Návod: jak nastavit GPRS na počítači

Chcete se s mobilem připojit k internetu? Potřebujete telefon s podporou GPRS a samozřejmě počítač. V článku vám ukážeme, jak nastavit internetové připojení GPRS u Windows XP, podle obrázkového návodu to zvládnou i začátečníci.
Návod: jak nastavit GPRS na počítači
Kapitoly článku

O rychlost jde především

O mobilním internetu přes GPRS jsme už na MobilManii mnohokrát psali. Tento článek je připraven jako praktický návod, jak nastavit GPRS pro připojení k internetu z počítače s operačním systémem Windows XP.

V první řadě potřebujete telefon s podporou GPRS. Jednotlivé mobily se od sebe liší hlavně rychlostí GPRS a způsobem připojení k počítači. Rychlost určuje konfigurace tzv. timeslotů. U mobilů se udává rychlost pro stahování (download) a odesílaní (upload). Pokud přístroj podporuje například schéma 3+1, pro stahování jsou k dispozici tři timesloty, pro odesílaní jeden. Reálná rychlost je však závislá i na dalších faktorech. Jedním z nich je kódování sítě (CS-1, CS-2, CS-3, CS-4). Naši operátoři standardně podporují kódování CS-1 a CS-2, síť T-Mobilu však na některých místech využívá i kódování CS-3 a CS-4. Nabízí tedy nejrychlejší GPRS.

Schéma přenosová rychlost na timeslot
CS-1

9,05 kb/s

CS-2

13,4 kb/s

CS-3

15,6 kb/s

CS-4

21,4 kb/s

V tabulce můžete porovnat jednotlivou rychlost na jeden timeslot při různých schématech kódování. Pokud váš telefon nabízí konfiguraci timeslotů 3+1, maximální přenosová rychlost může být v rámci kódování CS-2 teoreticky 40,2 kb/s pro stahování a 13,4 kb/s pro odesílání dat. Podrobné technické pozadí GPRS u telefonů si můžete prostudovat v našem dřívějším článku.

Kabel, infraport, Bluetooth?

Mobil lze s počítačem propojit kabelem, infraportem nebo pomocí Bluetooth. Abyste věděli, jakým způsobem váš telefon dokáže komunikovat s počítačem, připravili jsme přehled všech mobilů s GPRS, kde najdete potřebné technické parametry. Jedná se o všechny telefony z našeho katalogu, některé kousky však nenabízí funkci hardwarového modemu, tyto přístroje můžete použít pouze k wapovému připojení.

Pokud máte vybraný telefon, můžeme začít s připojením k počítači a instalací potřebných ovladačů. Ty se většinou nacházejí na cédéčku, které dostanete přímo s telefonem. Pokud se tak nestalo, můžete ovladače většinou stáhnout z webu výrobce. V některých případech postačí dokonce standardní databáze ovladačů Windows, které telefon inicializují jako běžný modem.

Před nastavením internetového připojení, které popíšeme v druhé kapitole, je potřeba zadat zvláštní inicializační příkaz, kterým modemu v telefonu řeknete, co má vlastně dělat. Příkaz zadáte v Ovládacích panelech, Možnostech telefonu a modemu, kde na záložce Modemy vyberete požadované zařízení a zvolíte jeho Vlastnosti. Poté stačí přejít na kartu Upřesnit, kde zadáte Zvláštní inicializační příkaz. U jednotlivých operátorů má následující podobu:

  • Eurotel (paušály): AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
  • Eurotel (Go): AT+CGDCONT=1,"IP","gointernet"
  • T-Mobile: AT+CGDCONT=1, "IP","internet.t-mobile.cz"
  • Oskar (paušály): AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
  • Oskar (Oskarta): AT+CGDCONT=1,"IP","ointernet"

S některými mobily inicializační příkaz nemusíte zadávat, obecně se to ale doporučuje.


Podívejte se nyní na sejmuté obrazovky s dialogovými okny, jak inicializační příkaz zadat. 

Možnosti telefonu a modemu naleznete v Ovládacích panelech.

Zde si vyberte požadované zařízení a klikněte na jeho Vlastnosti.

Do řádku na kartě Upřesnit vložte zvláštní inicializační příkaz (viz výše).

Co se týče nastavení parametrů v samotném telefonu, zde vás odkážeme na infolinku vašeho operátora. U každého telefonu se internetový účet nastavuje jinak, některé mobily speciální nastavení ani nevyžadují a k internetu se s nimi připojíte rovnou.


Nevynechejte druhou kapitolu článku, v níž se podrobně dozvíte, jak vytvořit internetové připojení pro GPRS na počítači. Připravili jsme obrázkový návod, podle kterého to zvládne každý.

Témata článku: Ostatní, Návody, Potřebný ovladač, Návod, Počítač, GPRS, NAS


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80