Návod: jak ovládat počítač mobilem

Mobilní telefony Sony Ericsson dokážou prostřednictvím programu floAt`s Mobile Agent ovládat počítač. Mobil přes Bluetooth funguje například jako dálkový ovladač různých programů. Přečtěte si, jak na to.
Návod: jak ovládat počítač mobilem
Před více než dvěma lety jsem si pořídil mobilní telefon Sony Ericsson T68 a začal jsem na internetu shánět software, který by zajišťoval správu tohoto telefonu. Tehdy jsem narazil na floAt’s Mobile Agent (FMA), což je jednoduchý a spolehlivý software, který umožňuje spravovat telefonní seznam, zprávy SMS a podává také jednoduché informace o výrobním čísle a typu firmwaru.

FMA – produkt nadšenců

Nepřestával jsem hledat a vyzkoušel jsem velké množství jiných programů pro mobily, nicméně pokaždé jsem se vrátil zpět k FMA. Hlavně kvůli jeho spolehlivosti, jednoduchosti a také proto, že to byl freeware. Dnes používám FMA ve verzi 0.1.0.35 RC5, ale programátoři neustále pracují na vylepšování. Tento software vyvíjí skupina nadšenců, kteří znají mobily Sony Ericsson od samého začátku a dokážou z nich vyždímat maximum.


Základní rozhraní programu floAt’s Mobile Agent

Instalační soubor má necelé 3 MB a nainstalovaný program zabere přibližně 7 MB. Software je pouze v angličtině, ale je velmi intuitivní, takže by vám neměl dělat větší problémy. Nedávno vyšel na MobilManii článek, který popisoval jeho funkce pro správu telefonu. Proto se k nim nebudu vracet a seznámím vás s další zajímavou funkcí, o které ještě řeč nebyla – s podporou skriptů.


Okno pro psaní SMS pomocí floAt’s Mobile Agent 

Co jsou skripty

Možnost pracovat se skripty je jednou z nejzajímavějších funkcí tohoto programu. Skripty jsou něco jako další funkce – položky menu, které lze poslat do mobilu, a tím získat částečný přístup k některým funkcím programů počítače. Zjednodušeně řečeno: počítač může ovládat mobil a mobil může ovládat počítač.

 
Ovládání programu na displeji mobilu

Pro takové ovládání počítače je téměř nutnost používat Bluetooth. Lze sice použít i infraport, ale věřte mi, že tím tento způsob ovládání ztratí kouzlo a sníží se použitelnost.

 
Nabídka Media Playeru

 
Nabídka Power DVD

Možná znáte program PC Control, o kterém se už na MobilManii také psalo. Nabízí podobné funkce, ale jsou poněkud chudé a za cenu toho, že si zaberete komunikační port a nebudete moci mít připojený program pro správu mobilu.

Šikovně napsané skripty dokážou ovládat spoustu multimediálních i jiných programů. Tím vlastně udělají z telefonu jakési dálkové ovládání, které funguje třeba z jiných místností (záleží jen na dosahu Bluetooth). Osobně používám ovládání na přehrávač Winamp, PowerDVD a Media Player, lze ale ovládat třeba i prezentace v PowerPointu. Doma mám počítač připojený k televizi, která je ve vedlejší místnosti, a díky Bluetooth mohu filmy komfortně sledovat i ovládat.

Jaký skript vybrat

Obecně by se dalo říci, že každý skript dokáže ovládat přibližně stejné programy, a to většinou ty, u kterých to má smysl, tedy především multimédia. V hlavičce takového skriptu je vedle jména programátora vždy výpis programů a funkcí, které skript podporuje. Volba by tedy měla padnout na skript, který bude nejvíce odpovídat vašim představám. Když vám nevyhovuje složení programů, nebo vám ve skriptu chybí ten váš a ovládáte programovací jazyk VisualBasic, můžete si napsat skript vlastní. Na internetu se ovšem dají sehnat skripty hotové, které podporují široké spektrum programů – jedná se o soubory VBS.

 
Nabídka mobilu po otevření položky Připojit – Příslušenství • základní displej
mobilu, který indikuje zapojené ovládání a zavedený skript

Já používám skript s názvem CarpediWebMouse-1.3.vbs, který byl obsažen v instalaci FMA. Ten dovoluje pracovat s programy iTunes, Hauppauge WinTV, MoreTV, Winamp 2 a 5 (jen ve spojení s knihovnou WinampComLib.dll), PowerDVD, WinDVD, BSPlayer, Media Player 9, PowerPoint a ovládání hlasitosti a myši počítače. Při instalaci FMA se také nainstalují další potřebné podpůrné programy, které pomáhají skriptům, například floAtMediaControl.


Hlavní nabídka mobilu (skriptu) po otevření položky Připojit – Příslušenství

Mezi další poměrně oblíbené skripty patří CarpeDi3m1687 a Ultimatex. Nelze jednoduše napsat, pomocí jakých skriptů plně ovládnete svůj počítač. Některé vám nemusí fungovat vůbec, jiné jen částečně. Záleží hodně na operačním systému a na jeho stavu. Pokud s počítačem moc neexperimentujete, měly by vám skripty fungovat více méně bez problémů. Já pracuji s Windows XP, Sony Ericssonem T68i a Bluetooth od MSI – tam tento skript funguje vcelku obstojně. Program komunikuje samozřejmě i se Sony Ericssony T610 a T630 a ostatními modely s Bluetooth.

 
Nabídka v roletce Tools – Options. Slouží pro nastavení
rozhraní a portu, na kterém bude probíhat komunikace

Skripty tedy budete muset vyzkoušet a zakotvit u toho, který vám bude nejlépe fungovat. Na správnou funkci je potřeba mít nainstalovány ovládané programy v adresářích, do kterých jsou ve skriptech uvedeny cesty.

Posíláme skript do mobilu

V hlavních roletkách FMA zvolíme nabídku Tools – Options – Script, tam vybereme cestu k souboru skriptu a potvrdíme. Program si skript sám načte a pošle ho do mobilu. Celou akci vidíte v hlavní nabídce FMA. Váš telefon pak automaticky přidá další položku v menu Připojit – Příslušenství a pod jméno operátora přidá nápis Fma Remote. Po otevření této položky se zobrazí seznam programů a dále už pokračujete dle aktuálních nabídek.


Nabídka z roletky Tools – Options, kde se volí skript

Ovládání Winampu nabízí několik možností: zobrazení PlayListu, funkce pro přetáčení, pouštění a zastavování skladeb, ovládání hlasitosti, opakování a míchání. Nechybí samozřejmě zapnutí a vypnutí Winampu. Podobné funkce obsahují i ostatní položky k ovládání multimediálních programů. U programů pro práci s filmy nechybí možnost zobrazení na celou obrazovku, titulků ani přetáčení. Naopak u PowerPointu si moc vybírat nemůžete: lze pouze spustit prezentaci, listovat tam i zpět a prezentaci ukončit.


Nabídka Winampu

Skripty můžete vyvíjet sami 

Program floAt’s Mobile Agent je vynikající software pro správu mobilního telefonu, který se bez problému vyrovná placeným programům. Skripty ruku v ruce s Bluetooth rozšíří možnosti používaní vašeho mobilnímu telefonu.

Podpora skriptů je ale ještě v začátcích a není dotažená do nejmenších detailů. Pokud budete hodně experimentovat, může se občas stát, že některý skript „zatuhne“ a budete ho muset načíst znovu. Ovšem i vy se můžete zapojit do týmu nadšenců, kteří skripty ladí a vylepšují jejich funkčnost.

I kdybyste skripty nevyužívali, FMA vás jistě plně uspokojí jako klasický software pro správu vašeho mobilu.

Program floAt’s Mobile Agent a skripty si můžete stáhnout na této stránce

Diskuze (48) Další článek: Soutěž T-Mobilu: vyhrajte vozítko Smart

Témata článku: Smartphony, Návody, Mobil, Hlavní role, Vedlejší místnost, Počítač, Návod


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14