Najděte si svého kamaráda

Se zajímavou lokalizační službou se můžete setkat ve Švédsku. Můžete totiž přímo z menu vašeho mobilního telefonu získat přesnou polohu někoho jiného – třeba kamaráda, manželky či milenky.
Najděte si svého kamaráda

Klepněte pro větší obrázekTuto bezesporu zajímavou službu spustil švédský operátor Telia pro více než tři miliony svých mobilních zákazníků. Služba nazvaná FriendFinder umožňuje uživatelům prostřednictvím textových zpráv, webových stránek nebo přes wapový prohlížeč rychle a jednoduše zjistit, zda má takto hledaná osoba právě zapnutý telefon a kde se zrovna nachází. Prostřednictvím webových stránek této služby je možné také vidět jeho polohu na docela podrobné mapě – ve wapové nebo textovkové verzi dostanete pouze slovní popis místa. Jedním dotazem může být zjišťěno až deset mobilních telefonů.

Kdo hledá, určitě najde

Celý systém FriendFinder je založen na stejném principu, na jakém fungují obdobné lokalizační služby českých operátorů. Uživatel má k dispozici speciální SIM Toolkitovou aplikace, v jejímž menu lze nastavit zda je vaše poloha viditelná pro všechny uživatele, nebo jen pro vybranou skupinku lidí. Použít můžete také tzv. neviditelnost (Invisible mode), s jejíž pomocí nebude vaše poloha zjistitelná ani pro ty přátele, které máte uloženy ve viditelném seznamu.

Určitě vás také zajímají ceny, které musí hledající uživatelé za tuto službu zaplatit. Vězte tedy, že platíte tři švédské koruny (přibližně jedenáct korun českých) za každou odeslanou zprávu s požadavkem na zjištění polohy. Zjišťování polohy prostřednictvím wapového nebo webového rozhraní je zdarma – zaplatíte pouze za připojení k tomuto informačnímu médiu.

Jehla v kupce sena

Posouzení užitečnosti, neužitečnosti či nebezpečnosti tohoto řešení nechám zcela na vás – dodám jen poznámku, že přestože je ve své podstatě tato služba poměrně jednoduchá, je bezesporu velmi užitečná. Doufám, že se něčeho podobného dočkáme brzy i u nás.

 

Diskuze (7) Další článek: 15.11.2001 18:00 Nokia Game zveřejňuje nerealizovanou víkendovou hru

Témata článku: Ostatní, Kamarád

Určitě si přečtěte