Návod: jak s Palmem na Internet přes GPRS (Paegas)

Podařilo se nám rozjet GPRS s Palmem i prostřednictvím posledního operátora, který nám ještě chyběl: s Paegasem. Pokud jste se stejně jako my doposud setkávali jen s chybovými hláškami, vězte, že je třeba vytáčet jiné číslo, než uvádí Paegas na svých webových stránkách.
Návod: jak s Palmem na Internet přes GPRS (Paegas)

Problém, kvůli kterému jsme doposud nedokázali zprovoznit GPRS Paegasu s kapesním počítačem Palm, spočíval v chybném telefonním čísle. Přestože Paegas na svém webu radí použít *99#, musíte použít jiné číslo: *99***1#.

Postup jsme ověřovali na mobilním telefonu Siemens S45 a kapesním počítači Palm V s Palm OS 3.5.0. Pro jiné mobilní telefony se nastavení může lišit, bohužel ale nemůžeme vyloučit ani nefunkčnost na stejné konfiguraci. Už několikrát jsme se totiž setkali s případy, kdy naprosto stejné nastavení stejných přístrojů někde fungovalo a jinde nikoli.

Jde se na to

Klepněte pro větší obrázekVšechny parametry v kapesním počítači Palm nastavujete v aplikaci Prefs, kterou najdete ve správci programů. Na záložkách v pravém horním rohu displeje je mnoho různých sekcí, které lze nastavit. Nás však budou zajímat jen sekce Connection a Network. Ještě jednou raději upozorňuji, že jde o nastavení pro telefon Siemens S45 a GPRS Paegasu. Pro jiné telefony a operátory může být nastavení maličko jiné.

Záložka Connection

V této záložce vytvořte stisknutím tlačítka New... nové spojení. Přiřaďte mu libovolný název a další parametry, které vidíte na následujících obrázcích (ke třetí obrazovce se dostanete stisknutím tlačítka Detail ...). Dvojím stisknutím tlačítka OK okna zavřete a v pravém horním rohu zvolte záložku Network.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Záložka Network

Zde buď vytvořte zcela nové připojení (menu Service, New), nebo využijte některé ze stávajících připojení, které nebudete potřebovat. První obrazovku nastavte podle následujícího obrázku. Jako uživatelské jméno (User Name) a heslo (Password) zadejte cokoli; nenechávejte však políčka prázdná.

Klepněte pro větší obrázek

K nastavení na prvním z následujících obrázků se dostanete tlačítkem Details..., na druhou obrazovku tlačítkem Script... Až na ní budete, musíte postupně shora vytvořit následující připojovací skript:

Send: at&f&k5+cgqmin=1,1,1,1,1,1
Send CR:
Send:
at+cgdcont=1,"IP","internet.click.cz"
Send CR:
Send:
atd*99***1#
Send CR:
End:

Dvojím stisknutím tlačítka OK tato dialogová okna zavřete. Právě zde, v řádku s vytáčeným číslem byl problém, na který jsme přišli až teď. Pokud zadáte příkaz atd*99#, jak radí Paegas, setkáte se jen s chybovým hlášením PPP Timeout.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Spojení

Pokud zůstanete na záložce Network, můžete tlačítkem Connect navázat spojení se Siemensem S45. Napřed na něm ale musíte zapnout GPRS a aktivovat infračervený port (doporučuji tyto dvě funkce přiřadit číslicovým tlačítkům telefonu, abyste je nemuseli pokaždé hledat v menu).

Ve spodní části displeje se nyní objeví menší okno s nápisem Initializing, posléze se několik sekund budete dívat na Signing on a když bude vše v pořádku, na okamžik se objeví nápis Established a malé okno zmizí. Spojení tak bylo v pořádku navázáno a nápis na spodním tlačítku se nyní změnil na Disconnect (jím posléze můžete spojení ukončit). Na displeji telefonu uvidíte, že infračervený přenos je aktivní a kolem nápisu GPRS budou přerušované čárky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Spojení nemusíte navazovat vždy přímo z panelu Network. Obvykle stačí, když v některém z internetových programů (webový nebo e-mailový prohlížeč, AvantGo atd.) vyberete příkaz "Připojit" a daný program sám požádá aplikaci Network o spojení. Ani pro odpojení nemusíte hledat nastavení Network, položku Disconnect obvykle vždy najdete v menu příslušných aplikací.

Klepněte pro větší obrázek

Po připojení lze využívat všech internetových programů pro počítače Palm: můžete prohlížet webové stránky (bohužel se mi nepodařilo sejmout obrazovku prohlížeče), povídat si prostřednictvím ICQ, nebo pracovat s elektronickou poštou.

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Nejste na to sami

Pokud se při komunikaci s kapesním počítačem setkáte s problémy, napište o nich do diskuse pod článkem. Když budeme znát odpověď, nenecháme si ji pro sebe. Máte-li nějaký tip pro nastavení, radu, připomínku, rovněž napište do diskuse.

 

Diskuze (42) Další článek: Spočítejte si, jestli máte optimální tarif nebo předplacenku

Témata článku: Ostatní, Návody, Siemens S45, GPRS, Paegas, Návod, Internet

Určitě si přečtěte