Náš seriál: jak odblokovat mobil, část druhá

Mobilní telefony Sagem jsou neoddělitelnou součástí listboxu v seznamu služeb profi odblokovávačů. Tyto MT telefony jsou nevyspytatelné - ať s úspěchem odblokování, či jejich funkčností. A nejen Sagemy.
Náš seriál: jak odblokovat mobil, část druhá

Starší typy těchto mobilů se chovaly dosti nespolehlivě a u nových typů jsou zase jiné problémy. Každý obeznámený odblokovávač ví, že tyto mobilní telefony jsou dosti diferentní i když mají stejný kryt a jedná se o stejný model. Firmware těchto mobilů je tak rozdílný, že je kolikrát neuvěřitelné, že se v tom sama společnost SAGEM orientuje. Pojďme ale k věci.

Tyto modely se odblokovávají pomocí speciálních servisních softwarů za pomoci speciálně upraveného kabelu, který je ještě speciálněji zapojen. Jen pro informaci uvedu, že pro úspěšné zvládnutí odblokování novějšího Sagemu (např. MW3020) s novější verzí je potřeba mít znalosti opravdu profesionálního kalibru. Ptáte se proč? Jednoduše protože se zde počítá a počítá a počítá. Prostě a jednoduše tu jde opravdu o algebru a šestnáctkovou hexadecimální soustavu, kterou pokud neznáte, nemáte šanci uspět - ba naopak - telefon neodvratně zničíte. Každý Sagem má v sobě (jako ostatně každý mobilní telefon) kontrolní ochranu, která hlídá jakýkoliv zásah do konfigurace mobilu.

Pokud se něco vyhne normálu, automaticky spustí věc podobnou alarmu  (sim locked) a telefon je uzamčen na jakoukoliv simkartu. Proto pokud si budete nechávat tyto MT někde odblokovávat, dejte si velký pozor kde  a raději si ověřte kvality.

Mobilní telefony Mitsubishi Trium jsou zase tak málo rozšířené MT, že se jim věnuje jen pár servisů u nás v ČR. Tyto mobilní telefony se odblokovávají speciálním softwarem, vyletováním části telefonu, vypočtením NCK, a nebo nakonec přehráním konfigurační části MT. Do těchto modelů je možno nahrát i české menu - i když se Trium oficiálně v Čechách neprodává. Veliká úmrtnost nových typů a verzí je nyní téměř pravidlem u neznalých amatérů.

Takže začátečníkům bych moc nedoporučoval potýkat se s těmito MT. Mimo jiné začátečníkům bych vůbec nedoporučoval s odblokováním začínat, pokud nemáte znalosti jak softwarového tak elektrotechnického zaměření. Možná si teď někdo kdo čte tento článek řekne, no to bylo něco, žádné přímé informace, to byl tedy článek. To víte, stovky hodin strávených u počítače a laborování je opravdu dřina, takže přesné know how a postupy zde opravdu do jednoho článku uvést nemohu a ani bych nechtěl. Přesná definice odblokování prostě neexistuje a proto si každý odblokovávač dělá každý model, typ, verzi firmwaru dle vlastního postupu, který mu vyhovuje a má ho osvědčený. Takže se prosím nezlobte, že zde není popsáno jak odblokovat třeba Nokii do detailu. Pokud o to máte opravdu zájem, je možnost najít mnoho informací na internetu.

Mobilní telefony Acer se opět dělají nejednoduchým postupem. Pro úspěšné odblokování se musí vyletovat integrovaný obvod s konfiguračním obsahem, který je vně telefonu. Tento se musí na příslušném programátoru vyčíst, zmodifikovat (je to otázka pár bajtů), nahrát do IC a poté zpátky naletovat do mobilního telefonu. Pokud máte štěstí a šikovné ruce, telefon je odblokován pro všechny operátory. Také je možnost využití kódu pro odblokování pomocí IMEI, kdy se generátorem (který vlastní jediný člověk na světě) vygeneruje z IMEI odblokovávací kód NCK. Mobilní telefony DANCAL jsou již vidět jen zřídka a to většinou pro zabezpečovací systémy domácích kutilů. Tyto mobilní telefony se odblokovávají obdobně jako značka ACER.

Poznámka: tento seriál připravujeme ve spolupráci s OrbiTel GSM (www.ODBLOKOVANI.net).

Diskuze (64) Další článek: ICQ pro Pocket PC pod drobnohledem

Témata článku: Ostatní, Druh, České menu, Seriál, Mobil, Odblokovávací kód

Určitě si přečtěte