Namazat displejem chleba: co se kutí mezi LCD?

Byla tu éra černobíla, pak nastoupily barvy, teď se prahne po kontrastu a jasu. Jenže to není zastávka nastálo, čekají nás průhledné displeje i ty, které se dají jednoduše ohnout. Zítra ráno vstanu a rozbalím telefon jako noviny.
Namazat displejem chleba: co se kutí mezi LCD?

K černé bílá

Zkratka LCD pochází z anglických slov Liquid Crystal Display. Označujeme tak ploché displeje, ve kterých je obraz tvořen průnikem polarizovaného světla tenkou vrstvou tekutých krystalů uvnitř displeje, a to pomocí elektromagnetického natáčení krystalů ve vrstvě. Podrobněji byla technologie zobrazování pomocí tekutých krystalů popsána v našem starším článku. Rozhodně stojí za to si přečíst i ostatní související témata:

Displeje mobilních telefonů se rozdělují na aktivní a pasivní. Rozdíl mezi nimi je jednoduše řečeno v tom, že aktivní displeje, přesněji jejich obrazové body, svítí samy o sobě, zatímco pasivní displeje k tomu, aby byl obrazec zřetelný, potřebují ještě navíc přídavný zdroj světla, tedy podsvícení.

Mobilní telefony s pasivními nebo dokonce monochromatickými displeji se sice dostávají stále více do pozadí, to u výrobců samotných. Paradoxně to neznamená, že by o ně nebyl žádný zájem, nebo že by se případně staly ohroženým druhem – někteří uživatelé si je nemohou vynachválit a třeba v naší nedávné anketě odpovědělo z celkem 961 respondentů celých 365 kladně na otázku „Používáte mobilní telefon s černobílým displejem?“ Obsáhlý přehled mobilů s černobílými displeji najdete tady.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Legendy v našich srdcích: Nokia 6310i • Ericsson T39m • Siemens SL45i

Budoucnost je jasná

Není zbytí, potřebujeme více, mnohem více kontrastní a jasné displeje. Ostré slunce je prevít a škoda mluvit o zmařených zprávách za horkých letních dnů, kdy bys na písmeno nedohlédnul. A co takhle omotat si mobilní telefon kolem nohy? Třeba Benq-Siemens nedávno takový kousek ukázal světu, zatím jako designérskou parádičku. Ohebný displej je pro takové kreace jako stvořený. Támhleta kráska, ta chiquita... sledovat ji průhledem skrze displej telefonu?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Designérské cvičení Benq-Siemens

Všechno může za čas být. Pár společnosti na to myslí už dnes, třeba Samsung Electronics, největší výrobce TFT-LCD displejů na světě. Poslední lednový den tohoto roku firma oznámila, že vyvinula vysoce jasný displej s úhlopříčkou 1,72 palce určený pro mobilní telefony. Čitelnost takového displeje by měla být údajně hned třikrát vyšší než u běžných displejů s rozlišením 128 × 160 bodů. Přímé porovnání je na obrázku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vysoce kontrastní a jasný displej Samsungu

To by mělo výrazně pomoci čtení na ostrém světle. Použita byla technologie „SR“ (super-reflective). Využívá jako reflexní kov stříbro namísto hliníku. Kromě toho technologie zlepšila i filtr barev a ostatní části LCD modulu, například čočku a kontrast. Zlepšení kvality s sebou přitom nenese zvýšení výrobních nákladů. Nový displej má jas 100 nit, poměr 220:1/30:1 (přenos/reflexe) a padesátiprocentní sytost barev. Samsung má v plánu používat technologii SR postupně pro všechny vyráběné displeje s vysokým rozlišením.

Budoucnost je průhledná, ohebná

Ještě o kus dříve představila společnost Epson tzv. flexibilní displej. Na obrázku je vidět vyhotovení s úhlopříčkou dva palce a s QVGA rozlišením, tedy 240 × 320 bodů. Epson místo standardně používaného skla sáhl tentokrát po plastu. Předpokládá se, že displej najde uplatnění právě v mobilních telefonech a tam, kde jsou potřeba tenčí, lehčí a ohebné displeje.

Klepněte pro větší obrázek
Ohebný displej od Epsonu

Vědcům z Fraunhofer Institute for Applied Polymer Research v německém Potsdamu se podařilo letos v lednu sestrojit transparentní OLED displej. Jeho svítivost, životnost a efektivita zobrazení jsou tak vysoké, že komerční využití je neodvratitelné. Svého výsledku dosáhli použitím nového typu kovové elektrody, která zásobuje energií tenkou vrstvu polymeru.

Klepněte pro větší obrázek
Transparentní displej

Využití takového displeje se zatím nabízí třeba přímo v kombinaci se stávajícími displeji TFT. Tenký průhledný OLEDový displej ležící na klasický TFT může sloužit pro zvýrazňování některých oblastí zobrazovací plochy, nebo ukáže blikající symboly apod. Kombinací obou typů displejů se dá docílit mnohem vyšší hustoty zobrazených informací při zachování původní velikosti plochy. Partner projektu, frankfurtská společnost Optrex Europe GmbH, už vyrobil první ukázkové modely takových hybridních displejů.

Diskuze (17) Další článek: MDA Compact II v prodeji: s EDGE, ale bez Wi-Fi

Témata článku: Ostatní, Displeje, LCD, Epson, Flexibilní displej, Acer Liquid, Ericsson T39m, Nokia 6310i, Siemens SL45i, Běžný displej, Displej, Kutí, Ostré slunce, Mez


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14