Nabíjení mobilů trochu jinak

Vypadl proud, potřebujete někomu nutně zavolat, ale naneštěstí máte právě úplně vybitý mobil? Snadná pomoc, pokud máte k dispozici některý z alternativních zdrojů energie. Jaké jsou možnosti si můžete přečíst v článku.
Nabíjení mobilů trochu jinak

Vždycky to ze zásuvky nejde

Představte si, že jste na delší výpravě kdesi v pustině, někde daleko od civilizace, na konci světa, kde o elektrický proud celé dny nezavadíte. A máte mobil nebo třeba stanici GPS, které nutně potřebujete mít zapnuté. Baterie mají však pochopitelně kapacitu omezenu jen několika dny pohotovosti. Co teď, co dělat? Nebojte se, nejste v úzkých, pokud ovšem máte s sebou solární nabíječku.

Výše uvedený případ není až tak reálný, neboť v neobydlené pustině nenarazíte nejspíše ani na signál mobilní sítě (na signál GPS ovšem ano), ale vezměte v úvahu např. živelné katastrofy, které nejsou v některých částech světa až tak neobvyklé. Snadno se tak stane, že mobilní síť je díky záložním zdrojům a elektřiny v provozu, ale elektrická rozvodná síť nikoli. Mobil tedy používat lze, ale není jej jak nabít. Pro takové případy je dobré vědět o dalších možnostech nabíjení baterií.

Přírodních zdrojů energie, které lze využít k získání elektrické energie je celá řada. Pro účely nabíjení baterií je ale vhodné a snadno dostupné jen sluneční záření. Dříve se využití sluneční energie obecně pokládalo za značně neefektivní zdroj energie. Sluneční energie jako zdroj elektřiny se více rozšířila snad jen u kapesních kalkulaček a podobných zařízení.

Ty doby jsou ale pomalu a jistě ty tam a slunce stejně jako jiné alternativní zdroje se stále více učíme využívat. Napomáhá tomu i fakt, že solární fotovoltaické panely se pro nás stávají cenově dostupné. Tyto trendy se logicky dotkly i oblasti mobilních telefonů.

Kapesní i do batohu

Solárních nabíječek na trhu není mnoho, ale lze najít zajímavé a cenově dostupné modely. Solární nabíječkou, která se snad nejčastěji objevuje na trhu, je výrobek s označením iSun. Jedná se o malou solární nabíječku, která má balení vhodné pro cestování. Je konstruována jako dvě rozevírací části, které lze sevřené pohodlně přenášet v kufříku nebo batohu. Nabíječka váží jen 311 gramů a v zavřeném stavu má rozměry 184 x 114 x 32 mm. Výrobek je k nahlédnutí na následujících obrázcích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabíječka iSun

Uvnitř každé z polovin je sluneční kolektor. Nabíječka je schopna dodat výkon až 2,2 W. Má dvě volitelná dobíjecí napětí: 12 V (skutečně 15,2 V, 145 mA) a 6 V (skutečně 7,6 V, 290 mA). To je přinejmenším srovnatelné s běžnými síťovými napáječi.

Pro získání větší nabíjecí kapacity lze jednoduchým způsobem propojit i více nabíječek iSun dohromady. Výrobek je dostupný za cenu zhruba 60 dolarů ve dvou barevných variantách – stříbrná Silver a žlutá Sport. Nabíječku lze koupit třeba zde. Je zde k dostání za necelých 110 dolarů také zajímavá solární nabíječka, která je vícedílná a skládá se podobně jako třeba mapa.

O další solární nabíječce jsme psali v této bleskovce. Jedná se o cestovní nabíječku firmy NTT Advanced Technology. Je také otevírací a váží pouze sto gramů. Prodává se přibližně za 200 dolarů. Nabíječka je na následujícím obrázku.

Klepněte pro větší obrázek

Solární nabíječky pracují i v případě, že na ně nesvítí přímé slunce. Stačí pouze denní světlo, neboť fotovoltaické články se skládají z fotodiod, které při dopadu světla produkují elektrické napětí, které je závislé na intenzitě osvětlení. To v důsledku znamená, že při přímém slunečním záření bude baterie nabita dříve, než při slabším denním světle.

Když je tma

Je třeba podotknout, že solární nabíjení je pokud jde o cenu nabíječek ten nejdražší způsob. Navíc je závislý na denní době a částečně i na aktuálním počasí, tedy je-li jasno nebo zataženo. Pokud chcete být na slunci nezávislí, existují i jiné varianty. Dalším ze způsobů, jak nabít svůj mobilní telefon je použít k nabití vlastní energii, tedy nabíječku na kličku. Nabíječky na ruční pohon pracují na podobném principu, jako např. dynama na jízdních kolech. Princip je jednoduchý - zatočíte kličkou a mobilní telefon se začne nabíjet.

Často je ale tento způsob nabíjení fyzicky náročný. Nabíječky tohoto typu nejsou také určeny k úplnému nabití baterie, ale pouze k nejnutnějšímu dobití do té míry, aby bylo možné uskutečnit krátký hovor nebo odeslat SMS. Na MobilManii vyšla nedávno recenze jedné takové nabíječky. Je na následujících obrázcích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ruční nabíječka na kličku

Je to jednoduchá nabíječka na kličku, která je určena pro telefony Nokia. Obsahuje navíc ještě svítilnu a kompas. Je dostupná za cenu zhruba 280 Kč. Další podobná nabíječka je na následujících obrázcích. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jiný typ kličkové ruční nabíječky

Přelévání elektřiny

Pokud se necítíte na namáhavé točení kličkou vždy, když budete chtít někde v přírodě dobít svůj mobilní telefon, můžete využít modernějšího způsobu a vzít si elektricko energii s sebou v náhradním balení a v případě potřeby ji přelít do mobilu. O čemže to mluvím? Přece o nabíjení mobilního telefonu pomocí klasických baterií. Existují totiž na trhu nabíječky, do kterých vložíte baterii a jednoduchý přístroj se postará o přesun energie z klasické baterie do napájecího zdroje vašeho mobilního telefonu.

Na trhu je dostupná nabíječka, která dokáže nabít mobilní telefon ze čtyř mikrotužkových baterií typu AAA. Je na následujících obrázcích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabíječka na čtyři baterie AAA

Obsahuje navíc jako příslušenství čtyři různé konektory a je k dostání za zhruba 80 korun. Podrobnosti můžete přečíst v tomto článku. Dají se obstarat také nabíječky podobného typu, které ale pracují s devítivoltovými bateriemi.

Možnosti jsou téměř nekonečné

Bateriový typ nouzového nabíjení je ze všech jmenovaných ten nejjednodušší, ale také se připravte na investice do baterií. Oproti tomu slunce svítí sice zdarma, ale ne vždy je dostupné. Při několikadenním pobytu např. pod stanem v přírodě je proto vhodné po dobrém zvážení situace zvolit vhodnou kombinaci alternativních způsobů. Nabíječka na baterie je sice funkční kdykoli, ale ne vždy a ne všude je po ruce obchod s bateriemi. Je tedy třeba mít s sebou dostatečnou zásobu baterií, nebo přes den nabíjet pomocí solární nabíječky. V noci ve stanu si pak můžete dobít telefon točením kličkou ruční nabíječky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (18) Další článek: Můj mobil: Nokia 6600

Témata článku: Ostatní, Nabíjení, Mobil, Přímé slunce, Century, Rozevírací část


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31