Nadace Eurotel – pro ty, kteří to potřebují

Společnost Eurotel Praha, s. r. o., nedávno založila Nadaci Eurotel, která má pomáhat rozvoji dětí a mládeže v ČR. Nadace Eurotel se letos chystá mezi 40 neziskových organizací rozdělit celkem 15 milionů korun. Jaké projekty to jsou a co si vůbec Nadace Eurotel klade za cíl? To se dozvíte v našem článku.
Nadace Eurotel – pro ty, kteří to potřebují

Jak to celé začalo

Vzniku Nadace Eurotel předcházelo několik filantropických projektů, z nichž pravděpodobně nejznámější byla Vánoční linka domů či Zdravotní klaun, o kterých již jsme psali v tomto článku. To ale ani zdaleka nebyly všechny projekty, neboť Eurotel se vždy snažil dávat něco ze svých rekordních zisků také dětem, které to potřebovali. Postupně tak vznikala myšlenka založit nadaci, která by se skládala z odborníků na oblast dětí a mládeže, zaměstnanců Eurotelu, známých osobností a novinářů, kteří by pro ni pracovali zdarma a bez jakéhokoliv nároku na zisk.

První takovou vlaštovkou a posledním „testem“ před spuštěním nadace se tak stal loňský pilotní projekt Dětský svět, ve kterém Eurotel obdaroval celkem 6 z 50 projektů v regionech východní Čechy a severní Morava. Projekty hodnotily regionální odborné komise ve dvou kolech a první tři vítězné projekty získali od Eurotelu dotaci ve výši 300, 200 a 100 tisíc korun.

Nadace Eurotel se rozjíždí

Nadace Eurotel si především klade za cíl podporu občanské společnosti a rozvoje jednotlivce. Jejím posláním je pak podpora projektů, které přispívají ke zdravému vývoji dětí a mládeže a k jejich lepšímu duševnímu i tělesnému rozvoji. Nadace Eurotel bude také podporovat projekty vedoucí ke zlepšení různých druhů komunikace u těch skupin dětí a mládeže, které mohou být ve společnosti jakýmkoliv způsobem znevýhodněny.

Nadace Eurotel zahájila minulý týden svoji činnost ve všech našich osmi regionech (dle původního územního krajového uspořádání), přičemž v každém z nich začne postupně vyhlašovat výběrová řízení na jednotlivé granty. V každém z regionů Nadace Eurotel vítězům výběrového řízení rozdá celkem 1,2 milionu korun. Výběrové řízení přitom bude probíhat tak, že ze všech žádostí o grant vybere regionální rada na základě předem stanoveného procesu deset nejlepších projektů, které pak pošle na odborný posudek. Na základě jeho výsledku pak regionální rada jiným, předem stanoveným, procesem vybere pět z deseti nominovaných projektů, o jejichž výsledném pořadí rozhodnou lidé z daného regionu prostřednictvím veřejného hlasování v regionálních novinách či na Internetu. Vítězný projekt pak získá dotaci 450, druhý 350, třetí 300 a poslední dva po 50 tisících korun.

Nebojte se udělat něco také vy

Osobně si myslím, že je velice šlechetné, že náš nejstarší operátor, který je zároveň jednou z nejlépe prosperujících společností v ČR, věnuje kromě peněz na sponzorování nejrůznějších sportovních družstev a benefičních projektů také peníze na nadaci, která je určena pro pomoc dětem. Ostatní operátoři by mohli příklad Eurotelu jedině následovat.

Pomoci ale můžete i vy. Pokud máte chuť něco dělat pro své okolí a chtěli byste vytvořit nějaký projekt, který by řešil problémy komunikace, výchovy a vzdělávání, podpory sociálně a zdravotně znevýhodněných dětí a mládeže, či třeba „jen“ aktivní využití volného času (jako například dětské hřiště), pak neváhejte a zkuste se se svým nápadem obrátit na Nadaci Eurotel. Musíte ovšem splňovat podmínky programu: musíte být nezisková organizace a zároveň musíte dodržet termíny uzávěrek v jednotlivých regionech, které jsou od 19. 8. do 2. 9. 2002. O grant můžete požádat prostřednictvím tohoto formuláře.

Diskuze (2) Další článek: Club Sony Ericsson v provozu

Témata článku: Operátoři, O2, EU, Nominovaný projekt, Pot, Euro

Určitě si přečtěte