Nástupce Nokie N8 na MWC? Možná poslední Symbian

Finové chystají možná úplně poslední zařízení se Symbianem. Nokia 803 má mít ještě lepší fotoaparát než její předchůdkyně N8.
Nástupce Nokie N8 na MWC? Možná poslední Symbian

Po letošním veletrhu CES už víme, s jakou vlajkovou lodí na nás pravděpodobně vyrukuje finská Nokia na nadcházejícím mobilním kongresu v Barceloně. Obecně se očekává uvedení Nokie Lumia 900 v provedení pro evropské trhy (tedy bez LTE). Šušká se však i o nástupci stále populární symbianové Nokie N8. Ta díky upgradu systému na verzi Belle získala pohodlnější ovládání a stále těží ze svého kvalitního fotoaparátu, mnohými považovaného za nejlepší snímač mezi fotomobily.

Nástupce Nokie N8 by se podle prvních informací mohl označovat jako Nokia 803 a má mít údajně ještě lepší fotoaparát. Některé zdroje tvrdí, že designově půjde o třetí sestru do rodiny s N9 a Lumií 800. Šlo by tedy už o čtvrtý model (pokud počítáme i americkou Lumii 900) zhotovenou z jediného kusu polykarbonátu. Jiné hlasy hovoří spíše o podobě s Lumií 710 nebo symbianovou Nokií 603 a poukazují, že do poměrně útlého polykarbonátového těla by se nevměstnala potřebná optika uvažovaného fotoaparátu s pravděpodobným rozlišením 12 Mpx.

Klepněte pro větší obrázek
Schematický nákres možné podoby Nokie 803 potvrzuje objemnější oblast fotoaparátu (foto: Pocketnow.com)

Podle webu BGR, který se odvolává na důvěryhodné zdroje, by Nokia 803 měla obsahovat čtyřpalcový ClearBlack AMOLED displej, HDMI výstup, podporu NFC a dokonce ještě větší fotosenzor než u Nokie N8. Telefon má na trh vstoupit v průběhu května s aktuální verzí systému Nokia Belle a v duchu současných trendů bude pracovat s microSIM kartou.

Historicky poslední Symbian?

Jak si jistě vzpomínáte, Nokia přesně před rokem, kdy oznámila partnerství s Microsoftem, ujišťovala, že přes privilegovanou spolupráci na zařízení s Windows Phone nezapomene ani na Symbian a bude tuto platformu podporovat nejméně do roku 2016. Za dobu pěti let chtěla původně Nokia prodat ještě 150 milionů zařízení se Symbianem. Při příležitosti zveřejnění výročních hospodářských výsledků však šéf Nokie Stephen Elop prohlásil, že očekává nižší počet prodaných symbianových zařízení, než si firma předsevzala. Potvrzují se tak předpovědi analytiků, že preference zařízení s WP způsobí rychlý pokles prodejů a jistou nedůvěru zákazníků v Symbian.

Z toho důvodu někteří odborníci usuzují, že právě Nokia 803 by se mohla stát pohrobkem celé platformy. Na svém Twitteru to uvedl také „insider“ mobilního byznysu, ruský novinář Eldar Murtazin. Pokud se tak skutečně stane, nejlepší fotomobil od Nokie bude zároveň posledním novým hardwarem, na kterém se letitý systém se skoro 20 let starým jádrem objeví. Vývojová střediska Accenture budou následně ještě pracovat na softwarových vylepšeních, aktuálně by měla být ve vývoji verze pod názvem Carla. Zda dojde na abecedně plánovanou nástupkyni Donna, anebo se dřív prodeje symbianových zařízení zcela utlumí, neví v tuto chvíli pravděpodobně ani sama Nokia.

Diskuze (49) Další článek: Automatické prodlužování smluv: uvázat a nepustit

Témata článku: Nokia, Symbian, Nokia Lumia 900, Nástupce, Současný trend, Accenture, Nástup

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 11

Mobilní revoluce není jen iPhone. Také Android už je s námi 10 let

Mobilní revoluce není jen iPhone. Také Android už je s námi 10 let

** V příštích dnech oslavíme 10 let od veřejné premiéry Androidu. ** Spoluutvářel to, co dnes považujeme za moderní smartphone... ** ...ale inspiraci iPhonem v počátcích popře jen těžko.

28.  10.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 10

Mobily s logem Google: 10 let od prvního prototypu po Pixel 2

Mobily s logem Google: 10 let od prvního prototypu po Pixel 2

** První Android jsme zkoušeli před deseti lety v emulátoru. ** Tehdejší prototyp měl k dnešnímu smartphonu daleko. ** Přišla řada Nexus, pak Pixel a Google vždy udržel punc výjimečnosti.

23.  10.  2017 | Kůžel Filip, Kovaczicz Johanna | 12

Hejt na iPhone X: Názor zklamané iOvce

Hejt na iPhone X: Názor zklamané iOvce

** Názory na iPhone X se různí od adorace po nenávist ** Dnes pro vás máme velmi negativní názor zklamaného fanouška ** Připravte se, bude to bolet. Co všechno je na iPhonu X špatně?

25.  9.  2017 | Vojáček Jiří | 265

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7