Návod: jak nastavit GPRS na počítači

Chcete se s mobilem připojit k internetu? Potřebujete telefon s podporou GPRS a samozřejmě počítač. V článku vám ukážeme, jak nastavit internetové připojení GPRS u Windows XP, podle obrázkového návodu to zvládnou i začátečníci.
Návod: jak nastavit GPRS na počítači
Kapitoly článku

O rychlost jde především

O mobilním internetu přes GPRS jsme už na MobilManii mnohokrát psali. Tento článek je připraven jako praktický návod, jak nastavit GPRS pro připojení k internetu z počítače s operačním systémem Windows XP.

V první řadě potřebujete telefon s podporou GPRS. Jednotlivé mobily se od sebe liší hlavně rychlostí GPRS a způsobem připojení k počítači. Rychlost určuje konfigurace tzv. timeslotů. U mobilů se udává rychlost pro stahování (download) a odesílaní (upload). Pokud přístroj podporuje například schéma 3+1, pro stahování jsou k dispozici tři timesloty, pro odesílaní jeden. Reálná rychlost je však závislá i na dalších faktorech. Jedním z nich je kódování sítě (CS-1, CS-2, CS-3, CS-4). Naši operátoři standardně podporují kódování CS-1 a CS-2, síť T-Mobilu však na některých místech využívá i kódování CS-3 a CS-4. Nabízí tedy nejrychlejší GPRS.

Schéma přenosová rychlost na timeslot
CS-1

9,05 kb/s

CS-2

13,4 kb/s

CS-3

15,6 kb/s

CS-4

21,4 kb/s

V tabulce můžete porovnat jednotlivou rychlost na jeden timeslot při různých schématech kódování. Pokud váš telefon nabízí konfiguraci timeslotů 3+1, maximální přenosová rychlost může být v rámci kódování CS-2 teoreticky 40,2 kb/s pro stahování a 13,4 kb/s pro odesílání dat. Podrobné technické pozadí GPRS u telefonů si můžete prostudovat v našem dřívějším článku.

Kabel, infraport, Bluetooth?

Mobil lze s počítačem propojit kabelem, infraportem nebo pomocí Bluetooth. Abyste věděli, jakým způsobem váš telefon dokáže komunikovat s počítačem, připravili jsme přehled všech mobilů s GPRS, kde najdete potřebné technické parametry. Jedná se o všechny telefony z našeho katalogu, některé kousky však nenabízí funkci hardwarového modemu, tyto přístroje můžete použít pouze k wapovému připojení.

Pokud máte vybraný telefon, můžeme začít s připojením k počítači a instalací potřebných ovladačů. Ty se většinou nacházejí na cédéčku, které dostanete přímo s telefonem. Pokud se tak nestalo, můžete ovladače většinou stáhnout z webu výrobce. V některých případech postačí dokonce standardní databáze ovladačů Windows, které telefon inicializují jako běžný modem.

Před nastavením internetového připojení, které popíšeme v druhé kapitole, je potřeba zadat zvláštní inicializační příkaz, kterým modemu v telefonu řeknete, co má vlastně dělat. Příkaz zadáte v Ovládacích panelech, Možnostech telefonu a modemu, kde na záložce Modemy vyberete požadované zařízení a zvolíte jeho Vlastnosti. Poté stačí přejít na kartu Upřesnit, kde zadáte Zvláštní inicializační příkaz. U jednotlivých operátorů má následující podobu:

 • Eurotel (paušály): AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
 • Eurotel (Go): AT+CGDCONT=1,"IP","gointernet"
 • T-Mobile: AT+CGDCONT=1, "IP","internet.t-mobile.cz"
 • Oskar (paušály): AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
 • Oskar (Oskarta): AT+CGDCONT=1,"IP","ointernet"

S některými mobily inicializační příkaz nemusíte zadávat, obecně se to ale doporučuje.


Podívejte se nyní na sejmuté obrazovky s dialogovými okny, jak inicializační příkaz zadat. 

Možnosti telefonu a modemu naleznete v Ovládacích panelech.

Zde si vyberte požadované zařízení a klikněte na jeho Vlastnosti.

Do řádku na kartě Upřesnit vložte zvláštní inicializační příkaz (viz výše).

Co se týče nastavení parametrů v samotném telefonu, zde vás odkážeme na infolinku vašeho operátora. U každého telefonu se internetový účet nastavuje jinak, některé mobily speciální nastavení ani nevyžadují a k internetu se s nimi připojíte rovnou.


Nevynechejte druhou kapitolu článku, v níž se podrobně dozvíte, jak vytvořit internetové připojení pro GPRS na počítači. Připravili jsme obrázkový návod, podle kterého to zvládne každý.

Témata článku: Ostatní, Návody

67 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Dutch 23. 8. 2006 11:55:44
  dobrý den, prosím jak se vám podařilo rozchodit sony ericssona? co jsze...
 • Dutch 23. 8. 2006 11:49:05
  dobrý den, prosím jak se vám podařilo rozchodit sony ericssona? co jsze...
 • Dutch 23. 8. 2006 11:44:41
  ahoj, mám sony ericsson T630 a nevim jaké čislo nastavit(místo jedničky)...
Určitě si přečtěte

Jak snadno nahrávat telefonické hovory

Jak snadno nahrávat telefonické hovory

** Některé mobily umí nahrát hovor už v základu. Stačí stisknout button ** Co dělat, když takový mobil nemáte? ** Pomoc je jednoduchá, stačí stáhnout aplikaci ACR

18.  8.  2017 | Kůžel Filip | 43

Jak vybrat mobil s nejlepším poměrem výkon/cena

Jak vybrat mobil s nejlepším poměrem výkon/cena

** Můžete skočit na lep reklamě a koupit to nejmodernější a nejdražší ** Nebo vyberete chytře a za 50 % peněz dostanete 90 % muziky ** Stačí znát jednoduchá pravidla fungování mobilního trhu

28.  7.  2017 | Kůžel Filip | 71

Co dělat, když vám odcizí mobil a jak ověřit, že nekupujete kradený?

Co dělat, když vám odcizí mobil a jak ověřit, že nekupujete kradený?

** Policie umí telefon vyřadit z provozu, alespoň u domácích operátorů ** SIM kartu „blokněte“ přímo u operátora, vystaví vám novou ** Pozor si dávejte na koupi z druhé ruky, vždy si ověřte IMEI

24.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 14

Jak prodloužit život baterie v mobilu

Jak prodloužit život baterie v mobilu

** Baterie v mobilu má dobrou kondici po asi 500 nabíjecích cyklů ** V praxi to jsou dva roky, pak kapacita rychle klesá ** Jak pečovat o baterie v telefonu?

17.  7.  2017 | Kůžel Filip | 49

Jak vybrat chytré hodinky

Jak vybrat chytré hodinky

** Trvalo to, ale chytré hodinky našly své místo na trhu. ** Výběr je překvapivě široký. ** Zvážit musíte cenu, funkce a výdrž baterie. Rozdíly jsou zcela zásadní.

14.  7.  2017 | Kůžel Filip | 43

Jak vybrat levný chytrý telefon

Jak vybrat levný chytrý telefon

17.  6.  2017 | Kůžel Filip | 18


komerční sdělení

Komerční sdělení