Napka: předplacená platební karta ovládaná mobilem

Zkusili jsme Napku. Je to platební karta, která vás nenechá utratit víc, než na co ji nabijete. A hlavně díky mobilní aplikaci umožňuje rychle posílat peníze z mobilu na mobil.

Na trhu se objevují nové typy platební karet, které si můžete předplatit a pak používat jako kreditku, anebo je vzhledem k nevázanosti na jméno někomu svěřit. Jedna taková se jmenuje Napka a chlubí se tím, že těsně propojuje platební kartu s mobilní aplikací, která umožňuje rychlé posílání peněz mezi mobily. To jsme museli zkusit.

Převody peněz jako instant messaging

Kartu si můžete objednat na webu, a to třeba rovnou několik. Jedna vyjde na 150 Kč, přičemž je v ceně poštovné a 50 Kč kredit. Víc karet vyjde levněji a na studentský ISIC je 10% sleva. Karta je to běžná, bezkontaktní MasterCard a platit se s ní dá tedy všude možně.

To stěžejní však přichází až po instalaci aplikace Napka, do které si následně kartu můžete přidat. Na první pohled vypadá jako nějaký instant messenger, což vlastně v jádru je a můžete si s ostatními posílat i běžné zprávy. Ale úplně stejně si můžete posílat i peníze, které se z karty na kartu převedou skoro stejně rychle, jako ta textová zpráva.

Klepněte pro větší obrázek

A to je ono kouzlo. Okamžité převody peněz z účtu na účet. Peníze můžete okamžitě poslat, nebo si o ně někoho požádat a následná transakce je okamžitě vyřízena bez žádných obstrukcí. Cílí se hlavně na mladé, kteří takto mohou dostávat kapesné od rodičů a v případě nouze mohou na dálku okamžitě dostat peníze navíc. Hodí se i na rychlé půjčování mezi příteli atp.

Zase ty poplatky…

Celkem nadějně působící nápad technicky funguje bezvadně a peníze lítají z Napky do Napky opravdu okamžitě. Ale má to samozřejmě i nějaké ty mouchy. Předně je to celé dobré jen v okamžiku, kdy vás má Napku více lidí. A to znamená nejen aplikaci, ale i samotnou kartu, protože aplikaci nelze spárovat s nějakou běžnou platební kartou. Musí to být jen ona předplacená Napka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace Napka po otevření, to je feed transakcí a vzkazů. Nahoře je vidět aktuální zůstatek. • Kontakt s jinou Napkou mám zatím jen jediný

Další úskalí skýtá způsob předplácení. To můžete provést jinou kartou online, což proběhne prakticky okamžitě, anebo bankovním převodem, což pochopitelně trvá. Posílá se na účet ČSOB. Karta nemá k sobě přiřazeno unikátní číslo účtu, takže zároveň nezískáváte bankovní účet. Peníze prostě leží „na Napce“ a k rozeznání slouží její identifikační číslo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Postup poslání peněz – v konverzaci s vybraným kontaktem zadáte kolik, chcete poslat, následně transakci potvrdíte PINem a je hotovo.

Ono úskalí je ve zpoplatnění dobití. Bankovní převod má pevný poplatek 25 Kč, při dobití kartou se účtují 2 % z dobíjené částky. Od 1 250 Kč se tedy vyplatí dobíjet převodem, ale o to tu nejde. Je problém, že se za dobití vůbec něco platí. Mnohé klasické kreditky vám totiž dávají naopak nějaká procenta zpět, když je používáte, u Napky je to naopak.

Klepněte pro větší obrázek 
Kartou se dá platit kdekoli. Platby pak vidíte ve výpisu. 

Měsíčně se ale za kartu nic neplatí, pochopitelně ani za placení v obchodech nebo převody mezi Napkami. Nějaké poplatky se ale najdou – například výběr z bankomatu vyjde na 20 Kč, pokud je ČSOB, jinak dokonce na 30 Kč. V zahraničí pak výběr vyjde na 25 Kč a k tomu 2,5 % z vybírané částky. Dále se platí při vyvedení prostředků na běžný účet, a to 25 Kč, a také v případě, že kartu přestanete používat. Po třech měsících neaktivity se začne automaticky strhávat 30 Kč měsíčně, dokud účet nespadne na nulu (do mínusu to naštěstí nejde).

Na kapesné ideální

Pro koho to tedy nakonec vlastně je? Pro někoho, kdo je ochoten něco málo zaplatit za možnosti Napky. A ty jsou kromě rychlého posílání peněz z mobilu na mobil třeba v tom, že karta je de facto anonymní a zcela bezpečná. Nemůžete s ní jít do mínusu a utratíte jen to, co si předplatíte. Hodí se tedy například pro platby na méně důvěryhodných webech.

Napka

Předplacená platební karta a aplikace.

  • Cena: 150 Kč (50 Kč kredit)
  • Web: Napka.cz

Rovněž se dá využít jako karta spárovaná s účtem na Google Play, iTunes či Windows Store. Zkrátka tam, kde snadno na pár kliknutí můžou začít téct dolary. Obzvlášť dětem lze takto umožnit, aby si kapesné mohli snadno utrácet i za aplikace ve svém mobilu. Právě na mladé se cílí nejvíc - celková správa kapesného prostřednictvím karty a mobilní aplikace by mohla zlákat a kartu lze legálně používat od 15 let. Peníze se dají utrácet platbami na internetu, ale i v běžných obchodech a bankomaty je promění na hotovost dle potřeby. Jen to tedy ale něco stojí.

Nevýhodou pro někoho mohou být i transakční limity, které se pro Napku vážou. Aby nemohla být zneužívána pro nelegální činnosti atp. Pokud se registrujete pouze na základě údajů zadaných do aplikace Napky (teoreticky můžete zadat cokoli), můžete na Napku nabít maximálně 60 tisíc korun za rok, denně maximálně 13,5 tisíce a nelze vybírat v bankomatech v zahraničí. Limity lze zvýšit ověřením totožnosti na České poště, což stojí 99 Kč. Poté se limity zdesetinásobí a využívat lze i bankomaty za hranicemi.

Konkurence předplacených platebních karet zatím není nijak početná. ČSOB nabízí COOL kartu rovněž cílenou jako ideální řešení na kapesné, Blesk Peněženka či COOP Dobrá karta se snaží zaujmout bezpečností a jistou kontrolou nad vloženými prostředky. Neregistrovanou kartou lze také celkem elegantně darovat peníze. Žádná z těchto karet však nenabízí propojení s mobilní aplikací a okamžité přeposílání peněz, v tom je Napka zatím unikátní. 

Diskuze (10) Další článek: Samsung ani LG příští rok své smartphony zřejmě „nepřepnou“ na 4K

Témata článku: Mobilní aplikace, Předplacené karty, Hospodaření a finance, MasterCard, Textová zpráva, Běžný účet, Platební karta, Ideální řešení, Mobil, Přítel, Karta, Peněženka, Zůstatek, Bankovní převod, Pár kliknutí, Půjčování, Poslání, Posílání peněz, Bankovní účet, Vybraný kontakt, Běžný obchod


Určitě si přečtěte

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

** Bezdrátové reproduktorů jsou mraky. Jak se nespálit? ** Některé se hodí spíše na doma, jiným si líbí i venku ** Časopis Computer otestoval 18 modelů s cenami do 4 a 6 tisíc

Jakub Michlovský | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 78

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 9

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

** Samsung se poprvé pouští do světa trojitých fotoaparátů, u následného modelu však přidá ještě jednu čočku ** Jeho prvotina spadá do střední třídy, takže budete muset udělat několik kompromisů ** Tři čočky pomůžou s focením budov a s věrohodnějším rozmazáním portrétových snímků

Martin Chroust | 43

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

** Xiaomi Mi 8 Lite má velmi dobrý poměr ceny a výkonu ** Zadní strana s gradientem není všechno a dnes ji skoro každý ** Vlastnosti často dražších modelů vyvažují zbytečné kroky vedle

Jakub Vrbacký | 23