skládají z fotodiod, které při dopadu světla produkují elektrické napětí, které je závislé na intenzitě osvětlení. To v důsledku znamená, že při přímém slunečním záření bude baterie nabita dříve, než při slabším denním světle.

Když je tma

Je třeba podotknout, že solární nabíjení je pokud jde o cenu nabíječek ten nejdražší způsob. Navíc je závislý na denní době a částečně i na aktuálním počasí, tedy je-li jasno nebo zataženo. Pokud chcete být na slunci nezávislí, existují i jiné varianty. Dalším ze způsobů, jak nabít svůj mobilní telefon je použít k nabití vlastní energii, tedy nabíječku na kličku. Nabíječky na ruční pohon pracují na podobném principu, jako např. dynama na jízdních kolech. Princip je jednoduchý - zatočíte kličkou a mobilní telefon se začne nabíjet.

Často je ale tento způsob nabíjení fyzicky náročný. Nabíječky tohoto typu nejsou také určeny k úplnému nabití baterie, ale pouze k nejnutnějšímu dobití do té míry, aby bylo možné uskutečnit krátký hovor nebo odeslat SMS. Na MobilManii vyšla nedávno recenze jedné takové nabíječky. Je na následujících obrázcích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ruční nabíječka na kličku

Je to jednoduchá nabíječka na kličku, která je určena pro telefony Nokia. Obsahuje navíc ještě svítilnu a kompas. Je dostupná za cenu zhruba 280 Kč. Další podobná nabíječka je na následujících obrázcích. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jiný typ kličkové ruční nabíječky

Přelévání elektřiny

Pokud se necítíte na namáhavé točení kličkou vždy, když budete chtít někde v přírodě dobít svůj mobilní telefon, můžete využít modernějšího způsobu a vzít si elektricko energii s sebou v náhradním balení a v případě potřeby ji přelít do mobilu. O čemže to mluvím? Přece o nabíjení mobilního telefonu pomocí klasických baterií. Existují totiž na trhu nabíječky, do kterých vložíte baterii a jednoduchý přístroj se postará o přesun energie z klasické baterie do napájecího zdroje vašeho mobilního telefonu.

Na trhu je dostupná nabíječka, která dokáže nabít mobilní telefon ze čtyř mikrotužkových baterií typu AAA. Je na následujících obrázcích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabíječka na čtyři baterie AAA

Obsahuje navíc jako příslušenství čtyři různé konektory a je k dostání za zhruba 80 korun. Podrobnosti můžete přečíst v tomto článku. Dají se obstarat také nabíječky podobného typu, které ale pracují s devítivoltovými bateriemi.

Možnosti jsou téměř nekonečné

Bateriový typ nouzového nabíjení je ze všech jmenovaných ten nejjednodušší, ale také se připravte na investice do baterií. Oproti tomu slunce svítí sice zdarma, ale ne vždy je dostupné. Při několikadenním pobytu např. pod stanem v přírodě je proto vhodné po dobrém zvážení situace zvolit vhodnou kombinaci alternativních způsobů. Nabíječka na baterie je sice funkční kdykoli, ale ne vždy a ne všude je po ruce obchod s bateriemi. Je tedy třeba mít s sebou dostatečnou zásobu baterií, nebo přes den nabíjet pomocí solární nabíječky. V noci ve stanu si pak můžete dobít telefon točením kličkou ruční nabíječky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Ostatní, Nabíjení

18 komentářů

Nejnovější komentáře

  • petr 11. 5. 2005 8:47:21
    Přístroj nahraje do vlastni paměti až 2x250 telefonních čísel (má...
  • petr 11. 5. 2005 8:32:18
  • tulák Mára 27. 12. 2004 15:33:47
    Troufrám si oponovat představě, že výše zmíněné přístroje jsou jen pro...
Určitě si přečtěte

V září přijde SuperiPhone. Začne se nabíjet, jen vejdete do místnosti [spekulace]

V září přijde SuperiPhone. Začne se nabíjet, jen vejdete do místnosti [spekulace]

**Není velké tajemství, že Apple testuje bezdrátové nabíjení ** Chce se dostat před konkurenci, iPhone se nabije až 5 metrů od nabíječky ** Na potvrzení budeme čekat do září 2017

8.  4.  2017 | Kůžel Filip | 168

Roční nabíjení telefonu nestojí ani dolar. Rakouská kavárna ho přesto zpoplatnila

Roční nabíjení telefonu nestojí ani dolar. Rakouská kavárna ho přesto zpoplatnila

1.  3.  2017 | Kůžel Filip, E15.cz , Liebreich Jiří | 28

Meizu mSuperCharge je nejrychlejší rychlonabíjení. Baterii natříská za 20 minut

Meizu mSuperCharge je nejrychlejší rychlonabíjení. Baterii natříská za 20 minut

** Konkurenti posílají 18 či 20 Wattů, Meizu rovnou 55! ** Výrobce se chlubí, že se celá kolona nepřehřívá ** Problém je v miniaturizaci. Do mobilu se vejde až za dva roky

1.  3.  2017 | Kůžel Filip, Miksa Martin | 11


komerční sdělení

Komerční sdělení