Návod: jak do Nokie 6310i nahrát program v Javě

Nokia před několika dny nabídla na svém webu majitelům modelu 6310i novou verzi balíčku PC Suite. Jeho součástí je také aplikace pro nahrávání javových programů z počítače do telefonu. Postup bohužel často není tak jednoduchý, jak by asi měl být.
Návod: jak do Nokie 6310i nahrát  program v Javě

Aktuální verzi 4.81 balíčku Nokia PC Suite najdete spolu s dalšími programy a dokumenty na webu Nokie. V balíčku jsou jednak standardní programy, nově se v něm ale objevuje také Nokia Application Installer, což je program, jehož prostřednictvím do telefonu dostanete javové programy.

Klepněte pro větší obrázek

Rychlé a pohodlné

Javové aplikace jste do Nokie 6310i mohli nainstalovat i dříve prostřednictvím wapového prohlížeče. Bylo to však poměrně zdlouhavé, nepohodlné a taky docela drahé. S programem Nokia Application Installer je zkoušení a hledání užitečných javových programů mnohem pohodlnější.

Prostředí Instaleru je extrémně jednoduché: po stisknutí tlačítka najdete na disku javovou aplikaci, kterou potvrzením pošlete do telefonu. Při testování jsem se ale zpočátku setkával pouze s chybovými hláškami a dlouho jsem nevěděl, jak dál. Abyste se této fázi používání programů vyhnuli, mám pro vás krátký návod.

Klepněte pro větší obrázek

Stačí malá úprava

Programy do mobilů najdete na Internetu, můžu doporučit například servery midlet.org a midletcentral.com. Javová aplikace se vždy skládá ze dvou souborů: první má příponu JAD, druhý JAR. Potřebujete oba dva.

Jenže programy stáhnuté z Internetu jsou často připraveny tak, že je instalační program Nokie nepozná a přestože soubor JAR na disku zaručeně existuje, instalátor ho nenajde. S tímto problémem jsem se setkal doslova u každého javového programu stáhnutého z Internetu. Příčinou je špatná cesta, která je nastavena v souboru JAD. Tento soubor však stačí jednoduchým způsobem upravit a je hned po problému.

Konkrétně: z Internetu jsou stáhl hru SpruceDriver v souborech SpruceDriver.jad a SpruceDriver.jar. Soubor JAD vypadá takto:

MIDlet-Version: 1.0.0
MIDlet-Vendor: SpruceTechnologies
MIDlet-Jar-URL: http://www.midletcentral.com/software/downloadstream.jsp/NSID-www.midletcentral.com-586%3A3cf547d8%3A166a19343818e2f2?type=jar
MIDlet-1: SpruceDriver, /SpruceDriver.png, org.spruce.midp.driver.Driver
MIDlet-Jar-Size: 9107
MIDlet-Name: SpruceDriver

Abyste program mohli nainstalovat do Nokie, musíte upravit řádek, který uvozuje záhlaví MIDlet-Jar-URL. Smažte dlouhou internetovou adresu nebo jiný text a na jeho místo vložte název druhého souboru. Zde je výsledek:

MIDlet-Version: 1.0.0
MIDlet-Vendor: SpruceTechnologies
MIDlet-Jar-URL: SpruceDriver.jar
MIDlet-1: SpruceDriver, /SpruceDriver.png, org.spruce.midp.driver.Driver
MIDlet-Jar-Size: 9107
MIDlet-Name: SpruceDriver

Takto upravený soubor už Nokia Application Installer dokáže bez problémů nainstalovat do telefonu.

Témata článku: Nokia, Návody

38 komentářů

Nejnovější komentáře

  • micker 6. 9. 2002 0:27:50
    kamos to rozchodil na MACu docela dobre (6310i) akorat nevim jestli tam...
  • Erik Fejlek 13. 8. 2002 12:56:11

    Nerozchodil jste to nahodou? Mam ten samy problem ale s kartou MSI...

  • Felin 27. 7. 2002 16:57:10
    Zatím jsem se ještě nedostal k instalaci JAVA aplikací, protože stále...
Určitě si přečtěte

Jak snadno nahrávat telefonické hovory

Jak snadno nahrávat telefonické hovory

** Některé mobily umí nahrát hovor už v základu. Stačí stisknout button ** Co dělat, když takový mobil nemáte? ** Pomoc je jednoduchá, stačí stáhnout aplikaci ACR

18.  8.  2017 | Kůžel Filip | 42

Jak vybrat mobil s nejlepším poměrem výkon/cena

Jak vybrat mobil s nejlepším poměrem výkon/cena

** Můžete skočit na lep reklamě a koupit to nejmodernější a nejdražší ** Nebo vyberete chytře a za 50 % peněz dostanete 90 % muziky ** Stačí znát jednoduchá pravidla fungování mobilního trhu

28.  7.  2017 | Kůžel Filip | 71

Co dělat, když vám odcizí mobil a jak ověřit, že nekupujete kradený?

Co dělat, když vám odcizí mobil a jak ověřit, že nekupujete kradený?

** Policie umí telefon vyřadit z provozu, alespoň u domácích operátorů ** SIM kartu „blokněte“ přímo u operátora, vystaví vám novou ** Pozor si dávejte na koupi z druhé ruky, vždy si ověřte IMEI

24.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 14

Jak prodloužit život baterie v mobilu

Jak prodloužit život baterie v mobilu

** Baterie v mobilu má dobrou kondici po asi 500 nabíjecích cyklů ** V praxi to jsou dva roky, pak kapacita rychle klesá ** Jak pečovat o baterie v telefonu?

17.  7.  2017 | Kůžel Filip | 49

Jak vybrat chytré hodinky

Jak vybrat chytré hodinky

** Trvalo to, ale chytré hodinky našly své místo na trhu. ** Výběr je překvapivě široký. ** Zvážit musíte cenu, funkce a výdrž baterie. Rozdíly jsou zcela zásadní.

14.  7.  2017 | Kůžel Filip | 43

Jak vybrat levný chytrý telefon

Jak vybrat levný chytrý telefon

17.  6.  2017 | Kůžel Filip | 18


komerční sdělení

Komerční sdělení