Naše Nokia 9210 již umí česky!

Jak již možná víte, společnost 2K Development s.r.o., která se specializuje na vývoj programů pro kapesní počítače a komunikátory, oznámila dostupnost české a slovenské klávesnice pro komunikátor Nokia 9210. Přečtěte si naše zkušenosti s jejím používáním.
Naše Nokia 9210 již umí česky!

Aktuální verze přístroje Nokia 9210 umožňuje vkládání český znaků poměrně nepohodlným způsobem, který je podobný psaní na mobilních telefonech (opakovaným mačkáním téže klávesy se postupně dostaneme k žádanému znaku). Nová aplikace KeyWatch umožňuje psát české (resp.slovenské) znaky s diakritikou shodným způsobem jako na osobním počítači.

Česká písmena najdete na horní číselné řadě kláves, mrtvou klávesu s háčkem a čárkou ukrývá tlačítko s dvojtečkou. Pro psaní písmen lze použít klávesy Shift - není nutno přepínat na standardní klávesnici. Pokud znáte kapesní počítače Psion máte výhodu - ovládání i používání češtiny na obou zařízení je navlas stejné. Jedinou drobnou nevýhodou (komunikátoru, ne tohoto softwaru) je fyzické posunutí horní řady kláves poněkud doleva - pokud tedy na stolním počítači píšete všemi deseti, budete mít ze začátku hodně překlepů.

Na černo si neškrtnete

Instalační balíček je ve formátu SIS a jeho velikost je pouhých 37 kB a přibližně stejný kus paměti zabere i po instalaci do paměti komunikátoru. Po automatické instalaci však aplikaci ještě nemůžete použít – ta při prvním spuštěním pouze odešle textovou zprávu do registračního centra, odkud po krátké chvíle obdržíte registrační kód. Teprve teď lze KeyWatch spustit a používat českou klávesnici.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Česká klávesnice lze samozřejmě dočasně vypnout jednoduchým stiskem funkčních kláves. KeyWatch funguje velmi dobře a celý Communicator se díky ní stal konečně použitelným zařízením i pro psaní delších českých textů. Pochválit musím také za jednoduchý a „bezbolestný“ způsob registrace prostřednictvím textových zpráv.

O způsobu distribuce se prozatím vedou jednání (tento software byl teprve před několika dny dokončen), lze však předpokládat, že by mohl být dodáván přímo v balení s Communicatorem. Toto řešení by zřejmě bylo nejvhodnější, protože díky aplikaci KeyWatch se tento přístroj stává daleko lépe použivatelnější než doposud, protože současný způsob zadávání háčkovaných a čárkovaných kláves je doslova otravný.

Ve zkratce:

  • Ovladač české klávesnice pro Nokii 9210
  • Výrobce: 2K Development
  • Cena: zatím nestanovena

Témata článku: Nokia

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50